ایمپلنت و کاشت دندان طبیعی؛ بهترین انواع، مراحل،هزینه و مراقبت های بعد

01

ایمپلنت و مزایای کاشت دندان از اواسط دهه 1960 میلادی برای جایگزین کردن دندان‌های طبیعی از بین رفته مورد استفاده قرار می‌گرفته، اما در سال‌های اخیر استفاده از این روش در حوزه دندانپزشکی به‌طور مشخص افزایش یافته است. امروزه می‌توان از ایمپلنت دندان برای حمایت از روکش که معمولاً بر روی یک دندان قرار می‌گیرد، حمایت از بریج که برای جایگزینی چند دندان از بین رفته استفاده می‌شود، یا حتی به عنوان دندان مصنوعی جزئی در دهان استفاده کرد. بهترین ایمپلنت دندان از ماده تیتانیوم ساخته می‌شود. این فلز با بافت بدن سازگاری دارد و می‌تواند به ساختار نگه‌دارنده و استخوان دندان در طول درمان جوش بخورد. در حقیقت مطالعات انجام شده در این حوزه نشان دهنده شواهد کلینیکی است که بر اساس آن‌ها عوارض ایمپلنت دندان ناچیز است و یک روش بی‌خطر و در دسترس برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته و ایجاد ظاهر طبیعی برای طرح لبخند فرد می باشد.

در بسیاری از موارد می‌توان کشیدن دندان و کاشت فوری دندان در حفره دندان کشیده شده را در یک روز انجام داد. ایمپلنت فوری غالباً برای دندان‌های جلویی انجام می‌شود. از این روش می‌توان برای جایگزینی یک یا چند دندان به طور همزمان بهره گرفت.

در صورتی که شما از شرایط لازم برای استفاده از ایمپلنت دندان برخوردار هستید، متخصصین ما می‌توانند درباره روش‌های درمان مختلف قابل استفاده در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی با شما صحبت کرده و بر اساس شرایط شما همچون وضعیت سلامت عمومی، تعداد و موقعیت دندان‌های از بین رفته، و نیز تعداد و کیفیت بافت استخوانی، روش مناسب را برای درمان به شما پیشنهاد دهند.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه و روش‌های کاشت دندان در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی هم‌اکنون می‌توانید با همکاران ما از طریق شماره تلفن‌ 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

مزایا


kashtbaz1
بازگرداندن عزت نفس

با این کار، می‌توانید هر زمان، هرچه می‌خواهید در هرجایی بخورید. می‌توانید بدون مشکل بخندید یا لبخند بزنید. درد و نگرانی دیگر وجود نخواهد داشت. عزت نفس، اعتماد به نفس و ارزش درونی خود را باز می‌یابید. زیرا ایمپلنت‌های دندان دقیقا مانند دندان‌های واقعی خواهند بود، دیگر چیزی وجود نخواهد داشت که از آن شرمنده باشید. می‌توانید بخندید و لبخند بزنید و احساس خوبی نسبت به خودتان و ظاهرتان خواهید داشت.

در همه شرایط زندگی روزمره راحت هستید

دندان‌های ایمپپلنت شده هرگز قرار نیست حتی برای نظافت روزانه یا نخ دندان و مسواک زدن، یا معاینات پزشکی و بستری شدن در بیمارستان، از جای خود درآید. زمان خوردن، خوابیدن و ابراز صمیمیت، راحت باشید. ایمپلنت‌های دندانی، دقیقا مانند لبخند جدید شما، دائمی هستند.

طبیعی‌ترین حالت دهان خود را بازیابید

ایملنت‌های دندانی بیشترین شباهت را به دندان‌های طبیعی دارند. وقتی کل دندان، از جمله ریشه آن، با ایمپلنت جایگزین شود، همان احساس و عملکرد دندان‌های طبیعی را خواهید داشت و پایه‌ای طبیعی که راحتی هنگام خوردن و صحبت کردن را برایتان به ارمغان می آورد. همه چیز در دهانتان طبیعی به‌ نظر می‌رسد. هیچ کس متوجه نخواهد شد که در لبخند شما یک ایمپلنت دندانی نهفته است، مگر اینکه خودتان بگویید.

لبخند زیباتری داشته باشید

حتی وقتی فقط یک دندان هم افتاده باشد، در دراز مدت، معمولا زیبایی با دندان ایمپلنت شده، بسیار بیشتر از روش سنتی بریج دندان است. این امر، به‌ ویژه زمانی در قسمت جلویی دهانتان اهمیت پیدا می‌کند که پیشگیری از یک عیب مشهود استخوانی برای ظاهری طبیعی، ضروری است.

سلامت دندان‌های طبیعی سالم خود را حفظ کنید

روش سنتی بریج دندان به ساییدن دندان‌های جانبی دندانی که افتاده است نیاز دارد، بنابراین بریج می‌تواند به آن دندان‌ها و در جای خود محکم شود. این ساختار طبیعی دندان، وقتی درجای خود ثابت شود، دیگر هرگز نمی‌تواند جایگزین شود و سلامت دراز مدت این دندان‌ها تضمین شده است.

به چه دلایلی از ایمپلنت دندان استفاده می‌شود؟


ایمپلنت یا کاشتن ثابت دندان دارای مزایای مشخص در مقایسه با روکش، بریج و دندان مصنوعی است که به‌طور سنتی برای رفع مشکل از دست دادن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین مزایای این درمان به شرح زیر هستند:

 • ظاهر و احساس ایمپلنت مشابه دندان‌های طبیعی است.
 • عملکرد ایمپلنت مشابه دندان‌های عادی است و به همین خاطر استفاده از آن‌ها باعث ایجاد مشکلات خاص در ارتباط با غذا خوردن یا تمیز کردن دندان‌ها نمی‌شود.
 • هنگام استفاده از ایمپلنت نیازی به اصلاح دندان‌های مجاور برای ایجاد حمایت مناسب از دندان یا دندان‌های از بین رفته وجود ندارد. به همین خاطر به احتمال کمتر دندان‌ها به خاطر این درمان به پر کردن ریشه نیاز پیدا خواهند کرد.
 • وجود ایمپلنت باعث می‌شود ساختار نگه‌دارنده و استخوان زیر دندان حفظ شود. در حقیقت استفاده از ایمپلنت باعث می‌شود نیروی ناشی از جویدن غذا از طریق ایمپلنت به استخوان فک منتقل شده و فرآیند طبیعی ترمیم استخوان تحریک شود. این شرایط می‌تواند به ایجاد ظاهر مناسب در ارتباط با هر دوی دندان‌های ترمیم شده و نیز صورت فرد کمک کند.
 • از ایمپلنت دندان می‌توان برای محکم نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در محل استفاده کرد.
 • هنگام استفاده از ایمپلنت دندان، نیازی به استفاده از چسب مخصوص برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در محل مشابه آنچه در مورد برخی از دندان‌های مصنوعی انجام می‌شود، وجود ندارد.

انواع مختلف ایمپلنت‌های دندانی


اگر برای دندان افتاده خود، تصمیم به ایمپلنت دارید، چند نکته را باید بدانید. اول، تعداد دندان‌هایی که افتاده‌اند بر انتخاب مناسب‌ترین نوع ایمپلنت برای شما، موثر است.

ایمپلنت‌های دندانی تک دندان

kashtbaz2

وقتی فقط یک دندان را ایمپلنت می کنید، یک ایمپلت دندانی تکی بهترین گزینه است. ایمپلنت‌های جداگانه، نیازی به تغییر شکل دندان‌های جانبی برای بریج ثابت را ندارند و تمیز کردن اطراف آن‌ها راحت‌تر است. مانند یک دندان واقعی، ایمپلنت هم مستقل از دندان‌های اطرافش است. شما می‌توانید مانند همه دندان‌های دیگر، آن را مسواک بزنید یا نخ دندان استفاده کنید. دندانپزشک، یک روکش چینی دست ساز روی ایمپلنت قرار می دهد گویی هرگز دندانتان نیفتاده است.

ایمپلنت‌ها برای چند دندان

kashtbaz3

اگر هنوز چند دندان سالم دارید ولی نمی‌خواهید دندان مصنوعی متحرک برای قسمتی از دندان‌ها استفاده کنید، پل ایمپلنت مناسب‌ترین گزینه است. پل‌های ایمپلنت، ظاهری مانند پل‌های چینی قدیمی دارند، غیر از اینکه این‌ها روی ایمپلنت‌های دندانی، به‌جای دندان‌های طبیعی ثابت می‌شوند. به این دلیل که ایمپلنت‌ها قوی‌تر از دندان‌ها هستند، ثابت کردن پل‌های بلندتر روی آن‌ها، امکان‌پذیر است. این بدان معنی است که می‌توانید دندان‌های بیشتری را همزمان، جایگزین کنید. قراردادن همزمان سه یا چهار دندان، غیر معمول نیست. به‌ علاوه اینکه، بریج شما طوری طراحی شده است که مانند دندان‌های مجاور به‌ نظر برسد.

درمان با ایمپلنت برای کل دهان

kashtbaz4

در نهایت، امکان جایگزین کردن همزمان همه دندان‌ها وجود دارد. در این صورت، دندانپزشک شما از دندان‌های مصنوعی ایمپلنت شده استفاده می‌کند که روی 4 تا 6 ایمپلنت قرار می‌گیرد. دندان‌های مصنوعی ایمپلنت شده ممکن است متحرک یا همیشه ثابت در جای خود باشند. نوع انتخابی شما، به سلامت دهان و اهداف بلند مدت شما بستگی دارد.

تیتانیوم در مقایسه با چینی

kashtbaz5

اکثر ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته شده‌اند. این فلز زیست سازگار رشد استخوانی جدید اطراف ایمپلنت را تسریع و تشدید می‌کند و آن را برای همیشه در آرواره تثبیت و محکم می‌سازد. همچنین، بر حمایت از دندان‌های مجاور و نیمرخ صورت نیز کمک می‌کند. اخیرا، ایمپلنت‌های چینی برای شبیه‌ سازی رنگ دندان طبیعی، ساخته شده‌اند. این مورد فقط وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بخشی از ایمپلنت دربالای خط لثه، بین لثه‌ها و پروتز ثابت شده، دیده شود.

ایمپلنت معمولی در مقایسه با ایمپلنت خیلی کوچک

kashtbaz6

اکثر دندانپزشکان ترجیح می‌دهند در صورت امکان از ایمپلنت‌های معمولی استفاده کنند چون پایدارترین گزینه موجود هستند. هرچند، بعضی از دندانپزشکان نیز ایمپلنت‌های خیلی کوچک (مینی) را پیشنهاد می‌کنند. این ایمپلنت‌ها بسیار کوچک‌تر از ایمپلنت‌های معمولی هستند به‌ طوری‌ که می‌توانند در نواحی که استخوان زیادی از بین رفته است، قرار گیرند. متاسفانه، این نوع ایمپلنت‌ها نمی‌توانند وزن نیروهای جویدن معمول را تحمل کنند. به همین جهت گفته می‌شود، زمانی که چند ایمپلنت برای محکم کردن دندان‌های مصنوعی متحرک استفاده می‌شوند، ایمپلنت‌های کوچک خیلی مفید هستند.

چه کسانی می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟


ایمپلنت دندان تقریباً برای همه افرادی مناسب است که یک یا چند دندان خود را از دست داده و به دنبال بازیابی ظاهر خود یا توانایی عادی جویدن غذا هستند. به هر حال، با توجه به اینکه برای این درمان مهم است بافت استخوانی بیمار به‌طور کامل رشد کرده باشد، از این روش برای افراد کمتر از 18 سال استفاده نمی‌شود.

برای استفاده از این درمان، لازم است دهان بیمار از سلامت کافی برخوردار بوده، فرد دچار پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه فعال نباشد. توجه داشته باشید در صورتی که فرد دچار بیماری لثه فعال باشد، همواره این خطر وجود دارد که عفونت در اطراف ایمپلنت تشکیل شده و درمان با مشکل یا شکست مواجه شود.

درمان ایمپلنت در مواردی که استخوان فک به مقدار کافی برای ایجاد هماهنگی با ایمپلنت و پیوند استخوان ضخامت نداشته باشد، قابل استفاده برای فرد نخواهد بود. علاوه بر این، نمی‌توان از روش ایمپلنت برای بیمارانی استفاده کرد که بیماری پریودنتیت درمان نشده یا دیابت کنترل نشده دارند، زیرا در این شرایط احتمال موفقیت‌آمیز نبودن درمان یا فرآیند بهبود ضعیف به‌طور مشخص افزایش پیدا می‌کند.

سایر مشکلاتی که می‌توانند باعث ایجاد مشکل در ارتباط با استفاده از ایمپلنت شوند شامل مشکلات تشکیل لخته خون، برخی بیماری‌های استخوانی، نارسایی سیستم ایمنی، بیماری‌های سیستمیک حاد، سوءمصرف مواد و اعتیاد به مواد مخدر است. سیگار کشیدن نیز یکی از مسائل با اهمیت و تعیین کننده در این رابطه است، زیرا فرآیند بهبود افراد سیگاری به‌طور قابل توجه ضعیف‌تر از افراد غیر سیگاری است و در نتیجه به احتمال زیاد افراد سیگاری با شل شدن ایمپلنت در دهان مواجه می‌شوند. به این ترتیب ترک سیگار می‌تواند احتمال موفقیت در درمان با ایمپلنت را به‌طور مشخص افزایش دهد.

ایمپلنت دندان از چه چیزی تشکیل شده است؟


02

ایمپلنت دندان یک پیچ یا استوانه تیتانیومی است که بین 8 تا 16 میلی‌متر طول دارد. این پروتز در داخل حفره استخوان آماده شده در ناحیه فک وارد می‌شود و می‌تواند با ریشه دندان از بین رفته جایگزین گردد. بخش خارجی ارتباط دهنده ایمپلنت با دندان (روکش) یا دندان‌های جایگزین (بریج یا دندان مصنوعی) را یک زائده خاص تشکیل می‌دهد که روی سر ایمپلنت قرار می‌گیرد.

در طول فرآیند بهبود، سطح تیتانیومی ایمپلنت به استخوان‌های اطراف حفره با گذشت حدود 3 تا 6 ماه جوش می‌خورد. پس از گذشت این زمان، ایمپلنت در محل کاشت تثبیت شده و برای حمایت از یک یا چند روکش به مقدار کافی نیرومند خواهد بود.

درمان ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟


معاینه

برای بررسی امکان استفاده از ایمپلنت برای رفع مشکل بیمار، دندان‌پزشک وضعیت دهان فرد را به‌طور کامل معاینه می‌کند. دندان‌پزشک در ادامه از وضعیت استخوان فک عکس رادیویی می‌گیرد تا به این ترتیب ظاهر و شرایط بافت استخوان و موقعیت ساختارهای مهم همچون اعصاب و سینوس‌ها را مشخص کند. به این ترتیب می‌توان محل مناسب برای کاشت ایمپلنت را برای بیمار مشخص کرد. در موارد نادر، در صورتی که عکس رادیولوژی برای تشخیص شرایط استخوان‌ها و بافت‌ها کافی نباشد، از سی تی اسکن می‌توان برای تهیه تصویر سه بعدی به این منظور استفاده کرد. به هر حال توجه داشته باشید سی تی اسکن یک روش گران قیمت است و بیمار را در معرض تشعشعات مضر بیشتر در مقایسه با تصویربرداری‌های استاندارد قرار می‌دهد.

کاشت

جراحی ایمپلنت می‌تواند با استفاده از یک فرآیند درمان یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای با توجه به شرایط کلینیکی خاص بیمار انجام شود. در هر یک از این موارد، عمل جراحی شامل ایجاد یک شکاف کوچک در بافت لثه به منظور دسترسی به استخوان و استفاده از یک مته مخصوص برای ایجاد حفره مناسب برای کاشت ایمپلنت است.

 • در فرآیند درمان یک مرحله‌ای، ایمپلنت داخل استخوان قرار گرفته و سپس یک زائده خارجی به نام هیلینگ کپ (healing cap) به آن متصل می‌شود. این زائده خارج از لثه قرار گرفته و روکش بر روی آن قرار می‌گیرد. هیلینگ کپ با گذشت 3 تا 6 ماه برداشته شده و با یک اتصال دائمی به نام پایه (abutment) جایگزین می‌شود.

04%d8%aa

 • در فرآیند درمان دو مرحله‌ای، یک پیچ مخصوص در داخل استخوان قرار گرفته و روی آن با بافت لثه بیمار پوشانده می‌شود. به این ترتیب پیچ مخصوص داخل لثه تا زمان ترمیم و جوش خوردن با استخوان باقی خواهد ماند. در ادامه لازم است از یک مرحله درمان ثانویه برای خارج کردن ایمپلنت از داخل لثه با ایجاد یک شکاف کوچک در آن و نیز اتصال هیلینگ کپ به آن استفاده گردد. پس از ترمیم لثه‌ها، هیلینگ کپ برداشته شده و با یک پایه دائمی جایگزین می‌شود. به این ترتیب ایمپلنت برای پروتز آماده خواهد بود.

05%d8%aa

مراقبت‌های پس از انجام ایمپلنت


kashtbaz7

اثرات بیحسی موضعی معمولا 3-4 ساعت باقی می‌ماند. برای اجتناب از آسیب به زبان، گونه‌ها و لب‌ها، باید تا زمانی که بیحسی کاملا از بین نرفته است، چیزی نجوید. همچنین، اگر خیلی دهانتان بیحس است، از غذاها و نوشیدنی‌های داغ پرهیز کنید.

 •  خوردن: فشار اضافی روی ایمپلنت‌های دندانی یا نواحی پانسمان شده وارد نکنید. این موضوع خیلی مهمی است. به مدت دو هفته، فقط باید غذاهای مقوی نرم بخورید. از غذاهای سفت و چسبناک پرهیز کنید. رژیم غذایی حاوی غذاهای نرم با پروتئین زیاد را رعایت کنید. از فشاردادن دندان‌هایتان در نزدیکی نواحی ایمپلنت دندانی برای 2-4 هفته اجتناب کنید.
 •  دارودرمانی: آنتی بیوتیک و قرص‌های مسکن درد را طبق تجویز پزشک، استفاده کنید. دوره آنتی بیوتیک را کامل کنید. اگر بدنتان نسبت به این داروها واکنش نشان داد، با پزشک تماس بگیرید. فقط در صورت لزوم از مسکن استفاده کنید.
 •  بهداشت: نواحی پانسمان شده و ایمپلنت‌ها را مسواک نزنید. دو مرتبه در روز با دهان‌شویه غرغره کنید. این کار ناحیه ایمپلنت دندانی را تمیز و بدون مشکل نگه می‌دارد.
 • ورزش: از تمرینات ورزشی بپرهیزید (یعنی ورزش، وزنه‌های سنگین و ...). این امر می‌تواند موجب خونریزی اطراف ایمپلنت دندانی شود.
 • غذا و نوشیدنی: نوشیدنی‌های داغ و غذاهای تند و پرادویه یا اسیدی نخورید. غذاهای سفت نیز نخورید زیرا موجب فشار زیاد به ایمپلنت می‌شوند. اطراف ایمپلنت، پس از جراحی، پانسمان می‌شود. این پانسمان، دوهفته نباید برداشته شود. از خلال دندان استفاده نکنید و اطراف ایمپلنت را با زبانتان لمس نکنید.
 • یخ گذاری: روی نواحی جراحی شده، در طول 3 روز اول، باید تا حد ممکن، از بیرون یخ قرار داده شود. این کار به کاهش تورم کمک می‌کند.

طول مدت دوام و ماندگاری نتایج چقدر است؟


ایمپلنت دندان برای سال‌های طولانی به عنوان یک روش درمان موفقیت‌آمیز مورد استفاده قرار گرفته و هم‌اکنون این اطمینان وجود دارد با مراقبت از ایمپلنت و حفظ بهداشت دهان، ایمپلنت بتواند برای سال‌های طولانی بدون مشکل استفاده شود. برای افزایش طول مدت دوام و ماندگاری ایمپلنت، به‌طور جدی به افراد توصیه می‌شود از سیگار کشیدن خودداری کنند. علاوه بر این بسیار مهم است که فرد به نحو مناسب بهداشت دهان و دندان خود را در خانه رعایت کرده و در جلسات ملاقات منظم با دندان‌پزشک به منظور معاینه دقیق وضعیت ایمپلنت، دندان‌ها و لثه‌ها شرکت کند.

اثرات جانبی ایمپلنت‌های دندانی


اثرات جانبی معمول ایمپلنت‌های دندانی، که بعضی یا همه آنها را ممکن است تا حدودی تجربه کنید، شامل موارد زیر هستند:

 •  خونریزی در محل ایمپلنت: مقداری خونریزی پس از جراحی اتفاق می‌افتد و ممکن است تا 48 ساعت ادامه داشته باشد. گاز گرفتن یک گاز استریل می‌تواند به کنترل خونریزی کمک کند.
 •  ناراحتی یا درد کم تا متوسط: مانند هر جراحی دیگری، حتما پس از جراحی ایمپلنت دندانی، درد یا ناراحتی خواهید داشت. برای شما مسکن تجویز می‌‌شود که به تحمل درد کمک کند.
 •  کبودی: احتمالا کمی کبودی روی صورتتان و بی رنگ شدن لثه‌ها را خواهید داشت. این‌ها چند روز بعد از جراحی از بین خواهند رفت.
 •  تورم: مانند کبودی، تورم هم به مرور زمان از بین می‌رود. کیسه یخ می‌تواند برای کاهش تورم استفاده شود.
 •  عفونت: این مشکل اصولا زمانی اتفاق می‌افتد که بیماران، دستورات مربوط به بعد از جراحی را برای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها رعایت نکنند.

هزینه و قیمت


تعداد جلسات ملاقات با دندان‌پزشک، روش درمان و هزینه آن برای افراد متفاوت است. پس از جلسه معاینه و ارزیابی اولیه، دندان‌پزشک یک برنامه درمان مناسب برای شما طراحی می‌کند که شامل تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان و نیز هزینه ایمپلنت دندان است. در ادامه در صورت ایجاد هرگونه تغییر احتمالی در فرآیند درمان، اطلاعات لازم در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به خاطر اینکه وضعیت دندان‌ها می‌تواند همه چیز شامل طرح لبخند و اعتماد به نفس، توانایی غذا خوردن، صحبت کردن، شرکت در فعالیت‌های خاص و سایر موارد مانند آن را تحت تاثیر قرار دهد، هیچ روش درمان بهتری برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته نسبت به ایمپلنت دندان وجود ندارد. به همین خاطر همواره بیان می‌شود سرمایه‌گذاری برای این درمان دارای ارزش خاص خود خواهد بود.

سوالات متداول


این کار چقدر طول می‌کشد؟

درمان با ایمپلنت از جایگزینی آنی یک دندان کشیده شده تا بیش از 6 ماه برای زمانی که جراحی لثه و پیوند استخوانی لازم است، می‌تواند متغیر باشد. متوسط دوره درمان بین 3 تا 6 ماه است. بیشتر زمان لازم برای انجام درمان، انتظار برای پیوند استخوان با ایمپلنت می‌باشد. این مدت، معمولا چند ماه طول می‌کشد و بدون اینکه متوجه شوید، زیر خط لثه پنهان می‌شود. در موارد پیچیده‌تر، درمان می‌تواند بیشتر طول بکشد.

آیا ایمپلنت‌های دندانی دردناک هستند؟

اکثر بیماران، چند روز اول پس از جراحی ایمپلنت، ناراحتی مختصری دارند و ممکن است تا روز دوم، هنوز کمی درد داشته باشند ولی در مقایسه با کشیدن دندان، ایمپلنت‌های دندانی معمولا درد کمتری دارند.

آیا ایمپلنت‌های دندانی دوام و استحکام دندان‌های طبیعی را دارند؟

بله در بسیاری از موارد چنین است. ایمپلنت‌ها درواقع، محکم‌تر از دندان‌های طبیعی هستند و عملکرد کامل دندان طبیعی را دارند. پس از درمان، بیماران می‌توانند همه غذاهای موردعلاقه خود را بخورند، درحالیکه از مزایای پروتز سالم و زیبا نیز بهره‌مند می‌شوند.

اگر ایمپلنت موفقیت آمیز نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه عدم موفقیت ایمپلنت، بسیار نادر است، احتمال وقوع آن نیز وجود دارد. در این موارد، ایمپلنت شکست خورده می‌تواند با ایمپلنت دیگری جایگزین شود. گاهی، وقتی افراد دچار عفونت می‌شوند و ایمپلنت آنها با عدم موفقیت روبرو می‌شود، مراقبت خوب از دهان و دندان می‌تواند شانس این اتفاق را کاهش دهد. کسانی که سیگار می‌کشند، قبل از اینکه خطر شکست عمل ایمپلنت آنها به شدت افزایش یابد، باید بلافاصله سیگار را ترک کنند.