از بین بردن جرم دندان با جرم گیری و بروساژ دندان، روش و هزینه

t

جرم‌گیری دندان نه تنها برای تمیز کردن دندان‌ها لازم است، بلکه علاوه بر این برای داشتن ذهن و بدن سالم نیز ضروری می‌باشد. دهان یک ناحیه خاص از بدن است که با سایر اعضا و اندام‌ها تفاوت زیاد دارد. در حقیقت دهان به‌طور مداوم برای مصرف غذا و صحبت کردن به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین خاطر شرایط خاص این قسمت از بدن نیازمند مراقبت‌های ویژه است.

جرم‌گیری دندان‌ها در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی توسط افراد متخصص انجام شده و به این منظور از ابزارهای مناسب برای پاک کردن جرم دندان‌ها در نقاط بالا و زیر خط لثه استفاده می‌گردد.

مشاورین ما در این مطب همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره روش‌های جرم‌گیری و تمیز کردن دندان‌ها و نیز ساعات کاری متخصصان این مطب می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و رزرو نوبت می‌توانید هم‌اکنون از طریق شماره تلفن 02126409641 با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

جرم‌گیری دندان چیست؟


t1

روش جرم گیری دندان می‌تواند جرم و پلاک تشکیل شده بر روی دندان‌ها را پاک کند. در حقیقت تشکیل جرم بر روی دندان‌ها یک مسئله طبیعی مشابه حالتی است که بدنه یک کشتی در هنگام قرار گرفتن در آب دریا دچار بارناکل یا کشتی چسب (barnacles) می‌شود. به هر حال تجمع بیش از حد جرم بر روی دندان می‌تواند باعث ابتلای فرد به بیماری‌های لثه شود.

به خاطر اینکه بدن انسان به جرم دندان مشابه یک مهاجم خارجی نگاه می‌کند، لازم است جرم تشکیل شده از روی دندان‌ها پاک شود. در واقع مشابه هر مهاجم خارجی دیگر همچون ویروس سرماخوردگی یا عفونت‌ها، بدن با ارسال نیروی دفاعی طبیعی خود (سیستم ایمنی) سعی می‌کند با این مشکل مبارزه کند. به این ترتیب همیشه در دهان شما یک جنگ در حال انجام است و این جنگ هیچ‌گاه خاتمه پیدا نمی‌کند. به همین خاطر از بین بردن جرم دندان ها می‌تواند به سیستم ایمنی در این جنگ کمک کند.

چرا جرم‌گیری دندان‌ها ضروری است


جرم‌گیری دندان‌ها دو دلیل اصلی به شرح زیر دارد:

  • برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در سایر نقاط بدن همچون ابتلا به بیماری‌های قلبی، زوال عقل، و تشدید عوارض ناشی از بیماری دیابت
  • به منظور پیشگیری از لق شدن دندان

بیماری لثه زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن به جرم تشکیل شده بر روی لثه‌های آسیب‌دیده و دچار خونریزی واکنش نشان می‌دهد. در حقیقت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با تهاجم خارجی همچون ایجاد عفونت و نیز حمله ویروسی در بسیاری از مواقع موفق است، اما این فرآیند بی‌هزینه نیست. در حقیقت مشابه یک جنگ واقعی، همیشه افراد بی‌گناهی هستند که  تحت تاثیر عواقب این مبارزه قرار گرفته و دچار آسیب می‌شوند. به این ترتیب با پیشرفت بیماری لثه، استخوان و بافت‌های دهان فرد به تدریج دچار تخریب خواهند شد.

در اکثر مواقع سیستم ایمنی فقط می‌تواند با عفونت برای یک دوره زمانی کوتاه‌مدت مبارزه کند. در حقیقت هنگامی که سیستم ایمنی با یک مشکل مزمن مواجه شده و نتواند آن را از بین ببرد، این شرایط باعث می‌شود توانایی سیستم ایمنی برای بازیابی شرایط خود و مبارزه با سایر بیماری‌ها کاهش پیدا کند. به این ترتیب مبارزه دائم سیستم ایمنی با عفونت می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های دیگر در سایر نقاط بدن شود.

در حقیقت پیشگیری از بیماری‌های لثه می‌تواند ریسک سکته، بیماری قلبی و زوال عقل را کاهش دهد. با توجه به اینکه آسیب وارد شده به بافت‌های دهان در مراحل خاص برگشت‌پذیر است، بهترین روش برای پیشگیری از این شرایط می‌تواند حفظ سلامت کلی فرد و نیز نگهداری و مراقبت از دندان‌ها برای تمام عمر باشد. در نتیجه همواره بیان می‌شود جرم‌گیری دندان‌ها می‌تواند یک بخش مهم از فرآیند پیشگیری برای ایجاد مشکلات بعدی باشد.

انواع مختلف روش‌های جرم‌گیری دندان


امروزه از روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان با توجه به میزان سلامت لثه‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب لازم است اطمینان حاصل شود دندان‌ها بیش از حد یا کمتر از حد لازم جرم‌گیری نشوند.

عدم ابتلا به بیماری لثه

این حالت بهترین وضعیتی است که هدف اصلی جرم‌گیری دندان‌ها است. در این شرایط هنگامی که دندان‌پزشک از ابزارهای مخصوص برای بررسی نواحی بین دندان‌ها و حفره‌های بین لثه و دندان استفاده می‌کند، لثه‌ها دچار خونریزی نمی‌شوند.

درمان: مراقبت، مراقبت، مراقبت. مطمئناً نگهداری و مراقبت از دندان‌ها برای حفظ سطح مناسب سلامت دهان و نیز پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه ساده‌تر از بی‌توجهی به این شرایط تا زمانی است که لثه‌ها دچار بیماری شوند و بیمار بخواهد از روش‌های مناسب برای درمان استفاده کند. به این ترتیب لازم است با دندان‌پزشک درباره چگونگی مراقبت از سلامت دهان و دندان صحبت شده و به‌طور منظم از جرم‌گیری دندان استفاده شود. در این شرایط معمولاً جرم‌گیری دندان برای یک بار در سال می‌تواند کافی و مناسب باشد.

t3

مراقبت از سلامت دهان و عدم ابتلا به بیماری‌های لثه می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و زوال عقل را کاهش دهد. علاوه بر این در صورتی که فرد به بیماری دیابت مبتلا باشد، مراقبت از سلامت دهان و دندان می‌تواند عوارض جانبی این بیماری را کاهش دهد. به این ترتیب با کاهش التهاب بدن، سیستم ایمنی می‌تواند توانایی بیشتر برای مبارزه با عفونت داشته باشد. به همین خاطر همواره به افراد توصیه می‌شود نباید نسبت به حفظ سلامت دهان و دندان بی‌توجهی کنند.

نوع یک: ژنژیویت

ژنژیویت یک مشکل بسیار معمول در بین افراد است و در حدود 80% مردم آمریکا به این مشکل دچار هستند. در صورتی که فرد دچار مشکل ژنژیویت باشد، در هنگام نخ دندان کشیدن یا در هنگامی که دندان‌پزشک حفره‌های بین لثه و دندان را بررسی می‌کند، لثه‌ها دچار خونریزی می‌شوند. در این شرایط معمولاً مقداری قرمزی محدود در طول لبه لثه و در محل رسیدن لثه به دندان‌ها ایجاد خواهد شد.

ابتلا به ژنژیویت به معنی این است که لثه‌های فرد نسبت به یک عفونت واکنش نشان داده و در حقیقت لثه‌ها بیمار هستند. به بیان دیگر لثه‌های سالم در هنگام لمس یا معاینه دچار خونریزی نمی‌شوند.

درمان: در این شرایط لازم است فرد مراقبت بیشتر از دندان‌ها و لثه‌های خود با نخ دندان کشیدن و مسواک‌زدن داشته باشد و احتمالاً لازم است تعداد دفعات انجام آن‌ها افزایش پیدا کند. در صورت نیاز بیمار می‌تواند از دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان بخواهد نحوه صحیح مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن را به وی آموزش دهد. علاوه بر این بهتر است ابزارهای مورد استفاده برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه عوض شوند، زیرا برای مثال استفاده از یک مسواک قدیمی می‌تواند شرایط بیماری را تشدید کند.

نوع دو: پریودنتیت اولیه

در این مرحله، فرد برای مدت زمان مشخص به بیماری ژنژیویت مبتلا شده و این شرایط به یک مشکل جدی‌تر تبدیل شده است. در این زمان دندان‌پزشک ممکن است به شما بگوید حفره (پاکت) در فضای بین دندان‌ها و لثه شما ایجاد شده است. به این ترتیب لثه‌ها در هنگام نخ دندان کشیدن یا انجام معاینات دندانپزشکی دچار خونریزی می‌شوند. علاوه بر این به خاطر این شرایط فرد ممکن است حتی با آسیب‌دیدگی بافت پیوندی در محل اتصال لثه به دندان‌ها مواجه شود.

درمان: پریودنتیت اولیه مرحله شروع یک فرآیند بسیار خطرناک در ارتباط با بیماری‌های لثه است. در صورتی که شما در این مرحله قرار دارید، لازم است از روش‌های جرم‌گیری عمیق دندان‌ها تحت عنوان جرم‌گیری و تمیز کردن سطح ریشه برای درمان استفاده کنید.

جرم‌گیری عمقی و تمیز کردن سطح ریشه به این دلیل در این مرحله لازم و ضروری است که بر روی دندان به مقداری جرم تشکیل شده که نخ دندان کشیدن و مسواک زدن توسط خود فرد نمی‌تواند برای رفع مشکل کافی باشد. به این ترتیب با توجه به مقدار زیاد جرم تشکیل شده بر روی دندان، تمیز کردن سطح دندان با استفاده از روش‌های معمول امکان‌پذیر نیست و رفع مشکل نیازمند استفاده از روش‌های حرفه‌ای جرم‌گیری و تمیز کردن ریشه دندان‌ها است.

جرم‌گیری عمقی و تمیز کردن ریشه این فرصت را در اختیار بیمار قرار می‌دهد تا از ایجاد جرم و بازگشت شرایط به وضعیت قبلی جلوگیری کند. به این منظور لازم است پس از این درمان به‌طور منظم از روش جرم‌گیری برای حفظ دوام و ماندگاری نتایج استفاده شود. همچنین لازم است پس از درمان به بیمار آموزش‌های لازم درباره نحوه صحیح نخ دندان کشیدن و مسواک زدن ارائه شود.

نوع سه، چهار، و پنج: پریودنتیت متوسط تا شدید

در این مرحله، فرد در نتیجه بیماری پریودنتیت دچار حفره‌های عمیق (پاکت) و خونریزی لثه شده است. با تشدید شرایط مشکل، بازیابی سلامت فرد به تدریج سخت‌تر خواهد شد. در مراحلی که پریودنتیت به مقدار زیاد پیشرفت کند، احتمالاً بیمار به شرایطی می‌رسد که وضعیت وی نسبت به روش‌های درمان معمول واکنش نشان نمی‌دهد و معمولاً لازم است برای درمان وی از عمل جراحی استفاده شود.

درمان: برای درمان این مشکلات نیاز به چندین جلسه جرم‌گیری عمقی و تمیز کردن ریشه دندان وجود دارد. در این شرایط معمولاً به فرد توصیه می‌شود از روش‌های درمان توصیه شده توسط متخصص بیماری‌های لثه نیز برای رفع مشکل استفاده کند.

پس از جرم‌گیری عمقی و تمیز کردن ریشه دندان‌ها، لازم است بیمار به نحو مناسب دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشد تا به این ترتیب برگشت به شرایط عادی امکان‌پذیر شود. در حقیقت در صورت بی‌توجهی فرد به این مسائل، تمام اقدامات درمانی انجام شده در مطب دندان‌پزشک به سرعت به وضعیت اولیه باز خواهد گشت.

پس از جرم‌گیری دندان


صرف نظر از ابتلا یا عدم ابتلای شما به بیماری‌های لثه و سطح پیشرفت بیماری، حفظ سلامت دهان و دندان در خانه از اهمیت خاص برخوردار است. در حقیقت لازم است پس از جرم‌گیری، دندان‌ها به دقت و به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شوند. در این مرحله فرد می‌بایست اقدامات زیر را مورد توجه دقیق قرار دهد:

  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از صرف غذا یا حداقل دو بار در روز
  • مصرف یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات
  • ملاقات منظم با دندان‌پزشک در فواصل سه ماهه در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه یا در فواصل شش ماهه در صورتی که فرد به این بیماری‌ها مبتلا نشده و فقط به دنبال حفظ سلامت دهان و دندان خود می‌باشد.

پیشگیری از بیماری‌های لثه به سادگی امکان‌پذیر است، اما رهایی از این بیماری‌ها بسیار سخت می‌باشد. مراقبت در خانه نقش بسیار مهم در این رابطه دارد و دندان‌پزشک و متخصص بهداشت دهان نمی‌تواند در جلسات ملاقات شما با وی کمکی در این زمینه به شما بکند.

هزینه


عوامل تاثیرگذار بر هزینه جرم گیری دندان و ریشه شامل تکنولوژی مورد استفاده در این درمان است. محل دندانپزشک، نوع بیمه، نوع و تعداد دفعات درمان و مراقبت پس از درمان و نوع و تعداد متخصین دخیل در برنامه‌ی درمانی نیز بر هزینه جرم گیری دندان تاثیر خواهد گذاشت.