اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن و اصلاح آن

93097_162

مسواک زدن دندان‌ها برای هیچ‌کس کاری جالب و دوست‌داشتنی نیست، خصوصاً وقتی‌که پای سیم‌کشی‌های ارتودنسی درمیان باشد. پلاک‌های دندانی باید به‌وسیله‌ی مسواک، نخ دندان یا هر وسیله‌ی دیگر از بین برده شوند. پلاک‌ها وقتی به دندان می‌چسبند، تنها با آب زدن دهان برطرف نمی‌شوند. و فقط تماس پیدا کردن با این وسایل باعث کشتن آن‌ها خواهد شد. اگرچه، رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامتی دهان بسیار مهم است زیرا با بالا رفتن سن، این آلودگی‌ها سلامتی شمارا بیشتر به خطر می‌اندازد.

رعایت دقیق و جدی بهداشت دهان و دندان امری حیاتی ست. در ابتدا ممکن است سخت باشد اما با انجام چند نکته هرکسی قادر خواهد بود تا مهارت‌های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به‌ خوبی عملی کند و دندان‌هایی کاملاً پاکیزه داشته باشد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر فلاحی می‌توانند به شما طریق صحیح مسواک زدن دندان‌ها را بیاموزند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

اشتباهات رایج در مسواک زدن


چند مورد از رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد هنگام مسواک زدن مرتکب می‌شود عبارت‌اند از:

مسواک زدن خیلی سریع

اکثر افراد بین 24 تا 28 دندان دائمی دارند. هر دندان حداقل دارای سه سطح است که در تماس با مسواک قرار می‌گیرند (سمت لپ، سطح رویه‌ی دندان برای گاز زدن، سمت زبان) و برای هر سطح حداقل 6 بار نیاز است که مسواک کشیده شود. این یعنی 72 تا 84 سطح و بیش از 500 بار کشیدن مسواک در هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید. متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که هر بار مسواک زدن، حداقل 2 دقیقه ادامه داشته باشد.

مسواک نکشیدن اطراف لثه‌ها

این قسمت معمولاً نادیده گرفته می‌شود و درنتیجه منجر به تخریب لثه‌ها خواهد شد. لثه به سطح دندان محکم نمی‌چسبد؛ درنتیجه یک حاشیه یا به‌اصطلاح پاکت، بین لثه و دندان شما وجود دارد.
اگر هنگام مسواک زدن، مسواک زدن لثه‌ها را نادیده بگیرید، ممکن است به التهاب و خونریزی لثه مبتلا شوید، که در صورت درمان نشدن در مدت‌زمان طولانی به پریودنتیت لثه تبدیل خواهد شد. درنهایت ممکن است استخوان‌های شما تا حد زیادی تحلیل روند و دندان‌ها خودبه‌خود بیافتند.

مسواک نکشیدن دندان‌ها با زاویه‌ی 45 درجه

زاویه دادن مسواک به این صورت به شما اجازه می‌دهد تا برس های مسواک بین سطوح دندان‌ها، سیم‌کشی‌ها و زیر لثه‌ها را تمیز کنند. سیم‌کشی‌های شما درزها و شکاف‌های ریز بسیاری دارند که محلی برای انباشته شدن پلاک‌ها هستند، بنابراین به یاد داشته باشید که کاملاً دندان‌هایتان را مسواک بزنید که تا حد امکان تمیز شوند.

مسواک نزدن سمت داخلی دندان‌ها

تنها به خاطر اینکه این قسمت‌ها قابل‌دیدن نیستند، به این معنا نیست که باکتری‌ها نمی‌توانند در آنجا زندگی کنند.

عوض نکردن مسواک به‌طور منظم

هرگاه که ظاهر مسواکتان نشان‌دهنده‌ی استفاده‌ی بسیار زیاد از آن شود (برسهای مسواک دیگر به حالت راست و مستقیم نیستند) یا سه ماه از مصرف آن گذشته باشد، زمان آن رسیده تا مسواکتان را عوض کنید. اگر مسواکتان قبل از این زمان فرسوده شود، ممکن است دندان‌هایتان با شدت زیادی مسواک بزنید.

مسواک زدن سخت و شدید

لازم نیست که برای تمیز کردن دندان‌هایتان آن‌ها را همانند یک ماهیتابه‌ی جرم‌گرفته بسایید. مسواک زدن خیلی شدید و بافشار نه‌تنها به لثه‌ها آسیب می‌زند و منجر به تحلیل لثه می‌شود، بلکه درواقع به سطح دندان‌هایتان نیز آسیب وارد می‌کند. فشار واردشده از مسواک زدن شدید یا فشار دادن بیش‌ازحد مسواک روی دندان‌ها می‌تواند لایه‌ی غنی از فلوراید روی دندان‌هایتان را از بین ببرد. با این کار ممکن است دندان‌هایتان را خراش دهید، ساییده کنید یا به مینا و سطح ریشه‌ی آن‌ها آسیب وارد کنید که منجر به ضعیف شدن آن‌ها خواهد شد. این امر می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان، حساسیت دندانی نسبت به سردی و نیز تحلیل رفتن لثه گردد.

همچنین مسواک‌های برقی در بازار موجود می‌باشند که برای کسانی که تصور می‌کنند نمی‌توانند با مسواک‌های معمولی دندان‌هایشان را به‌خوبی تمیز کنند، مناسب خواهند بود. در یک مسواک الکتریکی، برس‌ها با چرخشی ثابت در فرکانسی بالا حرکت می‌کنند، ازاین‌رو میزان بازدهی عمل مسواک زدن مسواک می‌تواند افزایش یابد. اگرچه این مسواک می‌تواند فقط نقطه‌ای را که در آن قرار دارد تمیز کند، اما هنوز می‌توان مسواک را نسبت به دندان‌ها زاویه‌دار کرد. وقتی برای معاینه‌ی ارتودنسی نزد متخصصتان مراجعه می‌کنید، می‌توانید در فرصتی که سیم‌ها از روی دندان‌ها برداشته‌شده است، دندان‌هایتان را به‌خوبی تمیز کنید. درطی این مدت این آسان‌ترین کار برای تمیز کردن دندان‌ها خواهد بود زیرا در این زمان، مانعی برای مسواک کردن کافی و دقیق وجود ندارد.