ایمپلنت دندان تیتانیومی بهتر است یا ایمپلنت زیرکونیم؟

77777777

هر زمان که قصد کاشت دندان دارید چندین فاکتور را هم باید مد نظر داشته باشید. به‌دلیل علاقه روزافزون به طب همادین و به دنبال آن نگرانی درخصوص قرار دادن عضوی مصنوعی در بدن، سوالات بیشتری هم به ذهن افرادی که قصد درمان ایمپلنت دندانی دارند خطور می‌کند. از نظر اکثر افراد انجام درمان ایمپلنت دندانی گامی بزرگ به سوی بهبود سلامت دهان است و از اینرو تصور می‌کنیم این افراد تمایل دارند از انتخاب بهترین گزینه اطمینان کامل حاصل یابند. در ادامه سعی داریم به برخی از پرسش‌های مخاطبان پاسخ دهیم و آنها را به سمت یک تصمیم‌گیری صحیح هدایت کنیم. ایمپلنت‌های زیرکونیا در مقابل تیتانیوم – کدام گزینه مناسب شماست؟

منظور از ایمپلنت دندانی زیرکونیوم چیست؟


888888888888

ایمپلنت‌های دندانی جایگزین ریشه دندان از دست رفته می‌شوند و معمولا یک روکش دندانی از جنس سرامیک هم بر روی آن قرار داده می‌شود. روکش (یا همان دندان جایگزین) بوسیله یک نیم‌پایه به ایمپلنت وصل می‌گردد. ایمپلنت‌های زیرکونیوم در عرصه فناوری ایمپلنت تا اندازه‌ای مدرن تلقی می‌شوند. همانطورکه می‌دانید استخوان‌جوشی به رشد استخوان در اطراف مواد ایمپلنت درست همانند ریشه‌های دندان طبیعی گفته می‌شود. درحال‌حاضر ایمپلنت‌های زیرکونیا یک تکه هستند. یعنی اینکه ریشه دندان مصنوعی و نیم‌پایه بهم وصل هستند، این در حالی است که ایمپلنت‌های دندانی تیتانیومی از هم باز می شوند و این ویژگی باعث شده دندان پزشکان بتوانند تکنیک‌های خاص را بر روی کل فرآیند کاشت ایمپلنت پیاده‌سازی کنند.
ایمپلنت زیرکونیوم به خاطر شباهت آن به الماس بسیار شهرت دارد. ماده‌ای بلورین است و در صنعت دندان‌سازی تغییرات جزئی را بر روی آن انجام می‌دهند تا درست هم رنگ دندان‌های طبیعی شود. زیرکونیا شکل کریستالی فلز قدیمی زیرکونیوم است و اغلب ایمپلنت‌های زیرکونیوم را با برچسب "عاری از فلز" وارد بازار می‌کنند. وقتی زیرکونیوم تصفیه، تثبیت و به فاز بلورین تبدیل شد، به شکل سرامیک در می‌آید، از همین رو زیرکونیا را به اصطلاح فنی ایمپلنت "عاری از فلز" می‌نامند. به دلیل افزایش نگرانی در خصوص استفاده از جیوه در پر کردن دندان، برخی بیماران بکل خواهان دور انداختن این فلز از دهان هستند.

منظور از ایمپلنت دندانی تیتانیومی چیست؟


999999999999999999

طی چندین دهه از تیتانیوم در صنعت دندان‌سازی استفاده شده است. علاوه‌بر دندان‌سازی از این ماده در جایگزین کردن لگن و زانو شکسته هم بهره گرفته می‌شود. تیتانیوم فلزی محکم، سبک، غیر سمی و ضدزنگ است. درصد موفقیت ایمپلنت دندانی که از تیتانیوم ساخته شده باشد در حدود 95% است. در بهترین شرایط ایمپلنت‌های دندانی از جنس تیتانیوم بیش از 30 سال برای بیمار کار می‌کنند. برعکس، سابقه زیرکونیوم در دندان پزشکی آنقدر طولانی نیست که بتوان میزان موفقیت آن را تخمین زد و همچنین انواع ایمپلنت زیرکونیومی پیوسته در حال تغییر است.

احتمال حساسیت بیمار به ایمپلنت دندانی تا چه حدی است؟


حساسیت به ایمپلنت دندانی زیرکونیم به‌ندرت اتفاق می‌افتد و گزارش موثقی درخصوص حساسیت به زیرکونیوم از سوی بیماران ارائه نشده است. ایمپلنت‌های دندانی تیتانیومی معمولا از آلیاژ تیتانیوم ساخته می‌شوند که ترکیبی از چند فلز شامل مقداری کمی آلومینیوم، وانادیوم و نیکل می‌باشند. تعدادی از بیماران معمولا به ایمپلنت‌های تیتانیومی حساسیت دارند و این حساسیت بیشتر به خاطر وجود مقادیر کمی فلز نیکل در آلیاژ تیتانیوم برمی‌گردد.

آیا استفاده از تیتانیوم و زیرکونیوم به عنوان ایمپلنت در استخوان فک خطر ایجاد می‌کند؟


مواد به کار رفته در هر دو ایمپلنت زیست‌سازگار هستند و سازمان غذا و دارو آمریکا بی‌خطر بودن آنها را مورد تایید قرار داده است. به عبارتی استفاده از آنها مشکلی برای بدن بیمار ایجاد نمی‌کند و غیرسمی هستند. ممکن است مقادیر کمی آلیاژ تیتانیوم در جریان خون وجود داشته باشد، اما تحقیقات 50 سال گذشته نشان داده این ماده هیچ واکنش منفی در بدن تولید نخواهد کرد. (تنها استثنا می‌توان همان حساسیت بیمار به فلز آلیاژ را ذکر کرد). زیرکونیوم نیز ماده‌ای زیست‌سازگار محسوب می‌گردد و میزان حساسیت‌زایی آن بسیار کم است و به داخل جریان خون نشت نمی‌کند.

آیا مواد موجود در ایمپلنت تیتانیومی و زیرکونیوم برای استخوان فک خطرساز هستند؟


کار گذاشتن ایمپلنت دندانی صرف نظر از هر نوع ماده ای که در آن به کار رفته باشد ریسک عفونت لثه را بالا می برد، مگر اینکه محل ایمپلنت به طورصحیح درمان گردد. برخی شایعات مطرح است که احتمال زیستن باکتری در ایمپلنتهای دو قطعهای بیشتر است، در حالیکه ایمپلنتهای یک تکه هم حاوی خمیر دندانی هستند و احتمال تجمع باکتری در آنها نیز وجود دارد، بنابراین هر دو نوع ایمپلنت از شکلگیری جرم در امان نیستند.

آیا میتوان از هر دو ایمپلنت جهت جایگزینی قوس کامل دندان استفاده نمود؟


اگر قرار است یک قوس کامل یا یک دست دندان کامل در دهان جایگزین شود، ایمپلنتهای تیتانیومی گزینه بهتری به حساب میآیند. ازآنجاییکه ایمپلنتهای تیتانیومی از دو قطعه ساخته شدهاند، دندانپزشک در ایجاد تغییرات جزئی زاویه نیمپایه آزادی عمل بیشتری دارد. بدینمعناکه ظاهر خطوط دندان حین خندیدن و همترازی بایت طبیعیتر به نظر خواهد آمد. حال آنکه ایمپلنتهای زیرکونیا جدانشدنی امکان تغییر زاویه نیمپایه را بدلیل ثابت بودن آنها برای دندان‌پزشک خیلی دشوارتر می‌سازد.

ایمپلنتهای تیتانیومی بهتر هستند یا زیرکونیوم؟


هر یک از این مواد دارای نقاط ضعف و قوتی هستند و بعد از بررسی اهداف و دغدغه‌های بیماران یک نوع ایمپلنت ویژه را به شما پیشنهاد خواهیم کرد. در ادامه چند مقوله که غالبا هنگام تصمیم‌گیری بین این دو گزینه مطرح است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استخوان‌جوشی و درمان بافت نرم

هر دو مواد به کار رفته در ایمپلنت زیرکونیا و تیتانیومی زیست‌سازگار هستند و به‌خوبی با استخوان و لثه‌ها جوش میخورند. غالبا ایمپلنت‌های تیتانیومی بیش از 20 سال کار می‌کنند درحالیکه تحقیقات درباره ایمپلنت زیرکونیا همچنان در دست انجام است چون مدت زیادی از کاربرد آنها نگذشته است و اطلاعات خوبی از میزان موفقیت دراز مدت آن در دسترس نیست. معلوم شده انوع قدیمی‌تر زیرکونیا شکننده هستند و نیاز به جایگزینی ایمپلنت جدیدتر دارند. برخی سازندگان ایمپلنت زیرکونیا بیماران را با مطرح کردن این ایده که اگر تیتانیوم در مجاورت هر نوع فلز دیگری داخل دهان قرار گیرد باعث شوک یا جریان الکتریکی می‌شود، به واهمه خواهند انداخت. بااین‌حال این نگرانی تاحدودی بی‌پایه و اساس است، زیر تاکنون گزارشی در خصوص این نوع مشکل از سوی مراجعان مطرح نشده است.

سهولت نصب

ایمپلنت‌های تیتانیومی مدت زمان نسبتا طولانی به عنوان یک استاندارد مراقبتی در زمینه جایگزینی دندان شناخته شده‌اند چراکه هر روز بر تعداد افراد علاقمند به این روش جهت جایگزینی چندین دندان به جای دندان مصنوعی، افزوده می‌شود. ایمپلنت‌های دندانی به یک جراحی بسیار رایج تبدیل گشته‌اند و اگر تراکم و سلامت استخوانی در شرایط ایده‌الی باشد، جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته بدون هیچ گونه عوارض و به‌آسانی توسط دندانپزشک انجام خواهد شد. ثابت شده موفقیت جایگزینی ایمپلنت‌های زیرکونیا از طریق جراحی کمی با چالش بیشتر روبرو است. اکثر ایمپلنت‌های زیرکونیا یک تکه هستند (ایمپلنت و نیم‌پایه بهم وصل هستند) و این شرایط امکان قرار دادن کامل آن زیر بافت لثه و زاویه دادن به آن را دشوار می‌کند. امکان کمی زاویه دادن به ایمپلنت برای دندان‌پزشک بسیار اهمیت دارد، زیر در برخی مواقع در اثر تراکم استخوانی و ویژگی دندان‌ها وضعیت مطلوب ایمپلنت تاحدودی از حالت صافی خارج می شود. تعدادی مدل‌های ایمپلنت دو قطعه‌ای و جدیدتر هم در دسترس قرار دارند و نصب آنها راحت‌تر صورت می‌گیرد بااینحال کاربرد این نوع ایمپلنت‌ها بطور گسترده مورد آزمایش قرار نگرفته است.

از نظر زیباشناختی

اکثر بیماران معتقدند ایمپلنت تیتانیومی نتایج بهتری را به همراه دارد. اما برخی بیماران از ایجاد یک خط خاکستری رنگ و مشهود زیر لثهها یا در امتداد شیار دندان احساس نگرانی میکنند. اگر بیماران دارای بافت لثه‌ای یا استخوانی نازکی باشند، می‌توان نیم‌پایه ایمپلنت دندانی را از جنس سرامیک ساخت تا فلز خاکستری رنگ کمتر به چشم بیاید. از سویی دیگر، زیرکونیا بخاطر ویژگی‌های زیباشناختی‌اش معروف است. رنگ سفید و زیبای ماده سرامیکی به کار رفته در ایمپلنت زیرکونیا بسیار طبیعی جلوه می‌کند و تشخیص آن در امتداد بافت لثه به آسانی ممکن نیست.

مقاومت

ایمپلنت‌های تیتانیومی فوق‌العاده مستحکم هستند و از ویژگی‌های خمش‌پذیری و مقاومت در برابر شکستگی بالایی برخوردار هستند. میزان انعطاف‌پذیری زیرکونیا پایین‌تر است و این امر منجر به ترک‌خوردگی‌های جزئی بیشتر ایمپلنت می‌گردد، اما با تمام این تفاسیر ایمپلنت بسیار محکم و بادوام است.

نتیجه‌گیری


با توجه به در دسترس بودن اطلاعات بسیار زیادی درخصوص ایمپلنت‌های دندانی تیتانیومی و زیرکونیوم، جای تعجب ندارد وقتی میبینیم بیماران زیادی همچنان در تصمیمگیری و انتخاب بین این دو گزینه با مشکل مواجه هستند. بیشتر مواقع ایمپلنت‌های دندانی تیتانیومی را به بیماران پیشنهاد می‌کنیم و اگر بخواهیم بین این دو یکی را برگزینیم مطمئنا آن گزینه ایمپلنت تیتانیومی خواهد بود. ایمپلنت‌های تیتانیومی سالهای زیادی در صنعت دندان‌سازی و پزشکی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آنها قابل اطمینان و مورد تایید هستند. با آنکه آینده روشنی در انتظار ایمپلنتهای زیرکونیا است، اما موفقیت دراز مدت آنها هنوز تایید نشده است. درصورتی‌که ویژگی زیباشناختی یا ایجاد حساسیت کمتر شما را در حال سوق دادن به سمت زیرکونیا است، شاید ترکیبی از نیم پایه زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیومی بهترین راه‌حل پیشنهادی باشد.