آیا کاشت ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی بهتر است؟

sgeGE

دندان‌های مصنوعی کامل و تکه‌ای (پارسیال)، پروتزهایی متحرک هستند که اجازه می‌دهند تا دندان‌های ازدست‌رفته را به روشی کاملاً غیرتهاجمی جایگزین کنید. از طرفی دیگر، یک ایمپلنت دندانی به روشی جراحی نیاز دارد که در آن یک پایه‌ی تیتانیومی در استخوان فک کاشته می‌شود و یک ریشه محکم را برای دندان با دندان‌های جایگزینتان ایجاد می‌کند. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد. اگر در تصمیم‌گیری بین دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان تردید دارید، لازم است اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید تا بتوانید بهترین گزینه‌ی متناسب با شرایطتان را انتخاب کنید.

چرا به دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندانی نیاز خواهید داشت؟


هرکسی با دندان‌هایی زیبا متولد نمی‌شود و در طول زندگی اتفاقاتی می‌افتد که موجب از دست دادن دندان‌ها می‌شوند. شاید در منطقه‌ای زندگی کنید که از ماده‌ی فلوراید در آب آشامیدنی‌شان استفاده نمی‌کنند یا عوامل ژنتیکی ممکن است منجر به بیماری‌های لثه و درنتیجه از دست دادن دندان‌ها گردند. صرف‌نظر از هر علتی برای ازدست‌رفته دادن دندان‌ها، اگرچند دندان یا کل دندان‌هایتان از بین رفته باشند، ایمپلنت‌های دندان یا دندان‌های مصنوعی می‌توانند راه‌حلی باشند که به دنبال آن هستید.

تفاوت بین دندان مصنوعی و ایمپلنت‌های دندانی در چیست؟


 دندان‌های مصنوعی

دندان‌های مصنوعی، پروتزهایی هستند برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته ساخته می‌شوند. دندان‌های مصنوعی معمولی، متحرک هستند که یا به‌صورت تکه‌ای (پارسیال) یا به‌صورت کامل مورداستفاده قرار می‌گیرند. برخی از طراحی‌های دندان‌های مصنوعی برای قلاب شدن روی ایمپلنت‌های دندانی است و برخی دیگر اصلاً به استخوان فک متصل نمی‌شوند. وقتی کسی هیچ دندانی دردهان نداشته باشد اما استخوان فک کافی برای نگه‌داشته ایمپلنت را دارد، اغلب به او توصیه می‌شود تا از یک‌دندان مصنوعی برپایه ی ایمپلنت استفاده کند.

دندان مصنوعی ترکیبی

دندان‌های مصنوعی ترکیبی، یک روش برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته و بافت لثه‌ها از طریق یک پروتز هستند. اگر استخوان فکتان بیش‌ازحد تحلیل رفته باشد، این نوع دندان مصنوعی به شما توصیه خواهد شد و یک‌دندان مصنوعی ثابت و بادوام با ظاهری طبیعی هستند و همه‌ی کارهای دندان ازجمله توانایی خوردن همه نوع غذا را انجام می‌دهند.

دندان مصنوعی کامل

از دندان‌های مصنوعی کامل زمانی استفاده می‌شود که همه‌ی دندان‌هایتان ازدست‌رفته باشند. برای این نوع دندان‌های مصنوعی، ابتدا از دهان و دندان‌هایتان قالب‌گیری می‌کنند و سپس آن قالب را به لابراتوار دندان‌سازی می‌فرستند تا دندان مصنوعی متناسب با فرم و سایز دهانتان را می‌سازند. این دندان‌های مصنوعی شبیه به نعل اسب هستند که یک پایه‌ی رنگ گوشت در قسمت پایین دارند که روی لثه‌های پایین برای تطبیق داشتن با زبان قرار می‌گیرند ، درحالی‌که پایه‌ی دندان مصنوعی بالایی، سقف دهان را می‌پوشاند. قیمت یک دست دندان مصنوعی کامل می‌تواند بسیار متغیر باشد و به نیاز فوری به آن‌ها و نوع موادی که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، بستگی خواهد داشت.

ایمپلنت‌های دندانی

ایمپلنت‌های دندان، پایه (پست) های ثابت و استوانه‌ای شکل از جنس تیتانیوم هستند که با روش جراحی در استخوان فک کاشته می‌شوند. سپس دندان‌های مصنوعی (پروتزهای دندانی) که معمولاً از جنس پروسلین یا زیرکونیوم هستند روی این ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرند. هنگامی‌که این ایمپلنت در طی چند ماه التیام می‌یابد، بااستخوان طبیعی فکتان جوش خورده می‌شود. این جوش خوردگی باعث ایجاد یک پایه و زیرساخت محکم برای قرار دادن دندان جایگزین می‌شود.

در گذشته، دندان ازدست‌رفته را با یک بریج دندانی جایگزین می‌کردند که در آن روش، دندان‌های مجاور را تراش می‌دادند تا یک یا چند دندان مصنوعی در بین آن‌ها قرار بگیرد. وقتی دندان‌های طبیعی وجود نداشته باشند که بتوان از آن‌ها به‌عنوان یک تکیه‌گاه (انکوریج) برای بریج دندان استفاده کرد، از ابزارهای مشابهی بنام "بریج برپایه ی ایمپلنت" استفاده می‌کنند.

از ایمپلنت‌های دندانی می‌توان برای جایگزین کردن چند دندان، یک‌دندان یا کل دندانها استفاده کرد. بسته به تعداد ایمپلنت‌های کاشته شده، ابزارهای اتصال دهنده یا اباتمنتی که دندانها را در جای خود محکم نگه میدارد روی خود ایمپلنت‌ها محکم می‌شوند یا با استفاده از یک گیره یا قلاب (anchor) بسته می‌شوند.

هزینه‌ی ایمپلنت‌های دندانی بر اساس وضعیت لثه‌ها و استخوان فکتان بسیار متغیر است. هزینه‌ی یک ایمپلنت به عواملی بستگی دارد، اینکه آیا به روکش دندان، پیوند لثه یا هر نوع درمان دندانپزشکی دیگر برای آماده‌سازی دهان جهت کاشت ایمپلنت‌ها، نیاز است یا خیر.

مقایسه ویژگی‌های ایمپلنت و دندان مصنوعی


 ویژگی‌های ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی در جدول زیر بیان‌شده است:

ایمپلنت‌های دندان دندان مصنوعی
از استخوان فک باقی‌مانده در برابر تحلیل آن محافظت می‌کند و ساختار و فرم صورت را نگه می‌دارد (ظاهر جوان شما را حفظ می‌کند) کاهش میزان و کیفیت استخوان فک می‌تواند منجر به به هم خوردن بیشتر ساختار صورت خواهد شد.
ظاهر و عملکرد آن درست شبیه به دندان طبیعی است. مصنوعی و غیرطبیعی است
محکم، ثابت و کاملاً به فک متصل می‌شود؛ فرد احساس راحتی با آن خواهد کرد. اغلب اوقات سر می‌خورد و دردهان حرکت می‌کند و ازاین‌رو فرد احساس ناراحتی خواهد کرد.
نیازی به کرم یا چسب ندارد. گاهی به کرم یا چسب‌هایی نیاز خواهید داشت.
توانایی جویدن نرمال دردهان را بازمی‌یابد. توانایی جویدن غذا را محدود می‌کند (اغلب باید از خوردن غذاهای بخصوصی اجتناب کرد)
درمانی طولانی‌مدت و همیشگی است. هرچند وقت باید آن را تعویض یا مجدداً تنظیم کرد.
مراقبت و تمیز کردن آسان  باید آن را مرتب برای تمیز کردن از دهان خارج کرد.
یک سرمایه‌گذاری است که می‌تواند برای تمام عمر دوام داشته باشد. کم‌هزینه‌تر است اما اغلب بازدهی کمتری دارد.

نقاط ضعف و قوتی که باید در نظر گرفت


عوامل بسیاری وجود دارند که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای بهترین گزینه برای وضعیتتان در نظر بگیرید.

از خود بپرسید:

  • چند دندان را باید جایگزین کرد؟
  • به چه تعداد ایمپلنت دندان نیاز خواهید داشت؟
  • هزینه کلی درمان ازجمله هزینه عکس‌برداری‌ها، روکش‌ها و ویزیت‌های متخصص چقدر می‌شود؟
  • چند سال دارید و تا چه مدت می‌تواند از دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندانی استفاده کنید؟
  • آیا متخصص شما از نیازها و اهدافتان آگاه است؟

انتخابی درست


اگرچه نکات و تمهیدات بسیاری برای هردوی این گزینه‌ها وجود دارد، اما در هر دو روش یک اطمینان خاطر تجدید شده‌ای را در لبخندتان به دست خواهید آورد. اگرچه ایمپلنت دندان یک درمان دائمی برای از دست دادن دندان‌ها می‌باشد، دندان‌های مصنوعی روشی کم تهاجمی‌تر است اما همچنان شمارا خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان دور می‌دارد.