آیا انجام ایمپلنت دندان برای خانم‌های یائسه موفقیت‌آمیز است؟

ایمپلنت دندان برای خانم های یائسه

زنان یائسه‌ی مبتلا به پوکی استخوان نسبت به اغلب گروه‌های دیگر در معرض خطر بالاتر از دست دادن دندان قرار دارند. اما مجموعه‌ای از مطالعات منتشر شده در مجله International Dentistry (دندانپزشکی بین‌المللی) پیامدهای دندانی را در زنان مبتلا به پوکی استخوان که ترمیم دندان انجام داده‌اند روشن می‌کند. در مجموعه‌ی این بررسی‌ها این مطالعه ویژه پیشنهاد می‌کند که در مقایسه با سایر روش‌های ترمیم دندان در دسترس، ایمپلنت‌های دندانی میزان بالاتری از رضایتمندی را در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای بیماران فراهم می‌کنند.

چطور یائسگی تراکم استخوانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟


تاثیر یائسگی بر تراکم استخوانی

در حال حاضر تعداد بسیاری از افراد در سراسر دنیا از پوکی استخوان رنج می‌برند و در این میان از هر10 نفر بیمار 8 نفر زن هستند. پوکی استخوان همه استخوان‌های بدن انسان از جمله استخوان فک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما در موارد زیادی، تصاویر ایکس ری (اشعه ایکس) دیجیتالی با دز پایین این امکان را برای دندانپزشکان فراهم می‌کنند که هر گونه کاهش تراکم استخوان را  در دندان‌ها مشاهده کرده و بر پیامدهای ناشی از پوکی استخوان در آن‌ها نظارت داشته باشند.

چطور پوکی استخوان سلامت دندانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد

استخوان‌ها ممکن است باثبات و پایدار به نظر برسند اما در واقع برحسب شرایط محیطی پیوسته در حال تغییرند. این قضیه توضیح می‌دهد که چرا ورزش کردن می‌تواند قدرت استخوان را افزایش دهد و درمان‌های ارتودنسی مانند Invisalign (روشی در ارتودنسی که در آن از براکت‌های پلاستیکی شفاف و غیرقابل مشاهده برای صاف کردن دندان‌ها  استفاده می‌شود) می‌تواند دندان‌ها را با شکل‌دهی مجدد استخوان فک اطراف آن‌ها حرکت دهد. فرایند تغییرات استخوان بوسیله دو نوع سلول تنظیم می‌شود که یکی از آن‌ها استخوان را می‌سازد و دیگری آن را تجزیه می‌کند.

زمانی که استخوان‌ها در حال رشدند استخوان‌سازی بیشتر از تجزیه استخوان اتفاق می‌افتد. زمانی که استخوان‌ها در حالت تعادل هستند همان مقداری که استخوان ساخته می‌شود همان میزان هم از استخوان‌ها تجزیه می‌شود. اگرچه بعد از یائسگی تعادل تغییر می‌کند و تجزیه استخوانی سریع‌تر از ساخت آن اتفاق می‌افتد. این اتفاق منجر به پوکی استخوان می‌شود.

حفظ سلامت دهان و دندان ­مانند داشتن لثه‌های سالم این اطمینان را فراهم می‌کند که طی دوره زندگی فک مقدار زیادی از استخوان را از دست نخواهد داد. از دست دادن دندان منجر به تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود، بنابراین سن فاکتور بسیار مهمی در پیگیری معاینات منظم دندان است. تحلیل رفتن استخوان فک نه تنها فرم صورت را تغییر می‌دهد(فرد را پیر نشان می‌دهد) بلکه ترمیم دندان را در آینده مشکل‌تر می­سازد. تعدادی از بیمارانی که دندان مصنوعی دارند بعد از مدتی متوجه می‌شوند که اندازه دندان‌های مصنوعی آنها مناسب نیست که این اتفاق به دلیل تحلیل رفتن استخوان فک در طول زمان اتفاق می‌افتد. به عنوان یک مزیت عمده، ایمپلنت‌های دندانی از ساختار استخوان و فک محافظت کرده و مانع تحلیل رفتن استخوان فک می‌شوند.

نسبت به دندان‌های مصنوعی ثابت، ایمپلنت‌های دندانی در افزایش رضایتمندی بیماران موفق‌تر بوده‌اند


در حالیکه ایمپلنت‌های دندانی بالاترین میزان رضایتمندی را در بین استفاده‌کنندگان کسب کرده‌اند محققان دریافته‌اند که در زنان دندان‌های مصنوعی ثابت نیمه کامل (پارشیال) یا کامل در مرتبه بعدی رضایتمندی قرار دارند. در میان چهار نوع رویکرد ترمیم دندان، دندان‌های مصنوعی متحرک در مرتبه سوم رضایتمندی قرار گرفتند و زنانی که هیچ نوع ترمیم دندانی برای دندان‌های از دست رفته خود نداشتند کمترین میزان رضایتمندی را در مطالعه به خود اختصاص دادند.

هرچه بیماران در ارتباط شیوه‌های درمانی مربوط به دندان آگاه‌تر می‌شوند مساله زیبایی نقش بیشتری را در انتخاب روش ترمیم دندان آنها ایفا می‌کند. اگرچه  اینکه روش‌های ترمیم دندانی چطور عمل می‌کنند یا حتی چطور به نظر می‌رسند بسیار اهمیت دارد اما علاوه بر آن به این نکته نیز باید توجه شود که هر یک از این روش‌ها چطور به بیماران حس مهم بودن را القا می‌کنند. طبیعتا، اکثر بیماران می‌خواهند که کار دندانپزشکی آنها به طبیعی‌ترین شکل ممکن دیده شده و به علاوه تا حد‌ممکن با استفاده از آخرین نسل تکنولوژی و به به روزترین شکل انجام شوند. زنان سطح رضایتمندی بالاتری را نسبت به ایمپلنت‌های دندانی در همه ابعاد زندگی مانند بعد احساسی زندگی خود نشان دادند.

جراحی ایمپلنت دندان شامل چه مراحلی می‌شود؟


جراحی ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان معمولا یک جراحی سرپایی است که شامل مراحل زیر است:

  • دندان پوسیده از محل خارج می‌شود.
  • استخوان فک برای جراحی آماده می‌شود، پروسه ای که ممکن است شامل پیوند استخوان باشد
  • بعد از اینکه استخوان فک بهبود یافت جراح دهان و دندان رابط(پست) ایمپلنت دندان را در استخوان فک قرار می‌دهد.
  • دوران بهبود ممکن است چند ماه به طول بیانجامد.
  • جراح دهان و دندان تکیه گاه(abutment) را در محل قرار می‌دهد-اباتمنت در امتداد رابط فلزی ایمپلنت(پست) قرار می‌گیرد- و به دنبال آن دندان مصنوعی جدید(تاج) داده می‌شود.

تکنیک‌های افزایش موفقیت ایمپلنت در خانم‌های یائسه


راه‌های مختلفی برای افزایش موفقیت ایمپلنت دندانی در زنان یائسه وجود دارد. بیس فسفونات‌های خوراکی و پیوند استخوان می‌توانند نرخ موفقیت ایمپلنت‌های دندانی را در زنان یائسه بهبود بخشند.به نظر می‌رسد زمانی که ایمپلنت به طور کامل در استخوان فک قرارگرفت یائسگی نمی‌تواند منجر به افزایش از دست رفتن استخوان در اطراف ایمپلنت شود پس چنانچه شما قبلا تحت درمان با ایمپلنت های دندان قرار گرفته‌اید نباید در آینده هیچ نگرانی در مورد آن‌ها داشته باشید.