ایمپلنت: نحوه کاشت و انواع آن

impelant142

یکی از وحشتناک‌ترین کابوس‌های هر انسانی این است که به دلیل نداشتن دندان نتواند به لطیفه‌های خنده‌دار دوستانش بخندد یا به روی آشنایانش لبخند بزند. روش‌های مختلفی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد که بدون شک بهترین و طبیعی‌ترین آنها ایمپلنت است. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی بر اساس شرایط شما همچون وضعیت سلامت عمومی، تعداد و موقعیت دندان‌های از بین رفته و نیز تعداد و کیفیت بافت استخوانی، روش مناسب برای جایگزین کردن دندان از دست رفته برای به شما پیشنهاد داده می‌شود. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه و روش‌های کاشت دندان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی هم‌اکنون می‌توانید با همکاران ما از طریق شماره 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از ایمپلنت


ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوانفک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان دندان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان‌ها دائمی خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی از اصلی ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می باشد. باتوجه به میزان موفقیت بیش از 96% دندان های کاشته شده در 20 سال گذشته و بیش از 50 سال پیشینه و سوابق و تحقیقات کلینیکی ایمپلنت های دندانی، بهترین گزینه برای رفع مشکل بی دندانی می باشد.

کاشت دندان به روش پانج


impelant

مزایای کاشت دندان به روش پانج شامل:

 • عدم نیاز به جراحی
 • مدت زمان درمان کوتاهتر (مانند روش کاشت ایمپلنت قدیمی نیاز به صرف چند ماه وقت نمی باشد.)
 • درد، خونربزی و کبودی ندارد.
 • به عروق خونی لثه، صدمه‌ای وارد نمی‌شود.
 • افرادی که سیگار می‌کشند نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند. (افراد سیگاری در صورتی که بتوانند از 2 هفته قبل از ایمپلنت تا 3 ماه پس از آن تعداد سیگاری مصرفی خود را به 5 عدد در روز برسانند، می‌توانند از این روش استفاده کرده و نتایج قطعی را داشته باشند.)
 • بیمار در همان روز کاشت ایمپلنت با دندان به منزل می‌رود.

انواع روش ایمپلنت


 جراحی ايمپلنت های دندانی به سه روش انجام می شوند:

الف : ايمپلنت های دندانی دو مرحله ای (Submerged)

impelant1

از مزایای این درمان غیر قابل دسترس بودن ایمپلنت دندانی در فضای داخل دهانی که ممکن است در مبادرت با آلودگی های محیطی قرار بگیرند است بدین گونه که ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار میگیرد و لثه روی آن بخیه زده می شود. لذا بعد از جراحی، ایمپلنت دندانی داخل دهان مشاهده نمی گردد. در این حالت ایمپلنت ها زیر لثه قرار دارند تا تحت هیچ نوع فشاری قرار نگیرند. پس از حدود 2 ماه جهت ایمپلنت های دندانی فک پایین و 3 ماه جهت ایمپلنت های دندانی كاشته شده در فک بالا، لثه بطور محدود دوباره از محل ایمپلنت دندانی کنار زده می شود. با قرار دادن قطعه موقتی ایمپلنت دندانی که شبیه یک پیچ می باشد سر ایمپلنت دندانی از لثه خارج می شود و قابل رویت است. یک الی دو هفته جهت ترمیم دوباره لثه بدور قطعه ایمپلنتی كه از لثه خارج شده است نیاز است. درمرحله بعدی قالبگیری جهت ساخت روكش متصل به ایمپلنت دندانی انجام می پذیرد. برای حفظ ظاهر بیمار معمولا در صورت نیاز یک پروتز موقت دندان متحرک كه شبها باید از دهان خارج شود به بیمار تحویل داده می شود. در این روش زیبایی بیشتر تامین شده و پروتز ساخته شده نهایی در زیر لثه قرار می گیرد.

ب : ایمپلنت های دندانی یک مرحله ای: (Non submerged)

impelant2

در برخی موارد بعد از کشیدن دندان ممکن است لثه همپوشانی کافی نداشته باشد و درمانگر مجبور شود از روش حد لثه (nonsubmerged ) استفاده کند به گونه ای که ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار می گیرد و قطعه موقتی برون فکی ایمپلنت دندانی از لثه خارج است و لثه بدور ایمپلنت دندانی در همان مرحله اول جراحی بخیه زده می شود و نیاز به جراحی مرحله دوم و کنار زدن بافت نرم لثه نمی باشد. این روش باعث می شود ایمپلنت دندانی سیل مکانیکی خوبی داشته باشد. پس از 2 ماه جهت ایمپلنت های دندانی فک پایین و 3 ماه جهت ایمپلنت های دندانی كاشته شده در فک بالا،‌ قالبگیری جهت ساخت روكش اصلی شروع می گردد. معمولا در اغلب بیماران این روش قابل اجرا می باشد.

ج : ایمپلنت های دندانی Immediate Loading

impelant3

در روش ایمپلنت‌های فوری همزمان با جراحی قرار دادن ایمپلنت دندانی، تاج آن نیز ساخته و روی ایمپلنت دندانی قرار میگیرد. این روش بیشتر برای دندان های جلو کاربرد دارد تا بیمار در فاصله ی 2 - 3 ماه دوره ی ترمیم، بدون دندان نباشد البته شایان ذکر است که این تاج به صورت موقت می باشد و دندان اصلی در مراحل بعد تحویل بیمار می گردد. حسن این روش این است که در یک جلسه هم جراحی خارج کردن دندان و یا ریشه انجام میگیرد و هم در صورت لزوم استخوان ناحیه ترمیم می شود که انجام این روش نیاز به تجربه و تخصص دارد که در کلینیک دندانپزشکی رویال انجام می‌شود.

نحوه کاشت


impelant4
مراحل ايمپلنت دندان مانند هر درمان جراحی دیگر با ایجاد بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر آغاز شده در نتیجه بیمار در حین جراحی هیچ گونه درد ایمپلنت دندان را حس نخواهد کرد. سپس با توجه به طرح درمان انتخابی و ضمانت استخوان، ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و برای اینکه ایمپلنت با استخوان پیوند خوبی برقرار کند به مدت 12 تا 24 هفته زمان لازم دارد.البته مدت زمان تکمیل فرآیند ایمپلنت دندان بیش از ۹ ماه زمان می‌برد. پس از طی دوره پیوند استخوان (اسئواینتگریشن) ایمپلنت‌های پایه و بستری مقاوم را برای طرح درمان انتخابی فراهم می‌آورند. برای راحتی بیمار تا ساخته شدن پروتز اصلی، بر روی ایمپلنت پروتز موقت طراحی می‌شود تا عمل تکلم و جویدن به طور موقت انجام گردد. قالبگیری از ایمپلنت جزء موارد حساس و دقیق در ساخت پروتز ایمپلنت می‌باشد و بیمار می بایست کلیه دستورات دندانپزشک معالج را با دقت اجرا نماید.

 

 

 

مراقبت از ایمپلنت دندان


مراقبت از ایمپلنت به صورت زیر انجام می‌شود:

 • معمولاً دو ماه پس از کاشت ایمپلنت دندان جهت قالب‌گیری روکش اصلی وقت گذاشته می‌شود که حدود سه جلسه به طول می‌انجامد.
 • سه ماه پس از تحویل روکش، جهت مراقبت ایمپلنت به‌منظور عدم گیر غذایی و همچنین عدم اعمال فشارهای نابجا روی ایمپلنت دندان به کلینیک مراجعه فرمایید.
 • مراجعات بعدی هر ۶ ماه یا هر یک سال (همانند چکاپ سالیانه دندان‌های طبیعی)می‌باشد.

موارد مورد استفاده از ایمپلنت


 • فاصله بین دندانهای جلو در اثر از دست رفتن یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
 • از دست رفتن دندان می تواند به دلیل پوسیدگی، بیماری لثه و یا تصادفات باشد. اگر دندان در منطقه زیبایی باشد علاوه بر زیبایی سلامتی دندان نیز متاثر می شود. فاصله طولانی بی دندانی باعث رویش دندانهای فک مقابل به این فاصله و جابجایی دندانهای بالا و پایین و از دست رفتن اکلوژن مناسب می شود. عمل جویدن نیز متاثر شده و مفاصل فک پایین در طولانی مدت دردناک می شود.
 • فاصله زیاد بین دندان ها در اثر از دست رفتن یک یا بیش از یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
 • فاصله بیشتربین دندانها همان اثرات ازدست رفتن یک دندان را بصورت شدیدتر نشان می دهند. عدم زیبایی، مشکلات پخش نیروی جویدن ، درد در مفاصل فک پایین و مشکلات تکلمی از موارد مورد شکایت بیماران می باشد.
 • زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.
 • از دست دادن دندانهای قوی در عقب قوس دندانی که وظیفه جویدن و آماده کردن غذا برای هضم دارند باعث آسیب به حرکات جویدن می شود. دندانهای باقیمانده به سمت فضای خالی حرکت می کنند و تماس بین دندانها از دست می رود. همچنین دندانهای قوس مقابل نیز به طرف فضا حرکت می کنند و مشکلات مفاصل فک پایین نیز رخ می دهد.
 • زمانی که کلیه دندانهای یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.

بی دندانی کامل فک بالا و پایین با هم یا به تنهایی منجر به مشکلات بسیار زیادی می شود. جویدن و صحبت کردن از مشکلات اصلی بیماران بی دندان می باشد. از آنجا که دندان ها که عامل ساپرت عضـلات صورت هستند دیگر وجود ندارد، بیمار حالت صورت مسنی خواهد داشت.

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است


پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید.پزشک نیز در مورد اینکه ایمپلنت دندان چیست و چگونه عمل می کند، به شما توضیحاتی خواهد داد. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. در موارد زیر استفاده از ایمپلنت مطلقا ممنوع است:

 • سکته قلبی (تا ۶ماه) - بعد از آن فقط با ملاحظات خاص و زیر نظر پزشک معالج.
 • دریچه مصنوعی قلب (تا ۱۵ سال)-بعداز آن فقط باملاحظات خاص و زیرنظرپزشک معالج.
 • بیماری کلیه پیشرفته
 • دیابت کنترل نشده و مقاوم به درمان
 • الکلیسم مزمن یا شدید
 • پوکی استخوان منتشر ثانویه
 • نرمی استخوان(استئومالاسی) مقاوم به درمان
 • رادیوتراپی همزمان
 • معتادین به مواد مخدر

ایمپلنت در بارداری


impelant5

می‌توان گفت جراحی ایمپلنت دندان در کل، روشی بسیار ایمن می‌باشد، اما بهتر است زنان باردار انجام هرگونه روش دندانپزشکی مثل کاشت دندان را تا بعد از زایمان به تاخیر بیندازند. کاشت ایمپلنت در بارداری به دلیل نیاز به انجام بی‌حسی، اشعه ایکس موجود در عکس‌برداری دندان و هم چنین استرس ناشی از جراحی توصیه نمی‌شود.

کاشت ایمپلنت در کودکان


کاشت ایمپلنت‌های دندانی تنها می‌توانند بعد از رشد کامل فک انجام می‌شوند. کاشت ایمپلنت در کودکان به دلیل رشد فک در کودکان و عدم حرکت ایمپلنت همزمان با رشد فک باعث می‌شود دندان‌ها نتوانند در محل طبیعی خود رشد کنند و باعث بهم ریختکی دندان‌ها شود. برای انجام ایمپلنت‌های دندانی باید تا این سنین منتظر بمانید:

 •  پسرها: حداقل 17 سال
 •  دخترها: حداقل 15-14 سال

درمان‌های ضروری قبل از کاشت دندان


پیوند استخوان

impelant13

برای انجام جراحی ایمپلنت باید فک از استحکام کافی برخوردار باشد. اگر استخوان در محل دندان کشیده شده، تحلیل رفته باشد، قبل از انجام ایمپلنت باید پیوند استخوان انجام گیرد. پیوند استخوان با هدف افزایش تراکم و حجم بافت استخوان انجام می‌شود. پیوند استخوان را می‌توان از بدن خود بیمار گرفت، این نوع پیوند بهترین نتیجه ممکن را به دست می‌دهد. البته پیوند را می‌توان از بدن فرد دیگر یا گاو نیز گرفت یا آن را از مواد سنتزی تهیه کرد. جراح پودر استخوان مصنوعی یا پیوند گرفته شده از بدن را پس از بی‌حسی موضعی در فک قرار می‌دهد. مغز استخوان و مواد دیگری که باعث رشد استخوان می‌شود، به استخوان پیوند زده شده اضافه می‌شود و با اسکروهای (پیچ) کوچک ثابت نگه داشته می‌شود. محل جراحی با پوشش و بخیه بسته می‌شود و مسکن و آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می‌شود.

لیفت سینوس

impelant112

جراحی لیفت سینوس زمانی انجام می‌گیرد که ارتفاع استخوان فک بالا برای کاشت ایمپلنت دندان کافی نباشد، یا سینوس‌ها خیلی به فک نزدیک باشند. در این عمل فضایی بین بافت‌های غشاء سلولی در پایه سینوس ماگزیلاری ایجاد می‌شود تا بتوان پیوند استخوان را در محل مناسب قرار داد. ناحیه پیوند بالای دندان‌های آسیاب فک بالا، دقیقاً زیر استخوان گونه است. عمل لیفت سینوس برای ایجاد بافت استخوانی ضخیم و متراکم به منظور کاشت پست ایمپلنت لازم است. پیوند استخوان بافت استخوانی جدیدی را ظرف 9 ـ 6 ماه ایجاد می‌کند و پس از این مرحله پست ایمپلنت محکم خواهد بود. نیمی از عمل‌های لیفت سینوس به دلیل موارد گوناگون بستر مناسبی را برای کاشت دندان ایجاد نمی‌کند.

ایمپلنت نگهدارنده دندان مصنوعی


می‌توان از ایمپلنت به عنوان پایه دندان مصنوعی کامل یا تکه‌ای استفاده کرد. در اکثر موارد 6 ـ 4 پست ایمپلنت در محل‌های معینی از فک در جایی کاشته می‌شود که استخوان بیشترین تراکم را دارد و ایمپلنت می‌تواند بخش اعظم فشار را تحمل کند. ایمپلنت دندان مصنوعی کامل یا تکه‌ای فک بالا یا پایین را ثابت نگه می‌دارد. دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت، ثابت است، یعنی دائمی است و نمی‌توان آن را از دهان خارج کرد.

All-on-4 و All-on-6

impelant11

ایمپلنت را می‌توان روی 4 (All-on-4) یا 6 (All-on-6) پست‌ ایمپلنت ثابت کرد. در روش All-on-4 ایمپلنت روی چهار پست تیتانیومی قرار داده می‌شود. ویژگی منحصر به فرد تکنیک All-on-4 استفاده از یک گاید فلزی در جراحی است. گاید جراحی دقت کاشت ایمپلنت را افزایش می‌دهد و ترمیم‌های ایمپلنت موقت را می‌توان همان روز جراحی ثابت کرد. به همین دلیل این عمل، ایمپلنت فوری یا دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت فوری نیز نامیده می‌شود.

مینی ایمپلنت

impelant10

با بالا رفتن سن، مقاومت بدن برای جراحی و توانایی بدن برای بهبود سریع کاهش می‌یابد. به علاوه تحلیل رفتن استخوان فک، نوعی پوکی استخوان، نیز به موازات افزایش سن شدت می‌گیرد. اگر تراکم استخوان فک برای نگهداشتن ایمپلنت کافی نباشد و سن یا وضعیت سلامتی بیمار مانع از جراحی پیوند استخوان شود، مینی ایمپلنت راه‌ حل مناسبی خواهد بود.

عوارض


پس از هر عمل جراحی احتمال بروز عوارض وجود دارد، البته درصد موفقیت کاشت دندان 95 % است. بعضی از عوارض ایمپلنت شامل موارد زیر می باشد:

 •  آسیب دیدن بقیه دندان‌ها، رگ‌ها و بافت‌های اطراف
 •  آسیب دیدن تصادفی عصب
 •  بیمار برای مدتی نامعلوم دچار درد مداوم، گزگز و بی‌حسی می‌شود.
 •  پست ایمپلنت در محلی نامناسب در فک بالا قرار می‌گیرد و وارد حفره سینوس می‌شود.
 •  عفونت باکتریایی در طول جراحی و در دوران بهبود

هرچند احتمال بروز این عوارض وجود دارد، اما اگر کاشت دندان توسط جراح دندانپزشکی مجرب و معتبر انجام شود، احتمال بروز عوارض جراحی به حداقل می‌رسد.

پس زدن ایمپلنت

impelant9

سیگار کشیدن، دیابت کنترل نشده، پوکی استخوان درمان نشده، مصرف بالای الکل و قرار گرفتن سر و گردن در معرض تشعشع احتمال پس زدن ایمپلنت را افزایش می‌دهد. چنانچه پس از یائسگی درمان جایگزینی هورمون انجام نشود، احتمال پس زدن ایمپلنت بالاتر می‌رود. عفونت مداوم محل جراحی، لق شدن پست ایمپلنت، گیر افتادن عصب و ورود ایمپلنت به حفره سینوس، بینی یا فضای زبانی خارج کردن ایمپلنت را ضروری می‌سازد. اگر بتوان مشکل اصلی را حل کرد، می‌توان ایمپلنت را پس از درمان حفره‌ی دهان، دوباره در استخوان فک قرار داد.

عفونت ایمپلنت

impelant8

عفونت اطراف ایمپلنت نوعی بیماری لثه به نام پری ایمپلنتایتیس است. این عفونت پی‌آمد استعمال دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، ابتلا به دیابت، نقص سیستم ایمنی، نامرتب بودن دندان‌ها و اختلال بایت، عادت‌های پارافانکشنال (دندان قروچه یا براکسیسم) یا واکنش آلرژیک به ایمپلنت است. اگر عفونت درمان نشود، استخوان بیشتر تحلیل می‌رود و عفونت باعث پس زدن ایمپلنت می‌شود. مصرف آنتی بیوتیک، جراحی، لیزرتراپی همراه با ضدعفونی کردن سطح، دبریدمان مکانیکی یا درمان آنتی میکروبیال برای درمان عفونت توصیه می‌شود.

هزینه


impelant7

هزینه ایمپلنت به عامل‌های مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:

 •  موقعیت جغرافیایی کلینیک
 •  مواد به کار برده شده
 •  وضعیت سلامتی بیمار
 •  لزوم انجام درمان‌های پیش‌نیاز
 •  تعداد ایمپلنت‌ها
 •  نوع پروتزی که ایمپلنت به عنوان پایه آن به کار برده می‌شود.