ایمپلنت یا ونیر دندان؛ کدام یک برای زیبایی دندان‌ها بهتر است؟

empelant-or-venir1

امروزه، داشتن دندان‌هایی مرتب، سفید و سالم برای هرکس به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است و مردم بیش از پیش به این موضوع اهمیت می‌دهند. روش‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که در این بین، ایمپلنت‌ دندان و ونیر دندان محبوب‌ترین و پرکاربردترین روش‌ها هستند. اگر دندان‌های شما نیاز به اصلاح کردن دارند، هر دوی این روش‌ها می‌توانند لبخندی زیبا و بدون نقص را به شما ببخشند.

ایمپلنت دندانی چیست؟


ایمپلنت‌های دندانی یک جاگزین مصنوعی برای دندان‌های طبیعی هستند که از دست رفته‌اند. هر ایمپلنت دندانی دارای سه قسمت است: پایه‌ی تیتانیومی، اتصال (اباتمنت) و تاج یا روکش. پایه‌ی ایمپلنت، اصلی‌ترین قسمت از ایمپلنت است که در استخوان فک قرار می‌گیرد و در واقع جایگزین ریشه دندان است. جراحی استاندارد کاشت ایمپلنت از چندین جلسه‌ی درمانی تشکیل می‌شود که طی چند ماه انجام می‌شوند. در مرحله‌ی اول، پایه‌ی تیتانیومی در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. زمانی که استخوان فک و لثه به طور کامل بهبود پیدا کردند و بافت استخوانی به پایه‌ی ایمپلنت جوش خورد، یک کلاهک اتصال روی پایه قرار داده می‌شود و سپس روکش ایمپلنت روی اتصال قرار می‌گیرد. البته در برخی از بیماران لازم است قبل از شروع جراحی کاشت ایمپلنت، جراحی پیوند استخوان انجام شود تا پزشک مطمئن شود که پشتیبانی استخوانی کامل از پایه ایمپلنت وجود خواهد داشت. بیمارانی که نیاز به پیوند استخوان ندارند، می‌توانند کاندید کاشت ایمپلنت تک مرحله ای یا یک روزه باشند. در این روش، کاشت پایه ایمپلنت، قرار دادن اتصال و چسباندن روکش موقت همگی در یک جلسه انجام می‌شود. بعد از گذشت چند هفته و بعد از این که بافت استخوان و لثه کاملا بهبود پیدا کرد، روکش دائمی، جایگزین روکش موقت می‌شود.

مزایای ایمپلنت دندانی


مزایای ایمپلنت عبارتند از:

  •  در گذشته دندان‌های مصنوعی، پرکاربردترین روش درمانی برای بی‌دندانی بودند اما این دندان‌ها روی لثه‌ها لیز خورده و در دهان حرکت می‌کردند. این کار موجب می‌شود که غذا خوردن و حرف زدن برای شخص مشکل شود و در صورتی که دندان‌ها جا‌به‌جا شوند یا از جای خود دربیایند موجب خجالت زدگی فرد می‌شوند. ایمپلنت‌های دندانی هیچ یک از این مشکلات را ندارند و به طور کامل در فک شما ثابت هستند و هرگز از جای خود جا‌به‌جا نمی‌شوند.
  •  تمامی ایمپلنت‌های دندانی با روکش کاملا به شکل دندان طبیعی هستند.

معایب ایمپلنت دندانی


معایب ایمپلنت دندان عبارتند از:

  •  انجام این روش در مقایسه با سایر روش‌های بازیابی دندان‌ها، کمی گران‌تر است.

ونیر دندانی چیست؟


ونیرهای دندانی در واقع روکش‌های پوسته مانند نازکی به رنگ دندان هستند که سطح دندان جلویی دندان را می‌پوشانند تا ظاهر دندان بهبود پیدا کند. این پوسته به قسمت جلویی دندان چسبانده می‌شود و رنگ، حالت و طول دندان را می‌تواند تغییر دهد. ونیرها ممکن است از کامپوزیت یا رزین ساخته شوند. ونیرهای کامپوزیتی بهتر از ونیرهای ساخته شده از رزین در برابر پوسیدگی و جرم مقاوم هستند و حالت‌ آنها نیز به حالت دندان طبیعی نزدیک‌تر است. شما می‌توانید در مورد بهترین نوع ونیر دندانی که برای شما مناسب است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مزایای ونیر دندانی


مزایای ونیر دندان عبارتند از:

  •  تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک می‌توانید ظاهر دندان خود را برای چندین سال تغییر داده و بهبود دهبد.
  •  ونیرها در مقایسه با سایر روش‌ها بیشتر مقرون به صرفه هستند.

معایب ونیر دندانی


معایب ونیر دندان عبارتند از:

  •  احتمال خرابی: درست است که ونیرهای دندانی می‌توانند چندین سال ماندگاری داشته باشند و سالم باقی بمانند ولی احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد و ممکن است شکسته شوند، ترک بردارند و یا از دندان جدا شوند.
  •  عدم بازگشت پذیری درمان: اگر شما تصمیم گرفته‌اید که ونیر دندانی بگذارید، بعد از انجام این کار دیگر نمی‌توانید نظر خودتان را عوض کنید. برای قرار دادن ونیر، بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود و ظاهر دندان شما به طور کامل تغییر می‌کند و باید روی دندان شما همیشه روکش ونیری باشد و بدون روکش ونیری دندان شکل و ظاهر مناسبی ندارد.
  •  حساسیت بالای دندان‌ها: اگر شما از حساسیت دندانی رنج می‌برید و هنگام خوردن غذای سرد یا گرم دندان‌های شما تیر می‌کشد، باید در مورد گذاشتن ونیر دندانی تجدید نظر کنید. ونیرهای دندانی احتمال بروز حساسیت دندان را بیشتر می‌کنند چرا که مینای دندان شما برای گذاشتن ونیر، تراشیده می‌شود. البته امکان آن نیز وجود دارد که در برخی افراد حساسیت دندانی بیشتر نشود و یا موقتی باشد.

انتخاب ایمپلنت یا ونیر؟


ایمپلنت‌ دندان و ونیر هر دو به شما لبخندی طبیعی و زیبا می‌بخشند و مراقبت از آنها آسان است اما کاشت دندان و ونیر نمی‌توانند جایگزین یکدیگر باشند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. ونیرهای دندانی برای دندان‌هایی به کار می‌روند که به لحاظ کارایی کاملا سالم و کارامد هستند اما به لحاظ ظاهری، زیبایی کافی را ندارند. ظاهر دندان‌هایی که با هم فاصله دارند، تغییر رنگ داده اند، شکسته‌اند یا ترک خورده‌اند را می‌توان با ونیر دندانی بهبود داد. البته ونیرهای دندانی بسیار نازک هستند و بنابراین بسیار آسیب پذیر هستند و ممکن است با خوردن غذاهای چسبناک یا سخت صدمه ببینند. دندان‌هایی که در زیر ونیر هستند ممکن است حساس‌تر شوند و همچنین ممکن است دچار پوسیدگی شوند. علاوه براین، این روش درمانی تنها 5 تا 10 سال ماندگاری دارد و تفاوتی نمی‌کند که شما چقدر خوب از آن مراقبت کرده‌اید. از سوی دیگر، ایمپلنت‌های دندانی جایگزین دندان‌هایی می‌شوند که دیگر کارایی ندارند و به حدی آسیب دیده‌اند که دیگر نمی‌توان آنها را نگه داشت و یا جای دندان از دست رفته را پر می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ حس خود بیمار، درست مانند دندان طبیعی هستند و با مراقبت‌های صحیح، می‌توانند تا پایان عمر ماندگاری داشته باشند.