انواع ارتودنسی دندان (ثابت،متحرک و نامرئی) به همراه هزینه، عوارض

rr

درمان ارتودنسی به منظور بهبود شکل ظاهری، موقعیت و عملکرد دندان‌هایی که کج یا نامرتب شده‌اند، انجام می‌شود. ارتودنسی می‌تواند دندان‌های نامرتب را صاف و مرتب کرده و آنها را به جایگاه سالم و بهتری منتقل کند.

اگر مایلید بدانید که درمان ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر، متخصصین ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دکتر فلاحی می‌توانند با بررسی دقیق وضعیت دندان‌ها و سوابق دندانپزشکی و پزشکی شما و انجام یک معاینه کلینیکی دقیق و تهیه عکس‌های اشعه ایکس از حفره دهانی شما این موضوع را به‌طور دقيق تشخیص بدهند. دندانپزشکان ما پس از تشخیص عوارضی که نیاز به درمان ارتودنسی دارد، بر اساس نیازها و شرایط شما یک برنامه درمانی مناسب را برایتان توصیه می‌کنند.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر جهت روش‌ها و هزینه‌های ارتودنسی و ساعات کاری می‌توانید از طریق شماره تماس 02126409641  با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای درمان ارتودنسی


ارتودنسی رایج‌ترین روش درمانی برای بهبود زیبایی ظاهری و عملکرد دندان‌های نامرتب و دارای انحراف می‌باشد. وقتی که دندان‌ها صاف و مرتب باشند، تمیز کردن آنها نیز خیلی راحت‌تر خواهد بود و علاوه بر آن، فشار وارد بر عضلات و مفصل فک نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. همچنين بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها یا فک شما می‌تواند در تقویت اعتماد به نفس و جایگاه شما در نگاه دیگران مؤثر باشد.

چه کسانی به درمان ارتودنسی نیاز دارند؟


افراد زیادی وجود دارند که از شلوغی دندان‌ها یا کجی دندان‌های خود رنج می‌برند و یا در هنگام گاز زدن و جویدن غذا، دندان‌هایشان به درستی بر روی هم قرار نمی‌گیرد. این مشکلات می‌تواند نشان دهنده آن باشد که دندان‌ها آسیب دیده‌اند یا بر روی عضلات فک فشار غیرطبیعی وارد می‌کنند.

در بعضی از موارد، رشد غیرطبیعی دندان‌ها و استخوان فک می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر شکل اجزای صورت و چهره شخص داشته باشد. عوارضی از قبیل کجی دندان‌ها یا رشد دندان در خارج از جایگاه درست خود، در افراد مختلف کاملاً شایع است. به‌طوری که برآورد می‌شود که در حدود یک سوم از کودکان 12 ساله نیاز به درمان ارتودنسی با درجات مختلف دارند.

مشکلات دندان‌ها

r1

برخی از شایع‌ترین مشکلات دندان‌ها که درمان آن نیاز به ارتودنسی دارد، عبارتند از:

 • جلو بودن دندان‌های جلویی بالا این یکی از شایع‌ترین علل نیاز به درمان ارتودنسی محسوب می‌شود.
 • شلوغی دندان‌ها در افرادی که فک باریک یا کوچک دارند، غالباً فضای کافی برای رشد دندان‌ها وجود ندارد و این باعث شلوغی دندان‌ها می‌شود.
 • دندان‌های نهفته در بزرگسالان ممکن است که دندان‌های دائمی نتوانند در هنگام رشد از درون بافت لثه خارج شوند و یا در جایگاه درست خود رشد نمی‌کنند.
 • دندان‌های نامتقارن در بعضی از افراد، مرکز دندان‌های بالایی و پایینی دقیقاً در مقابل هم قرار نمی‌گیرد و این باعث می‌شود که دندان‌ها به حالت نامتقارن یا کج به نظر برسند.
 • دیپبایت در این حالت، دندان‌های بالایی بیش از حد طبیعی، روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند.
 • بایت معکوس در این حالت، دندان‌های بالایی– برعکس وضعیت عادی و طبیعی- در داخل دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند.
 • اُپنبایت در این حالت هنگامی که دهان بسته می‌شود، دندان‌های جلویی بالا و پایین بر روی هم قرار نمی‌گیرند یا به هم نمی‌رسند. اُپن بایت غالباً به خاطر عادت کودکان به مکیدن شست خود به مدت طولانی به وجود می‌آید.
 • شکاف لب و کام (لبشکری)- از روش‌های ارتودنسی می‌توان برای درمان بیماری‌ها و ناهنجاری‌های دیگری نیز استفاده کرد. برای مثال، ارتودنسی یکی از تخصص‌هایی است که در درمان عارضه شکاف لب و کام در کودکان مشارکت دارد.
 • وقفه تنفسی در هنگام خواب ارتودنسی می‌تواند به درمان موارد خفیف این عارضه کمک نماید. متخصص ارتودنسی می‌تواند یک ابزار دهانی شبیه به غلاف لثه برای بیمار بسازد که از بسته شدن مجاری عبور هوا در هنگام خواب جلوگیری کند.

درمان ارتودنسی را از چه زمانی می‌توان شروع کرد؟


معمولاً درمان ارتودنسی را می‌توان از زمانی که همه دندان‌های دائمی کودک شروع به رشد کرده و از لثه خارج شده باشند، آغاز کرد. برای اغلب کودکان این وضعیت در حدود سن 12 یا 13 سالگی خواهد بود، اما برای بزرگسالان می‌توان درمان ارتودنسی را از هر سنی شروع کرد. البته تغییرات و اصلاحاتی که ارتودنسی می‌تواند در بزرگسالان ایجاد کند، خیلی کمتر و محدودتر از کودکان است.

معمولاً تا زمانی که شما وضعیت مناسبی از نظر بهداشت دهان و دندان نداشته باشید، متخصصین ارتودنسی دوره درمان ارتودنسی شما را شروع نخواهند کرد. زیرا با شروع دوره ارتودنسی خطر پوسیدگی دندان‌ها و بروز بیماری‌های دهان و دندان نیز افزایش پیدا می‌کند.

ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟


روش‌های بسیار متفاوتی برای درمان ارتودنسی وجود دارد که روش مناسب از بین آنها بر اساس نوع عارضه مربوط به دندان‌ها یا فک شما که باید درمان شود، انتخاب می‌گردد.

اولین مرحله از درمان ارتودنسی شامل بررسی وضعیت دندان‌های شما و نحوه رشد احتمالی آنها می‌باشد. این کار معمولاً با استفاده از عکس‌های اشعه ایکس و ساخت قالب‌هایی از دندان‌های شما انجام می‌گیرد. متخصص ارتودنسی با بررسی این شواهد می‌تواند نوع درمانی که برای شما نیاز است و می‌تواند بهترین نتایج را در درمان شما حاصل کند، تعیین نماید.

ابزارها و لوازم ارتودنسی

در درمان ارتودنسی از لوازم و ابزارهای خاصی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها استفاده می‌شود. چهار مورد اصلی از وسایل ارتودنسی عبارتند از:

 • پلاک‌ها یا بریس‌های ثابت یک نوع بريس غیرمتحرک است که از براکت‌های فلزی که بر روی سطح هر دندان چسبانده شده و توسط سیم‌هایی به هم متصل شده‌اند، تشکیل می‌شود. بریس‌های ثابت معمولاً از فلز ساخته می‌شوند. بنابراین بر روی سطح دندان‌های جلویی، کاملاً مشخص و مشهود خواهند بود. امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی، بريس‌هاي سرامیکی یا پلاستیکی شفاف را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

r2

 • بريس‌هاي متحرک این بريس‌ها معمولاً به شکل صفحات پلاستیکی مخصوصی هستند که روی سقف دهان قرار می‌گیرند و به بعضی از دندان‌ها متصل می‌شوند. این نوع بريس فقط می‌تواند به مقدار خیلی محدودی، دندان‌ها را جابه‌جا کند.

r3

 • لوازم عملکردی - یک جفت بریس پلاستیکی متحرک است که به یکدیگر متصل می‌شوند و یا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با هم ارتباط داشته باشند. این بریس‌ها یکی بر روی دندان‌های بالایی و دیگری روی دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.

r4

 • هدگیر این وسیله به خودی خود یکی از لوازم ارتودنسی محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند همراه با سایر لوازم ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد. از هدگیر معمولاً شب‌ها به هنگام خواب استفاده می‌شود.

r5

 • سایر روش‌های درمانی انواع دیگری از بريس‌هاي ارتودنسي نیز وجود دارند که به صورت سفارشی یا اختصاصی تهیه می‌شوند. از جمله بریس‌های نامرئی و بریس‌های زبانی یا پشت دندانی که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. برای استفاده از این بریس‌ها لازم است با متخصص ارتودنسی مشورت کنید و ببینید که آیا برای درمان مشکل خاص شما کارآیی دارد یا خیر. قیمت این بریس‌ها معمولاً بالاتر از انواع دیگر بریس می‌باشد.

untitled-1

 • نگهدارنده‌ها (ریتینر) از نگهدارنده‌ها اغلب در اواخر دوره درمان ارتودنسی استفاده می‌شود. نگهدارنده‌ها، دندان‌هایی که با استفاده از ارتودنسی به جایگاه سالم و درست خود منتقل شده‌اند را در این جایگاه جدید، ثابت نگه می‌دارد. از این وسیله برای جلوگیری از بازگشت مجدد دندان‌ها به وضعیت غیر طبیعی خود در طول مدتی که بافت لثه و استخوان اطراف آنها با وضعیت جدید دندان تطبیق پیدا می‌کنند، استفاده می‌شود. نگهدارنده‌ها هم می‌تواند از نوع ثابت یا متحرک باشد.

r8

به منظور درمان ناهنجاری‌ها و عوارض شدیدتر فک و دندان، ممکن است لازم باشد که هم از ارتودنسی ثابت و هم از عمل جراحی برای جابه‌جا کردن استخوان فک استفاده شود. درمان‌های این چنینی باید حتماً در بیمارستان انجام شود.

مراقبت‌های حین درمان ارتودنسی


یکی از عوارض جانبی شایع ارتودنسی، پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد. دهان شما در حالت طبیعی مملو از باکتری‌هایی است که با ذرات ریز غذا و مایع بزاق ترکیب شده و یک لایه نازک چسبنده به نام پلاک را بر روی سطح دندان‌ها تشکیل می‌دهند. این پلاک‌ها می‌تواند به مرور زمان سخت‌تر شده و باعث پوسیدگی مینای دندان شود.

بسیاری از افرادی که لوازم ارتودنسی در دهان خود دارند، به راحتی نمی‌توانند دندان‌های خود را تمیز کنند. بنابراین در حین دوره درمان ارتودنسی باید بیشتر مسواک بزنند و در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشش بیشتری داشته باشند.

به منظور کاهش خطر پوسیدگی دندان‌ها ممکن است متخصص ارتودنسی خمیر دندان‌های حاوی مقادیر بالای فلوراید یا دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید را به شما توصیه نمایند. علاوه بر آن باید از مصرف غذاهای شیرین و نوشابه‌های قنددار خودداری کنید.

در صورتی که توصیه‌های زیر را به دقت رعایت کنید، به راحتی می‌توانید بعد از گذشت 18 تا 24 ماه از شروع دوره درمان خود به نتایج خوب و رضایت‌بخشی از ارتودنسی دست پیدا کنید:

 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
 • از لوازم ارتودنسی خود طبق دستور دندانپزشک استفاده کنید.
 • از توصیه‌های متخصص ارتودنسی در مورد برنامه غذایی، پیروی کنید.
 • بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی، حتماً از نگهدارنده برای حفظ نتایج به دست آمده استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی


هزینه درمان ارتودنسی در درجه اول به نوع خاصی از بریس‌ها که شما انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. علاوه بر آن، مدت زمانی که شما باید از این بریس‌ها استفاده کنید، بر هزینه‌های شما تأثیر خواهد داشت. البته انتخاب‌های شما محدود به نوع بریس‌هایی خواهد بود که متخصص ارتودنسی شما تجربه و تخصص لازم براي کار با آن را داشته باشد. علاوه بر آن، ممکن است درمان عارضه فک و دندان‌های شما فقط با استفاده از روش ارتودنسی خاصی امکان‌پذیر باشد. در حال حاضر، جلسات مشاوره اولیه در اغلب کلینیک‌های ارتودنسی به صورت رایگان برگزار می‌شود. بنابراین شما می‌توانید به چندین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، از آنها قیمت بگیرید و توصیه آنان در مورد روش درمانی مناسب برای خود را نیز بشنوید.