آشنایی با انواع خمیردندان‌ها: معمولی، ضد حساسیت، سفیدکننده و فلوراید

wfwf

یکی از مشکل‌ترین کارها در مورد مراقبت از دندان‌ها، انتخاب خمیردندان مناسب است. با وجود این همه تنوع خمیردندان در بازار، چگونه باید فهمید که کدام خمیردندان را باید خرید؟

آیا باید خمیردندان‌های حاوی فلوراید را خرید یا خمیردندان‌هایی که جرم روی دندان‌ها را از بین می‌برند. آیا خمیردندان‌های سفیدکننده از دندان‌ها در برابر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه نیز محافظت می‌کنند؟

انواع خمیردندان‌ها


خمیردندان‌های پایه

معمولاً خمیردندان‌ها به شکل پودر، خمیر یا ژل هستند. مهم نیست خمیردندان چه نوع بسته‌بندی‌ای داشته باشد، برخی مواد هستند که در همه انواع خمیردندان‌ها وجود دارند. این مواد عبارتند از:

  • عامل ساینده: برای این که دندان‌های شما کاملاً تمیز شود باید مواد ساینده‌ای مانند کربنات کلسیم یا سیلیکات داشته باشد. این مواد ساینده می‌توانند باقیمانده مواد غذایی و باکتری‌ها را از روی دندان‌ها بردارند. اگر خمیردندان شما حاوی این مواد نیست نمی‌تواند دندان‌های شما را به خوبی تمیز کند.
  • شیرین‌کننده‌های مصنوعی: از آنجا که مواد موجود در خمیردندان‌ها مانند کربنات کلسیم و فلوراید طعمی خوبی ندارند، کارخانه‌های سازنده خمیردندان از شیرین‌کننده‌های مصنوعی برای خوش‌طعم‌تر کردن آنها استفاده می‌کنند. حتی بیشتر افراد خمیردندان‌های با طعم نعنا دوست دارند، بسیاری از برندها خمیردندان با طعم‌های دارچین، لیمو و آدامس بادکنکی دارند.
  • عامل ضد خشکی: این چیزی است که باعث می‌شود خمیردندان‌ها در تیوب خشک نشوند.
  • عامل ضخیم کننده: این چیزی است که باعث می‌شود وقتی خمیردندان را روی مسواک می‌مالید مانند آب جاری نشود. این ماده معمولاً شبیه به آدامس و مولکول‌های چسبناکی است که در جلبک‌های دریایی یافت می‌شوند.
  • مواد شوینده: این ماده‌ای است که باکتری‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد. این مواد چیزی هستند شبیه به سولفات لورین سدیم است که به پاک شدن دندان‌ها کمک کرده و باعث کف کردن خمیردندان در هنگام مسواک کردن می‌شود.

خمیردندان‌های حاوی فلوراید

فلوراید مهم‌ترین ماده موجود در خمیردندان است. این یک ماده معدنی طبیعی است که برای حفظ دندان‌ها در برابر پوسیدگی بسیار مؤثر است. پلاک‌ها که لایه چسبنده باکتریایی در دهان هستند از شکری که شما مصرف می‌کنید تغذیه کرده و اسید تولید می‌کنند که به آرامی مینای دندان را از بین می‌برد. فلوراید از دندان‌های شما در برابر این اسید محافظت می‌کند زیرا فلوراید مینای دندان را تقویت کرده و قسمت‌هایی از دندان که شروع به پوسیده شدن کرده‌اند را رمینرالیزه می‌کند. هر برندی از خمیردندان را که انتخاب می‌کنید باید حاوی فلوراید باشد. اگر دندان‌های شما حفره‌های زیادی دارند بهترین کار این است که از آنها با فلوراید محافظت کنید.

کنترل جرم دندان

مهم‌ترین دلیلی که شما دندان‌های خود را مسواک می‌زنید این است که باقیمانده‌های غذا و پلاک‌ها از روی آنها برداشته شوند. وقتی شما دندان‌های خود را مسواک نمی‌کنید یا این کار را به درستی انجام نمی‌دهید این پلاک‌ها روی دندان باقی مانده و سخت می‌شوند و در نهایت به جرم تبدیل می‌شوند.

وقتی که این جرم‌ها در خط لثه جمع می‌شوند، تمیز کردن دندان‌ها دشوارتر می‌شود و اثربخشی آن کمتر می‌شود. به تدریج و با گذشت زمان، این جرم‌ها سخت‌تر شده و باید توسط دندانپزشک برداشته شوند. به همین دلیل دو بار مراجعه دندانپزشک در هر سال از اهمیت زیادی برخوردار است.

خمیردندان‌هایی که گفته می‌شود برای کنترل جرم مناسب هستند حاوی برخی مواد فعال هستند که از تبدیل شدن پلاک‌ها به جرم جلوگیری می‌کنند. این مواد شامل ترکیباتی مانند سیترات زینک و پیروفسفات و برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند تری کلوسان است که باکتری‌های موجود در دهان را از بین می‌برند. این نوع از خمیردندان‌ها برای افرادی که به طور مرتب و منظم به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند یا افرادی که بیماری‌های لثه دارند مناسب است.

 دندان‌های حساس

اگر شما در هنگام خوردن یا آشامیدن مواد گرم و سرد مشکل دارید و دچار دردی تیز در دندان‌ها می‌شوید احتمال این وجود دارد که به حساسیت دندانی مبتلا شده باشید. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که لثه از روی دندان کنار رفته و قسمت حساس دندان از زیر لثه خارج شود. زمانی که مواد گرم یا سرد دندان را تحریک می‌کنند باعث ایجاد درد می‌شوند.

خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس حاوی موادی مانند نیترات پتاسیم و کلرید استرونتیوم هستند که مسیر مرکزی دندان که عصب از آن عبور می‌کند را مسدود می‌کنند. این خمیردندان‌ها اثربخش هستند اما معمولاً چند هفته طول می‌کشد که اثر آنها شروع شده و باعث کاهش درد شوند. اگر شما از حساسیت شدید دندانی رنج می‌برید باید از این خمیردندان‌ها استفاده کنید که معمولاً سبک‌تر بوده و مواد ساینده آنها کمتر از خمیردندان‌های جرم‌گیر است.

 خمیردندان‌های سفیدکننده

یکی از مواردی مورد توجه بیشتر افراد، شفافیت و زیبایی دندان‌ها در هنگام خندیدن است. از آنجا که همه افراد دوست دارند لبخندی زیبا داشته باشند، برندهای متعددی شروع به ساخت و ارائه خمیردندان‌هایی کرده‌اند که علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها باعث سفید شدن آنها نیز می‌شوند. این نوع خمیردندان معمولاً حاوی پراکسید و برخی دیگر از عوامل ساینده هستند که به عنوان لکه بر و براق‌کننده دندان‌ها عمل می‌کنند. با این که مطالعات نشان می‌دهد که عوامل اضافی دیگر در خمیردندان‌های سفیدکننده به مینای دندان‌های آسیبی وارد نمی‌کنند اما بسیاری از برندها حساسیت دندانی را تشدید می‌کنند؛ بنابراین اگر دندان‌های شما حساس است، بهترین کار این است که از خمیردندان‌های سفیدکننده استفاده نکنید.

نتیجه


خمیردندان‌ها انواع متعددی دارند بنابراین باید خمیردندانی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. اگر شما در این مورد سؤالی دارید یا تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد خمیردندان‌ها دارید با یک دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک بر اساس اطلاعات دندانی شما و مشکلاتی که دارید مناسب‌ترین نوع خمیردندان را به شما معرفی می‌کند.