انواع محافظ دهان و نایت گارد

9

محافظ دهان و نایت‌گارد، یک وسیله نرم و منعطف است که به صورت سفارشی و اختصاصی ساخته می‌شود و روی دندان‌ها را می‌پوشاند؛ این محافظ‌ها در حین انجام ورزش و فعالیت‌های تفریحی (که ممکن است به دندان‌ها آسیب بزند) استفاده می‌شود تا از دندان‌ها محافظت شود. در مواردی که شما در حال انجام درمان ارتودنسی هستید (و روی دندان‌های شما براکت هست) یا روی دندان‌های جلویی خود بریج دندانی دارید، بسیار مهم است که نایت‌گارد یا محافظ دندانی کاملا روی دندان‌های شما فیکس باشد تا دندان‌های شما به خوبی محافظت شده و زیبایی لبخند شما حفظ شود.

محافظ‌های دهانی، که با نام‌های بایت اسپلینت، میشیگان اسپیلینت و نایت گارد دندان نیز شناخته می‌شوند، نوعی پلاک متحرک دندانی هستند که روی دندان‌ها را می‌پوشانند و دندان‌ها یا درمان انجام شده روی دندان‌ها (مانند ارتودنسی و بریج و مانند آن) را محافظت می‌کنند. در ادامه با برخی از انواع محافظ‌های دهان آشنا می‌شویم:

متخصص دندانپزشکی و دستیارانشان در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی برای شما محافظ دندان سفارشی و اختصاصی را تهیه می‌کنند که به طور کامل و دقیق روی دندان‌های شما ثابت می‌شود و از دندان‌ها و لثه‌های شما محافظت می‌کند. همچنین اگر دچار مشکل دندان قروچه هستید متخصصین دندانپزشکی ما به شما نایت‌گارد را توصیه خواهند کرد  تا از بروز ساییدگی و فرسایش دندان‌ها ناشی از آن جلوگیری شود. برای ما موجب افتخار است که بهترین و باکیفیت‌ترین محافظ‌های دندانی سفارشی را برای شما تهیه کنیم که دقیقا روی دندان‌های شما فیکس شده و نهایت ایمنی و حفاظت را برای دندان‌ها و لثه‌ها فراهم می‌کنند.

محافظ‌های دهانی سفارشی علاوه بر دندان‌ها، از بروز آسیب به فک، گردن و حتی مغز که بر اثر فشار یا ضربه‌ی ناگهانی به فک و دهان ایجاد می‌شود،جلوگیری می‌کنند.

 برای دریافت اطلاعات درباره روش‌ها وهزینه‌های دندانپزشکی در این مطب می‌توانید با ما از طریق شماره 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

مزایای محافظ‌های دهانی


پوشیدن انواع محافظ دهان برای بسیاری از ورزشکاران، با هر سن و هر سطحی از توانایی، ضروری است و به آن‌ها کمک می‌کند که دندان‌های خود را در برابر شکسته شدن، ترک خوردن، آسیب به ریشه و استخوان، لق شدن و افتادن محافظت کنند. محافظ‌های دهانی موجب می‌شوند که فک پایینی با فشار زیاد به فک بالایی برخورد نکند و به همین خاطر علاوه بر آسیب‌های دندانی، از بروز آسیب‌های جدی‌تری مانند شکستگی فک، صدمات مغزی و آسیب‌های گردن جلوگیری می‌کند. پوشیدن محافظ دندانی موجب می‌شود که یک جسم نرم در داخل دهان قرار داشته باشد که به جز دندان‌ها، از آسیب دیدن لب‌ها، زبان و داخل لپ‌ها و بریده شدن یا متورم شدن آن‌ها جلوگیری کند. این موضوع خصوصا برای ورزشکارانی که براکت ارتودنسی دارند بسیار مهم است.

یک محافظ دندانی خوب خصوصیات زیر را دارد:

 • می توانید با آن صحبت کنید و نفس کشیدن شما را نیز محدود نمی کند.
 • در هنگام فعالیت کردن محکم سر جای خودش باقی می‌ماند.

10

 • به خوبی روی دندان‌ها فیکس می‌شود و برای شخص کاملا راحت است.
 • استحکام و دوام بالایی دارد و شستن آن ساده است.
 • انعطاف‌پذیر است، در برابر پاره شدن مقاوم است، بو و مزه‌ی خاصی نمی‌دهد.

چه کسانی باید از محافظ دهانی استفاده کنند؟


در حال حاضر، استفاده از محافظ دندانی برای بسیاری از افراد توصیه می‌شود و مورد نیاز است، چرا که استفاده از محافظ دندان برای 29 ورزش و فعالیت مختلف توصیه شده است. برخی از این ورزش‌ها و فعالیت‌ها عبارتند از:‌ هاکی روی یخ، لاکراس،‌ هاکی روی چمن، فوتبال آمریکایی، حرکات آکروباتیک، بسکتبال، بوکس. به طور کلی در هر ورزش و فعالیتی که احتمال برخورد شخص با شخص دیگر یا سطوح سخت و محکم وجود دارد، پوشیدن محافظ دندان ضرورت دارد.

برای دریافت اطلاعات تخصصی‌تر و اختصاصی‌تر در مورد چگونگی محافظت از دندان‌هایتان در هنگام ورزش کردن، با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید. دندانپزشک یا ارتودنتیست شما، با توجه به شرایط و نیازمندی‌های خاص شما، بهترین نوع محافظ دندانی را برای شما توصیه می‌کند.

انواع محافظ دهانی


محافظ‌های دندانی دارای سه نوع هستند:

محافظ دندانی استوک (stock) یا از پیش ساخته شده

11

این محافظ‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم ورزشی، داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم پزشکی تهیه کنید. این محافظ‌ها از پیش ساخته شده و آماده هستند و بلافاصله می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید. این محافظ‌ها از همه‌ی انواع محافظ‌ها ارزان‌تر هستند اما به خوبی روی دندان‌ها فیکس نمی شوند، راحت نیستند و کم‌ترین میزان ایمنی و حفاظت را دارند. این محافظ‌ها از لاستیک یا پی.وی.سی ساخته شده‌ و حجیم هستند و بنابراین معمولا باعث می‌شوند که کمی احساس تهوع پیدا کنید و نفس کشیدن و صحبت کردن را نیز برای فرد مشکل می‌کنند. برای آن که محافظ سر جای خودش باقی بماند، لازم است که فک خود را ببندید و دندان‌های خود را روی هم نگه دارید.

محافظ‌های نیمه‌آماده یا هم‌شکل دهان (Mouth-formed)

12

این محافظ‌ها ممکن است به صورت یک نوار ورقه‌ای (shell liner) یا محافظ از نوع "بجوشان و گاز بگیر" (boil-and-bite) باشد. نوع اول از جنس لاستیک یا ژل اکرلیک می‌باشد که به دور دندان‌ها قالب می‌شود و شکل آن تنظیم شده تا سر جای خود فیکس شود.

نوع دوم از جنس ترموپلاستیک است. این محافظ را باید در آب جوش بیاندازید و سپس آن را روی دندان‌های خود بگذارید و فشار دهید تا فرم و شکل دندان‌های شما را پیدا کند و همچنین با کمک فشار زبان و لب‌ها و فشار دادن آن با انگشت به سمت دندان‌ها، فرم آن را اصلاح کنید. در صورتی که در مرتبه‌ی اول نتوانید این محافظ‌ها را به خوبی فرم دهید، می‌توانید دوباره آن‌ها را گرم کنید و فرم آن را تغییر دهید.

13

هر دوی این محافظ‌ها در فروشگاه‌های لوازم ورزشی، داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم پزشکی قابل تهیه هستند. هرچند این محافظ‌ها در مقایسه با محافظ‌های استوک بهتر فیکس می‌شوند اما هنوز هم نسبت به محافظ‌های دهانی سفارشی حجیم‌تر هستند و میزان حفاظت و ایمنی آن‌ها کمتر است .

شايد شما تصور کنيد که محافظ دهاني فقط براي کودکاني که ورز‌ش‌هاي خشن و پُربرخوردي مانند بسکتبال، فوتبال، بوکس يا فوتبال بازي مي‌کنند، خوب است. اما حتي آن کودکاني که ورزش‌هاي بدون برخورد از قبيل ژيمناستيک يا بازي و فعاليت‌هاي تفريحي انجام مي‌دهند نيز مي‌توانند از مزاياي نایت گارد دندان کودکان بهره‌مند شوند.

محافظ دهان سفارشی یا اختصاصی

15

این محافظ‌ها گران‌ترین نوع محافظ‌های دندانی هستند اما از آن جهت که از روی قالب دندان‌های شما و به طور اختصاصی تهیه می‌شوند، به بهترین حالت روی دندان‌ها فیکس می‌شوند و بیشترین میزان حفاظت و ایمنی را داشته و برای شخص نیز استفاده از آن‌ها بسیار راحت است. برای ساختن این محافظ‌ها، دندانپزشک در ابتدا از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند و پس از آن یک تکنسین لابراتوار دندانپزشکی (که ممکن است در خود مطب یا در لابراتوار دندانپزشکی در محل دیگری مشغول به کار باشد) از این قالب تهیه شده برای ساخت محافظ دندان اختصاصی استفاده می‌کند.

سایر انواع پلاک‌های دهانی


نایت‌گارد

16

افرادی که شب‌ها فک خود را به هم می‌فشارند یا دندان‌قروچه دارند، باید از نایت‌گارد استفاده کنند. استفاد از نایت‌گارد، جلوی سایش دندان‌ها به هم و فرسایش آن‌ها را می‌گیرد و همچنین موجب پیشگیری از شکسته شدن دندان‌ها می‌شود.

محافظ دندان های جلویی

17

محافظ‌های دندان قدامی موجب ریلکس شدن عضلات فکی می‌شوند و بیش از همه برای افرادی مناسب هستند که به طور شدید یا مزمن به عارضه‌ی دندان‌قروچه مبتلا هستند. این محافظ‌های دندانی را می‌توان بر اساس شرایط بیمار و شدت مشکل او، هم در طول روز و هم در طول شب استفاده نمود.

نگهداری از محافظ دهانی


برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌های خود و همچنین پیشگیری از بروز عفونت و گسترش آن، لازم است که به خوبی از محافظ دندانی خود مراقبت کنید و آن را تمیز نگه دارید.

برای نگهداری از محافظ دندان به بهترین نحو ممکن، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قبل از استفاده از محافظ دندان، دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • هنگام استفاده از محافظ دندان، روی آن فشار نیاورید و چیزی را نجوید، این کار باعث می‌شود که محافظ دندان یا گارد دندان شما فرم خود را از دست بدهد.
 • محافظ دندان خود را هرگز در جای مرطوب و کثیف نگذارید.
 • بعد از هر بار استفاده، محافظ دندان خود را با آب سرد و صابون بشویید.
 • قبل از کنار گذاشتن محافظ دندانی خود، آن را در دهانشویه بگذارید.
 • زمانی که از محافظ دندانی خود استفاده نمی‌کنید، آن را در جعبه‌ی مخصوص خودش قرار دهید.
 • از خم کردن محافظ دندانی خود اجتناب کنید.
 • گرمای زیاد می‌تواند به محافظ دندان آسیب بزند. محافط دندانی خود را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و آن را در اتومبیل (که ممکن است در زیر آفتاب بسیار گرم شود) جا نگذارید.
 • سعی نکنید خودتان شکل و فرم محافظ دندان را تغییر دهید. در صورتی که فکر می‌کنید محافظ دندان شما نیاز به اصلاح دارد، از دندانپزشک خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.
 • در صورتی که هر یک از علائم هشدار دهنده را داشتید با دندانپزشک خود تماس بگیرید: مشکل در نفس کشیدن، خس‌خس سینه، اسهال، حالت تهوع تا جایی که حس کنید استفراغ خواهید کرد.

قیمت محافظ دهانی


محافظ‌های دندانی استوک یا پیش ساخته ارزانترین نوع محافظ هستند و از فروشگاه‌های لوازم ورزشی، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی قابل تهیه هستند. محافظ‌های دهانی نیمه‌آماده دارای انواع مختلف با قیمت‌های متفاوتی هستند. این محافظ‌ها نیز از فروشگاه‌های لوازم ورزشی، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی قابل تهیه هستند. محافظ‌های دندانی سفارشی گران‌ترین نوع محافظ هستند که آن را می‌توانید با مراجعه به دندانپزشک تهیه کنید. معمولا شرکت‌های بیمه هزینه‌ی ساخت محافظ دندان و نایت‌گارد را پوشش نمی دهند. با این حال باید مطمئن باشید که صرف هزینه برای خرید محافظ دندان و نایت‌گارد، سرمایه گذاری خوب و عاقلانه‌ای بر روی سلامت دندان‌های شماست.