بریج یا پل دندانی: علت ،مزایا، و هزینه

u

آیا شما به خاطر از دست دادن دندان‌های خود احساس خجالت و شرمندگی دارید؟ در واقع فقط به خاطر ایجاد فضای خالی بین دندان‌ها در دهان، نباید طرح لبخند زیبای خود را از سایر افراد پنهان نمایید. دندان شیری را، حتی اگر پوسیدگی آن شدید باشد و بر دو یا چند سطح اثر گذاشته باشد، گاهی اوقات می‌توان با روکش دندان اطفال حفظ کرد. بنا به دلایل مختلف به ویژه از نظر زیبایی‌ بهتر است روکش همرنگ دندان انتخاب شود. روکش از دندان‌های جلویی ترک‌خورده یا لب‌پریده، عصب‌کشی شده، دارای نشانه‌های پوسیدگی یا بد‌رنگ محافظت می‌کند و به حفظ زیبایی دندان‌ها کمک می‌کند. چنانچه پوسیدگی در سطوح متعدد دندان پخش شده باشد یا به مغز دندان رسیده باشد، عصب‌کشی دندان شیری انجام می‌شود؛ در این صورت دندان ضعیف‌تر می‌شود و احتمال ترک خوردن یا شکستگی آن افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی است که باید با روکش کردن از دندان محافظت کرد.

در صورتی که شما با مشکل از دست دادن یک یا چند دندان بین دندان‌های سالم یا دندان‌های ترمیم شده خود مواجه هستید و فاصله ایجاد شده به این خاطر برای شما ناراحت کننده است، احتمالاً شما یک فرد مناسب برای استفاده از بریج یا پل دندان هستید.

در مطب تخصصی دندانپزشکیدکتر فلاحی تیم متخصصان ما می‌توانند از روش‌های دندانپزشکی زیبایی همچون بریج یا سایر روش‌های مانند آن برای ترمیم طرح لبخند شما استفاده کنند. در حقیقت متخصصین این مطب از بریج‌های سفارشی برای هر بیمار استفاده می‌کنند. به این ترتیب دندان‌پزشکان این مطبخدمات بریج دندان را به بهترین شکل به بیماران ارائه کرده و دستیاران آن‌ها به شما در تمام مراحل درمان کمک می‌کنند.

برای دریافت مشاوره در مورد روش‌های دندانپزشکی زیبایی و به‌طور خاص بریج دندان، کسب اطلاعات لازم درباره ساعت کار مطب و رزرو نوبت، هم‌اکنون می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

بریج دندان چیست؟


u1

بریج دندان یک ابزار دندانپزشکی است که بین دو دندان طبیعی در دهان قرار گرفته و فاصله ایجاد شده به خاطر از بین رفتن دندان‌ها را پر می‌کند. به این ترتیب بریج دندان به صورت محکم در محل تثبیت شده و می‌تواند فضای یک یا چند دندان از بین رفته را جایگزین نماید.

هنگامی که بریج دندان ساخته می‌شود، معمولاً از دو روکش دندان در دو انتهای آن استفاده می‌شود تا به این ترتیب بتوان از دندان‌های مجاور برای محکم کردن بریج در محل استفاده کرد. بین این روکش‌ها یک دندان مصنوعی قرار دارد که با توجه به فاصله و اندازه دندان‌ها طراحی شده و فضای خالی بین دندان‌ها را می‌پوشاند. در صورتی که دندان‌های طبیعی برای تثبیت کردن بریج در دهان بیمار وجود نداشته باشد، محکم کردن بریج در محل با استفاده از ایمپلنت دندان امکان‌پذیر خواهد بود.

چرا لازم است از بریج دندان استفاده شود؟


 هنگامی که یک یا چند دندان در دهان از بین رفته یا کشیده می‌شوند، دندان‌های اطراف آن کج شده و به سمت فضای خالی که قبلاً محل قرارگیری دندان یا دندان‌های از بین رفته بوده، متمایل می‌شوند. این شرایط می‌تواند باعث ایجاد تغییر در وضعیت دندان‌ها و نیز تغییر در جهت فشار وارد شده به دندان‌های باقیمانده در دهان، ریشه‌های دندان و استخوان فک در هنگام جویدن غذا شود. این فشار نامناسب می‌تواند حرکت نامناسب دندان را در دهان تسریع کند. به این ترتیب دندان‌ها از حفره خود خارج شده و به سمت فضای خالی حرکت می‌کنند. در حقیقت، استفاده از بریج دندان می‌تواند دارای فواید زیر برای بیمار باشد:

 • اصلاح تغییرات ایجاد شده در نحوه جویدن غذا
 • بهبود توانایی جویدن و صحبت کردن فرد
 • پیشگیری از ایجاد مشکلات ظاهری در ناحیه صورت که می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و خطوط پیری پیش از موعد برای فرد شود.
 • بهبود طرح لبخند و زیبایی آن
 • افزایش اعتماد به نفس و بهبود احساس فرد نسبت به خود
 • پیشگیری از سایر مشکلات احتمالی دهان و دندان
 • نگه‌داشتن دندان‌های باقیمانده در محل مناسب
 • پخش کردن مناسب نیروی ناشی از جویدن غذا

انواع مختلف بریج‌های دندان


 امروزه از چهار نوع مختلف بریج دندان برای افراد استفاده می‌شود که این بریج‌ها به شرح زیر هستند:

 1. بریج‌های سنتی دندان. یا بریج‌های معمولی یک نوع خاص از بریج هستند که دندان‌های هر دو طرف فضای خالی برای نگه داشتن بریج در محل اصلاح و روکش شده و شامل یک پل دندان مصنوعی است که بین این دو روکش برای پوشاندن فضای خالی استفاده می‌شود. بریج‌های سنتی قوی‌ترین نوع بریج هستند و معمولاً برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته در عقب دهان که فشار ناشی از جویدن غذا و سایش دندان‌ها به یکدیگر در آن‌ها بیشتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

untitled

 1. بریج‌های دندان مریلند. نوع خاصی از بریج هستند که در آن‌ها دندان مصنوعی به بندهای فلزی متصل شده به دندان‌های دو طرف فضای خالی وصل می‌گردد. بریج مریلند محافظه‌کارانه‌ترین نوع بریج است و مقدار آماده‌سازی دندان‌ها برای کار گذاشتن بریج را کاهش می‌دهد. به هر حال این نوع بریج ضعیف بوده و اغلب برای جایگزینی دندان‌های جلوی دهان مناسب است.

u3

 1. بریج معلق. یک نوع خاص از بریج است که فقط یک طرف آن بر روی دندان مجاور قرار می‌گیرد. بریج معلق معمولاً برای جایگزین کردن یک دندان و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به قدرت و استحکام بیشتر در مقایسه با بریج مریلند وجود داشته باشد.

u4

 1.  ایملنت دندان. ایمپلنت در مواردی استفاده می‌شود که برای نگه داشتن بریج در محل دندان‌های مجاور در دهان بیمار وجود نداشته یا وضعیت این دندان‌ها مناسب نباشد. این روش درمان بیشترین تنوع را برای حفاظت از بریج داشته و می‌تواند از نظر قدرت با بریج‌های سنتی مشابه باشد. هزینه استفاده و ترمیم با این روش بیشتر از سایر انواع بریج است. علاوه بر این به منظور استفاده از این روش لازم است کیفیت و تراکم استخوانی بیمار مناسب باشد.

u5مواد مورد استفاده در بریج دندان


 امروزه از سه نوع مختلف مواد برای ساخت بریج دندان به شرح زیر استفاده می‌شود:

 • بریج‌های دندان تمام پرسلاین
 • بریج‌های پرسلاین ترکیب شده با فلز (مثل طلا)
 • بریج‌های دندان تمام فلز

بریج‌های تمام پرسلاین و بریج‌هایی که با ترکیب پرسلاین با فلز (PFM) ساخته می‌شوند، همرنگ دندان هستند. بریج‌های ساخته شده از ترکیب پرسلاین و فلز معمولاً برای بازیابی دندان‌های عقب دهان و در محل‌هایی استفاده می‌شوند که فشار وارد شده به دندان‌ها در بیشترین سطح است. بریج‌های ساخته شده از مواد تمام پرسلاین از نظر ظاهری بیشترین زیبایی را دارند و معمولاً برای جایگزینی دندان‌های جلوی دهان که قدرت بریج برای آن‌ها نقش تعیین کننده ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، بریج‌های ساخته شده از طلا بیشتری دوام و ماندگاری را داشته و هماهنگی بیشتری را با وضعیت دندان‌ها دارند. در واقع با وجودی که بریج‌های ساخته شده از پرسلاین ممکن است دچار فرسایش یا تراشیدگی شوند، این شرایط برای بریج‌های ساخته شده از طلا کمتر ایجاد می‌گردد. به همین خاطر زمانی که رنگ و ظاهر بریج برای بیمار از اهمیت برخوردار نباشد، بریج ساخته شده از طلا یک انتخاب ایده‌آل برای درمان و جایگزینی دندان‌های از بین رفته خواهد بود.

طراحی و کار گذاشتن بریج دندان


 طراحی و کار گذاشتن بریج دندان معمولاً در طول مدت 2 تا 3 هفته کامل می‌شود و مراحل درمان در این حالت مشابه طراحی و کار گذاشتن روکش دندان می‌باشد.

در مرحله اول لازم است دندان‌های مجاور (دندان‌های کنار فضای خالی) برای روکش کردن آماده شوند. به این منظور دندان‌پزشک به دقت ساختار آسیب‌دیده و نواحی ضعیف دندان‌های مجاور را برداشته و ترمیم لازم را در صورت نیاز برای تقویت این دندان‌ها انجام می‌دهد. دندان‌پزشک در ادامه به دقت سطح این دندان‌ها را آماده کرده و از وضعیت دندان‌ها قالب تهیه می‌کند. پس از اینکه رنگ بریج دندان مشخص شد، دندان‌پزشک قالب دندان را برای لابراتوار دندانپزشکی جهت ساخت بریج ارسال می‌کند. ساخت بریج معمولاً به 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارد. در طول این مدت، دندان‌پزشک برای محافظت از دندان‌ها از روکش‌های موقت اکریلیک به رنگ دندان برای محافظت از محل تحت درمان استفاده خواهد کرد.

در مرحله دوم، پس از ساخته شدن بریج و قبل از کار گذاشتن آن، دندان‌پزشک کنترل‌های لازم را در ارتباط با وضعیت بریج و کیفیت آن انجام می‌دهد. به این ترتیب در صورت مشاهده هرگونه مشکل، دندان‌پزشک می‌تواند اقدامات اصلاحی مورد نیاز را انجام دهد. پس از انجام این فعالیت‌ها و اطمینان دندان‌پزشک از کیفیت بریج ساخته شده و مناسب بودن آن، بریج برای کار گذاشتن روی دندان بیمار آماده خواهد بود.

در مرحله آخر، در طول جلسه کار گذاشتن بریج، دندان‌پزشک دومین مرحله بررسی‌های لازم را برای اطمینان از کیفیت بریج انجام می‌دهد. در این زمان دندان‌پزشک مناسب بودن نحوه قرارگیری بریج در محل، هماهنگی ساختاری و تطابق رنگ آن را با دندان‌های مجاور کنترل می‌کند. همچنین در مواقع لازم دندان‌پزشک می‌تواند اصلاحات لازم را در صورت مشاهده مشکل انجام دهد. هنگامی که این مراحل کامل گردید، دندان‌پزشک وضعیت قرارگیری بریج در دهان، احساس بیمار و ظاهر آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. به این ترتیب در صورت تمایل بیمار می‌توان تغییرات لازم را در وضعیت بریج ایجاد کرد. هنگامی که از کیفیت، ظاهر و شرایط بریج در محل اطمینان حاصل شد، دندان‌پزشک از چسب مخصوص دندانپزشکی برای متصل کردن بریج به دندان‌های طبیعی بیمار استفاده خواهد کرد.

مراقبت از بریج دندان


 بریج دندان در بسیاری از مواقع نیازمند مراقبت‌های منظم‌تر و مناسب‌تر از بهداشت دهان و دندان در خانه در مقایسه با دندان‌های طبیعی بوده و نیز لازم است از خدمات دندانپزشکی حرفه‌ای به منظور پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان‌های مجاور بریج استفاده شود. در حقیقت در این شرایط لازم است علاوه بر تمیز کردن بریج و روکش‌ها، فضای زیر آن‌ها نیز تمیز شود. به همین خاطر در هنگام استفاده از بریج، توصیه‌های لازم درباره نحوه مراقبت از دندان‌ها و بریج به بیمار ارائه خواهد شد. با استفاده از خدمات درمان مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی ، در طول جلسات معاینات منظم دندانپزشکی، وضعیت بریج دندان نیز به‌طور دقیق توسط متخصصان ما مورد معاینه و بررسی قرار خواهد گرفت.

هزینه استفاده از بریج دندان چقدر است؟


 با توجه به سودمندی و مفید بودن بریج دندان برای کمک به شما جهت غلبه بر خجالت و ناراحتی ناشی از ایجاد فاصله خالی بین دندان‌ها، نیازی به نگرانی درباره هزینه بریج دندان نیست. در حقیقت سرمایه‌گذاری برای این درمان دارای ارزش خاص خود برای شما خواهد بود. علاوه بر این برخی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه بخشی از هزینه درمان با این روش را پرداخت می‌کنند. همچنین گاهی اوقات شما می‌توانید از طرح‌های تامین مالی برای ایجاد استطاعت مالی برای پرداخت هزینه درمان بریج دندان استفاده نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت پل دندان، می‌توانید در جلسه مشاوره رایگان با متخصصان ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی شرکت کنید. همکاران ما در این مطب همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما و نیز راهنمایی به شما درباره روش‌های دندان‌پزشک زیبایی و ترمیم دندان با استفاده از بریج هستند.