باید ها و نباید ها برای کاهش خونریزی بعد از جراحی ایمپلنت دندان

 

tyyj

خونریزی لثه‌ها پس از جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند بسیار نگران کننده باشد ولی باید پس از جراحی بر روی دندان‌ها انتظار آن را داشت. مهم است که فرد متوجه خونریزی‌های شدید و بیش از حد شده و برای جلوگیری از آن‌ها اقدام کند و همچنین در صورت داشتن سؤال یا نگرانی، با دندانپزشک یا جراح خود تماس بگیرد. خونریزی معمولاً در طی 24 ساعت اول پس از جراحی بیشترین مقدار را خواهد داشت و ممکن است ظاهری بسیار بدتر از چیزی که واقعاً هست داشته باشد. زمانی که خون با بزاق دهان مخلوط می‌شود، شکل خون خواهد بود که مقدار آن نیز بسیار افزایش یافته است. در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، خونریزی را متوقف کنید.

چه عواملی سبب خونریزی پس از جراحی ایمپلنت دندان می‌شوند؟


به‌طور معمول، جراحی بر روی دندان‌ها نیازمند مقداری برش به درون لثه‌ها می‌باشد. این به معنی وجود خونریزی حتی در مواقعی است که جراحی توسط لطیف‌ترین دندانپزشک انجام شده باشد. در اکثر موارد، این خونریزی زمانی که فرد هنوز در مطب دندانپزشک حضور دارد، کنترل می‌شود ولی بسیاری از بیماران متوجه خونریزی در طول 24 ساعت اولیه پس از انجام عمل جراحی شده‌اند. البته در اکثر موارد بیمار می‌تواند خودش با استفاده از گاز و فشار و یا یک کیسه چای سیاه به‌طور کامل جلوی خونریزی را بگیرد. دیگر افراد ممکن است با مقادیر زیادی از خونریزی مواجه شوند. این خونریزی‌ها ممکن است به علت موارد زیر ایجاد شده باشند:

 • اختلالات خونریزی برخی از افراد به عارضه‌های مربوط به خون مثل هموفیلی مبتلا هستند که منجر به خونریزی بیش از حد خواهد شد. در صورتی که بیمار به یک عارضه‌ی خونی دچار باشد، خونریزی پس از انجام جراحی به زمان بیشتری برای متوقف شدن نیاز داشته و محل جراحی نیز برای بهبودی زمان بیشتری خواهد برد. لطفاً در صورتی که به این عارضه‌ها مبتلا هستید، قبل از انجام جراحی، دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • موارد قبلی خونریزی بیش از حد قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان، بهتر است فکر کنید و ببینید که آیا در گذشته زمانی که یک دندان خود را کشیده‌اید و یا دندان‌های شما آسیب دیده، لثه‌ی شما پاره شده و یا نقطه از دهان خود را پیرس کرده‌اید، زمان زیادی برای توقف خونریزی نیاز داشتید؟ این نشانه‌های گذشته می‌توانند به شما نشان دهند که پس از انجام جراحی با چه مقدار خونریزی مواجه خواهید شد.
 • داروها تعداد زیادی از داروها وجود دارند که می‌توانند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهند. برخی از این داروها بسیار رایج بوده و می‌توان بدون نیاز به نسخه آن‌ها را تهیه کرد مثل آسپرین و ایبوپروفن. برخی دیگر از این داروها ممکن است به نسخه‌ی پزشک نیاز داشته باشند مثل وارفارین، پلاویکس، کومادین، الاکوییس و تعدادی دیگر از داروهای رقیق کننده‌ی رایج خون.
 • ویتامین‌ها و داروهای گیاهی برخی از ویتامین‌ها و داروهای گیاهی رایج مثل ویتامین E نیز می‌توانند تا حد قابل توجهی، توانایی بدن برای تشکیل لخته‌ی خونی را تحت تأثیر قرار دهند.

متوقف کردن خونریزی


برخی از روش‌ها برای متوقف کردن خونریزی پس از کشیدن دندان، جراحی ایمپلنت و یا جراحی‌های لثه:

 • یک کمپرس گاز مرطوب بر روی لثه‌ها قرار دهید می‌توانید با خیس کردن یک تکه گاز و سپس رول کردن یا تا کردن آن به شکل یک مربع این کار را انجام دهید. سپس، گاز را بر روی جای خالی دندان یا محل انجام جراحی قرار دهید. سپس فک خود را بسته و گاز را به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت گاز بگیرید تا فشار آن بر روی محل جراحی وارد شود. در صورتی که گاز در دسترس شما نیست، می‌توانید از یک دستمال‌کاغذی مرطوب استفاده کنید. پس از 60 دقیقه اعمال فشار، خونریزی باید تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و یا متوقف شود.
 • سر خود را بالاتر از قلب نگه دارید در صورتی که سر خود را روی تخت با استفاده از یک بالش بالاتر از سطح قلب نگه دارید، فشار خون در آن کاهش پیدا کرده و درنتیجه خونریزی کند می‌شود. بالاتر نگه داشتن سر از سطح قلب باعث کاهش فشار خون خواهد شد.
 • یک کیسه چای سیاه را به مدت 30 تا 45 دقیقه گاز بگیرید به هنگام استفاده از این تکنیک باید مطمئن شوید که کیسه‌ی چای خیس بوده و همچنین درون آن چای سیاه قرار دارد چراکه چای سیاه حاوی تانیک اسید است که یک ماده‌ی منعقد کننده‌ی خون می‌باشد. این کار به لخته شدن سریع‌تر خون کمک می‌کند.
 • استراحت کنید پس از انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان مهم است که به مدت چند روز استراحت کنید. از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش کردن خودداری کنید چراکه این کار می‌تواند منجر به تشدید خونریزی و زمان بیشتر بهبودی شود.
 • در مورد غذاهایی که می‌خورید و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید دقت کنید غذاها و نوشیدنی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند بر روی ایمپلنت دندان و یا محل انجام جراحی لثه اثر منفی بگذارند. یکی از رایج‌ترین اشتباهات بیماران، نوشیدن از داخل نی است. به مدت چند روز پس از انجام عمل جراحی، با استفاده از نی چیزی نخورید چراکه این کار می‌تواند باعث خارج شدن لخته‌ی خونی از محل خود شود. سیگار کشیدن نیز می‌تواند لخته‌ی خونی را خارج کرده و مواد شیمیایی مضری را در اطراف محل زخم پخش کند که منجر به یک عفونت دردناک به نام حفره‌ی خشک می‌شود. ازجمله موارد دیگری که باید از آن‌ها پرهیز کنید می‌توان به نوشیدنی‌های داغ و نوشیدنی‌های گازدار اشاره کرد چراکه می‌توانند لخته‌ی خونی را در خود حل کنند. همچنین مهم است که از خوراکی‌های ترد و جویدنی دوری کنید چراکه می‌توانند لخته‌ی خونی را از محل خود خارج کنند. بهتر است پس از انجام جراحی ایمپلنت دندان از غذاهای نرم مثل سوپ گرم (نه داغ)، سیب رنده شده و اسموتی استفاده کنید.
 • از دهان‌شویه‌های بدون نسخه استفاده نکنید با وجود اینکه به نظر می‌رسد شما با انجام این کار در حال تمیز کردن محل زخم و پاک کردن تکه‌های غذا هستید، ولی در اصل در حال از بین بردن لخته‌ی خونی هستید که تمامی فاکتورهای رشد لازم برای بهبودی را دارد. همچنین مهم است بدانید که دهان‌شویه ها از بهبودی محل جراحی جلوگیری کرده و تا زمانی که جراح شما از ایمن بودن استفاده‌ی دهان‌شویه اطمینان حاصل کند، نباید از آن‌ها استفاده کنید.
 • داروهای خود را به دندانپزشک نشان دهید بهتر است بیمار قبل از انجام عمل جراحی، داروهای مصرفی خود را به دندانپزشک نشان دهد تا بتوانند در مورد آن‌ها بحث کنند و در صورتی که این داروها منجر به خونریزی زیاد می‌شوند، دندانپزشک این موضوع را به بیمار اطلاع دهد. حتی بسیاری از داروهای مسکن معمولی، مکمل‌های طبیعی و داروهای گیاهی می‌توانند منجر به افزایش خطر خونریزی شوند.