آیا ایمپلنت دندان می تواند دندان های کج با آسیب دیدگی شدید را مرتب کند؟

ایمپلنت دندان

اگر در مورد ایمپلنت دندان چیزی شنیده­ اید پس مطمئن به این قضیه واقفید که ایمپلنت دندان یکی از بهترین و طبیعی ­ترین روش های جایگزین­ کردن دندان ­های شکسته یا دندان­ های افتاده است. ایمپلنت دندان­ ها علاوه بر داشتن ظاهری طبیعی، عملکردی کاملا مشابه دندان­ های طبیعی را نیز داراست. این نوع دندان ها گزینه­ ای جذاب برای بسیاری از بیماران محسوب می ­شوند، مخصوصا امروزه که گزینه هایی برای پرکردن کامل دندان ها تنها در یک روز وجود دارد. کاشت دندان های زیبا و دائمی برای بسیاری از مردم، حتی آنهایی که دارای مشکلاتی همچون دندان های کج هستند، بسیار خوشایند است. ارتودنسی دندان بسیار ناراحت­ کننده و ناخوشایند است و مستلزم بستن براکت تا چند سال است تا بتوان دندان ها را تعمیر کرد. بدین دلیل برخی از افراد مطمئن نیستند که آیا ایپملنت دندان جایگزینی مناسب برای درمان به طریق ارتودنسی است یا نه.

کارآیی ایمپلنت دندان در برابر کارایی براکت ­ها


ایمپلنت دندان گزینه ­ای دائمی برای جایگزینی دندان های طبیعی است. این روش شایع ­ترین و طبیعی ­ترین روش برای جایگزینی دندان های شکسته، نصف­ شده یا افتاده است. ایمپلنت دندان از سه بخش تشکیل شده ­است: یک پیچ آهنی که از طریق جراحی در استخوان فک قرار می ­گیرد، یک اباتمنت یا همان قسمت میانی ایمپلنت و یک تاج سرامیکی که جایگزین قسمت قابل روئیت دندان می ­شود. تاج ظاهری طبیعی به دندان داده و به همراه ایمپلنت نسبت به سایر گزینه­ های جایگزینی از قبیل بریج دندان یا دندان مصنوعی کارآیی موثرتری دارد. معمولا ایمپلنت را در طول یک جلسه جراحی در استخوان فک قرار می ­دهند. از ایمپلنت می­ توان برای جایگزینی یک یا چند و یا حتی کل دندان ها استفاده کرد.

چگونه می ­توان ایمپلنت دندان را با براکت مقایسه کرد؟


باید گفت که این دو روش کاملا متفاوت از یکدیگرند. در براکت­ ها فشار دائمی بر روی دندان ها وجود دارد و به مرور زمان موقعیت آنها را تغییر داده و آنها را راست می­ کند. براکت­ های سنتی جهت افزایش فشار بر روی دندان ها مورد استفاده قرار می ­گیرند اما از براکت ­های شفاف برای جایگزین ­کردن کل­دندان ها در پروسه درمان استفاده می­ شود.

آیا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای براکت­ های ارتودنسی است؟


در واقعیت می­ توان گفت که ایمپلنت دندان برای تراز­ کردن دندان ها طراحی نشده ­است. هدف ایمپلنت دندان جایگزینی دندان های طبیعی است که دیگر آنها را نداریم و یا جایگزینی دندانی که بدلیل پوسیدگی شدید نیاز به کشیدن دارد. اگرچه ایمپلنت دندان گزینه بسیار خوبی برای افرادی است که از دندان های مصنوعی استفاده می­ کنند و یا به هنگام لبخند­زدن جای خالی دندان هایشان دیده­ می­شود اما براکت­ ها برای درمان دندان های کج یا پرجمعیت مناسب است.با در نظر داشتن این قضیه، بعضی از دندان ها که به شدت آسیب­ دیده ­اند و یا بسیار کج هستند و یا در جای نامناسبی قرار دارند نیز می­ توانند کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندانی باشند، البته تمامی این موارد ذکر شده به موقعیت فردی هر شخص بستگی دارد. قبل از هر تصمیمی لازم است که ابتدا با یک دندانپزشک باتجربه در مورد گزینه­ های پیش­رو صحبت کنید.

سایر مزایای ایمپلنت دندان عبارتند از:

  • ایمپلنت دندان جایگزینی دارای ظاهری طبیعی و زیبا برای دندان های افتاده یا کشیده­ شده است زیرا هیچگونه لکه­ ای بر اثر براکت در این نوع روش درمانی وجود نخواهد داشت.
  • ایمپلنت دندان از دوام بیشتری نسبت به سایر روش ها برخوردار است.
  • ایمپلنت دندان سبب فرسایش تدریجی استخوان نخواهد شد.
  • ایمپلنت دندان به فرد امکان خوردن غذای مورد علاقه ­اش را بدون بروز هیچ دردی می­ دهد.
  • ایمپلنت دندان از دوام بسیار زیادی برخوردار است و تا سالیان سال ماندگار است. در صورتی محافظت از آنها، اکثر ایمپلنت­ ها تا آخر عمر دوام دارند.
  • نسبت به براکت ها از احتمال کمی برای افزایش حساسیت دندانی برخوردار هستند، زیرا براکت ها بر روی دندان ها قرار گرفته و باعث بروز حساسیت می­ شوند که این حساسیت دندانی تبدیل به دندان درد خواهد شد.

روش های نوین ایمپلنت


در گذشته ایمپلنت دندان وقت­ گیر و گاهی ­اوقات تبدیل به فرآیندی دشوار می­ شد اما امروزه به کمک روش های نوین و پیشرفت­ه ی موجود در تکنولوژی، کل این فرآیند کاشت دندان تغییر کرده است. امروزه افرادی که نیازمند به کاشت دندانی در بین سایر دندان ها و یا حتی ایمپلنت تمامی دندان­ ها هستند می ­توانند اول صبح به مطب مراجعه کرده و در بعداز­ظهر به همراه تمامی دندان های ایمپلنت شده از مطب خارج شوند. افرادی که لازم است دندان های تازه در بالا و قوس پایین ایمپلنت کنند از روشی مشابه روش all-on-4 به نیز استفاده کنند. این روش نیز تنها در یک جلسه جراحی و توسط دندانپزشک صورت می­ گیرد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."