انواع پروتز دندان (ثابت و متحرک) و هزینه ساخت

tand-wasimplant-model-15463529

هنگامی که دندان‌ها پایداری خود را از دست داده‌اند یا به طور کامل از دست می‌روند، سریع‌ترین و بدون دردترین راه حل برای جایگزین کردن آن‌ها استفاده از پروتزهای ثابت و متحرک است.

در روش پروتز ثابت، برای جایگزین کردن دندان از دست رفته، یک روکش یا بریج مستقیماً به دندان‌ یا یک ایمپلنت متصل می‌شود. پروتز متحرک (یا دندان مصنوعی) یک جایگزین مصنوعی برای دندان‌های شما است. در مواردی که دندان‌ها کاملاً از دست رفته‌اند، پروتز روی استخوان فک قرار گرفته و در مواردی که تنها چند دندان از دست رفته است، پروتز مستقیماً به دندان‌ها یا ایمپلنت‌ها متصل می‌شود. در حال حاضر، ما می‌توانیم با کمک ایمپلنت‌های مصنوعی عملکرد صحیح دهان را به آن بازگردانده و هر گونه فاصله‌ای میان دندان‌ها  را پر کنیم.

تمامی پروتزهای ما از مواد جدیدی ساخته شده‌اند که درمان زیبایی و عملکرد دندان‌ها با بالاترین کیفیت را تضمین می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و قیمت پروتزهای ثابت و متحرک، وقت را از دست ندهید و با کارکنان ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی تماس بگیرید. سال‌ها است که نام آزمایشگاه دندانپزشکی ما و سطح تخصص دندانپزشکانمان کیفیت را تداعی می‌کند.

دستیاران ما همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره پروتزها و کاشت های دندانی در این مطب می باشند. برای اطلاع از ساعات کار مطب و رزرو نوبت می توانید از طریق شماره 02126409641 با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا جایگزین کردن دندان‌ از دست رفته اهمیت دارد؟


از دست رفتن یک یا چند دندان باعث می‌شود که دندان‌های کناری به مرور زمان از جایشان حرکت کنند. اگر در زمان مناسب، در مورد جای دندان از دست رفته اقدامی صورت نگیرد، ممکن است دیگر جای کافی برای قرار دادن دندان جدید باقی نماند، زیرا معمولاً بدن تلاش می‌کند تا با حرکت دادن دندان‌های کناریِ دندان از دست رفته و دندان همتای آن در فک مقابل، فاصله به وجود آمده را ببندد.

این وضعیت باعث می‌شود دندان‌ها دیگر به درستی جفت نشوند که این پیامدهای خطرناکی برای مفصل فکی- گیجگاهی به همراه خواهد داشت. حرکت کردن دندان‌ها به طور غیرمستقیم بر ستون فقرات نیز تأثیر می‌گذارد.

انواع پروتزهای دندان


پروتزهای ثابت

d1

پروتز ثابت با استفاده از سیمان به تکیه‌گاه زیر خود متصل شده و بیمار نمی‌تواند آن را جابجا کند. پروتز ثابت دارای دو نوع است:

  • پروتز ثابت ترمیمی، که بخش از دست رفته دندان با آن ترمیم می‌شود (مانند روکش ، اینله و پین دندانی)
  • پروتز ثابت جایگزین، که به طور کامل جایگزین دندان می‌شود (مانند بریج‌ها یا ایمپلنت‌ها)

روکش ثابتی که روی ایمپلنت‌های نصب شده در استخوان فک قرار می‌گیرد، یک پروتز ثابت به حساب می‌آید. حتی ونیرهای پرسلین نیز جزء پروتزهای ثابت محسوب می‌شوند.

پروتزهای متحرک

d2

دندان مصنوعی پروتزی است که بیمار به راحتی می‌تواند آن را از جایش خارج کند. این دندان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • دندان‌های مصنوعی کامل
  • دندان‌های مصنوعی تکه‌ای

اگر هیچ یک از دندان‌های طبیعی باقی نمانده باشند، می‌توان با یک پروتز کامل، که بیمار می‌تواند هر زمانی که خواست آن را برداشته و دوباره در دهان قرار دهد، توانایی جویدن را به بیمار بازگرداند. این وسیله تکیه‌گاهی از جنس رزین اکریلیک دارد که دندان‌های سرامیکی یا رزینی روی آن نصب شده‌اند. هر چه ظاهر دندان مصنوعی طبیعی‌تر بودن و تناسب اندازه آن با صورت بیمار بیشتر باشد، نتیجه کار زیباتر خواهد بود. در مقابل، یک دندان مصنوعی تکه‌ای با استفاده از قلاب یا گیره‌هایی به دندان‌های باقیمانده متصل می‌شود. به دندان‌های مصنوعی تکه‌ای دارای تکیه‌گاه فلزی، دندان مصنوعی اسکلتی نیز گفته می‌شود.

ساخت پروتز در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی


شما با کمک ما می‌توانید دندان‌های از دست رفته خود را ترمیم یا جایگزین کرده و یا لبخندتان را زیباتر کنید. ما راه حل بسیار خوبی برای جایگزین کردن دندان‌هایتان و یا بهبود ظاهر آن‌ها داریم:

مشاوره تخصصی، و در صورت نیاز، یک توموگرافی سه‌بعدی رایانه‌ای، که باعث می‌شود شما فوراً از درمان مورد نیاز و قیمت آن مطلع شوید. ما همان ابتدای کار نصب روکش دندان را به شما پیشنهاد نکرده، بلکه شما را به یک جلسه مشاوره دعوت می‌کنیم. معاینه دقیق به ما اجازه می‌دهد بهترین تصمیم را بگیریم.

  • درمان سریع برای موارد خاص؛ گاهی اوقات، به دلیل شرایط خاص بیمار، می‌توان درمان را در یک روز انجام داد. مطب ما دارای یک لابراتوار مدرن تولید دندان با جدیدترین فن‌آوری‌های دیجیتال است، که به ما اجازه می‌دهد روکش‌های دندان را در عرض یک روز بسازیم.
  • قیمت‌های ویژه برای روکش‌های دندانی با کیفیت
  • کم‌تهاجمی بودن؛ ما تلاش می‌کنیم تا حد ممکن دندان‌های سالم و طبیعی را حفظ کنیم.

 استفاده از پروتزهای دندان بعد از آسیب‌دیدگی شدید دندان‌ها یا از دست رفتن یک یا چند دندان، ضروری است. از پروتزها به دلایل زیبایی نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر، تعداد بیمارانی که علاوه بر دندان‌های سالم خواهان لبخندی زیبا نیز هستند رو به افزایش است. هنگامی که بافت‌های دندان (به دلیل درمان نشدن پوسیدگی‌ها، ساییدگی و فرسایش دندان و غیره) تخریب شده و ترمیم آن‌ها از طریق پر کردن  غیرممکن می‌شود، از روکش‌ها‌ یا میکروپروتزها (سیستم‌های انله- اینله یا لیمنت) استفاده می‌شود. دندان‌های از دست رفته را می‌توان با استفاده از پروتزها، که مستلزم پولیش کردن دندان‌های مجاور است، یا با بریج‌ها یا دندان‌های مصنوعی متحرک، که روی دندان‌های موجود یا ایمپلنت‌ها نصب می‌شوند، جایگزین کرد. دندانپزشکی که عمل نصب پروتز را انجام می‌دهد، برای بازیابی دندان‌های از دست رفته، آناتومی و عملکرد این دندان‌ها و، همچنین، زیبایی ظاهری آن، از یک تکنسین دندانپزشکی کمک می‌گیرد.

ما تک تک بیماران مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی خود را با دقت بسیار معاینه کرده و علاوه بر طراحی یک برنامه درمانی مناسب، سایر گزینه‌های درمانی را برای ایشان تشریح می‌کنیم.

ما، هنگام آماده‌سازی دندان‌ها برای نصب پروتز، تلاش می‌کنیم تا حد ممکن بافت سالم و طبیعی دندان را حفظ کنیم. بنابراین، به بیمارانمان توصیه می‌کنیم زیر بار پولیش‌های سنگین دندان که برای نصب روکش‌های فلزی- سرامیکی انجام می‌شوند نرفته و در عوض از انله‌ها، اینله‌ها، لمینت‌ها یا روکش‌های جزئی تمام سرامیکِ محکم و زیبا استفاده کنند.

در مواردی که شدت آسیب‌دیدگی بالا است (یعنی دندان‌ها به شدت تخریب یا فرسوده شده‌اند) و برای تمام دندان‌ها به پروتز نیاز است، ما به بیمارمان این شانس را می‌دهیم که نتیجه نهایی درمان را پیشاپیش ببیند. برای این کار یک مدل دندان جدید ساخته شده از مواد موقت روی دندان‌های بیمار نصب شده و شکل، طول و سایر پارامترهای زیبایی‌شناختی و عملکردی آن‌ها ارزیابی می‌شوند.

مراقبت از پروتزهای دندانی


پروتزهای دندانی یا دندان‌های مصنوعی نیازمند مراقبت‌های گسترده و رعایت کامل بهداشت دهان و دندان هستند که بنابراین توصیه می‌کنیم دندان‌ها مرتباً توسط دندانپزشکی که درمان پروتز را انجام داده چکاپ شده و همچنین سالی دو بار توسط یک دندانپزشک تمیز شوند. توصیه می‌شود، بعد از نصب پروتز برای تعداد زیادی از دندان‌ها یا کل آن‌ها، شب‌ها هنگام خواب از محافظ دهان استفاده شود.

هزینه‌های پروتزهای دندانی


بسیاری از بیمارانی که دندانی را از دست داده و نگران از دست رفتن زیبایی و عملکرد دندان‌هایشان هستند برای رفع نیازهای خود به دندان‌های مصنوعی رو می‌آورند. دندان‌های مصنوعی، که اغلب از ایمپلنت‌های دندانی

ارزان‌ترند، یک سری دندان‌های متحرک با ظاهر و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. قیمت

پروتزهای دندانی بسیار متنوع بوده و به محل جغرافیایی مطب، دندانپزشک و نوع پروتز دندانی ساخته شده بستگی دارد.