درمان خانگی حساسیت دندانی: استفاده از مسواک نرم، خمیر دندان مخصوص

حساسیت دندانی

بسیاری افراد روزانه با حساسیت دندانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. چیزی که آن‌ها از آن خبر ندارند این است که چرا دندان‌هایشان حساسیت دارد و اینکه ممکن است روش آسانی برای رهایی از مشکل حساسیت دندانی وجود داشته باشد. اگر حساسیت دندانی دارید، نگران نباشید، بروز این مشکل در بین افراد بسیار شایع است و بدون آنکه هیچ عواقبی را در پی داشته باشد، از بین می‌رود. اگرچه می‌بایست برای معاینه و اطمینان از اینکه مشکل جدی‌تری موجب بروز حساسیت دندانی شده است، به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید.

علل حساسیت دندانی 


رایج‌ترین علل بروز حساسیت دندانی عبارت‌اند از:

 • دندان‌قروچه یا فشار دادن دندان‌ها روی‌هم
 • نحوه ناصحیح مسواک زدن
 • پوسیدگی دندان یا کرم‌خوردگی یا پوسیدگی دندان‌ها
 • شکستگی و ترک دندان‌ها
 • انجام درمان دندانپزشکی در روزهای اخیر مانند روکش دندان، پر کردن با ونیر یا لمینت دندان
 • بیرون آمدن ریشه‌های دندان ناشی از تحلیل لثه
 • ساییدگی (اسیدی) دندان‌ها از طریق عادت‌هایی مانند مکیدن لیمو
 • بیماری‌های لثه
 • آسیب عصبی در دندان

درمان‌های خانگی برای حساسیت دندانی و لثه که دردتان را فوراً تسکین می‌دهند


 از محصولات سفیدکننده‌ی دندان استفاده نکنید

اگر همیشه دچار حساسیت دندانی می‌شوید، بهترین راه این است که از مواد سفیدکننده‌ی دندان (چه به‌صورت کیت‌هایی که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند و چه محصولات حرفه‌ای که در مطب دندانپزشکی استفاده می‌شوند) استفاده نکنید. محصولات سفیدکننده‌ی دندان حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی بنام کاربامید پروکسید می‌باشند که در دهان به هیدروژن پروکسید تبدیل می‌شود. در بسیاری از موارد، این هیدروژن پراکسید از مینای دندان عبور کرده و قسمت‌های انتهایی عصب دندان را در معرض هوای بیرون قرار می‌دهد و درنتیجه منجر به تشدید حساسیت دندانی می‌گردد. برای کسانی که اغلب اوقات از حساسیت دندانی رنج می‌برند، افزودن یک محصول سفیدکننده‌ی دندان به این ترکیب می‌تواند تنها مسئله را دشوارتر سازد. چس بجای استفاده از این محصولات می‌توانید مقداری از مواد خوراکی که به سفید کردن دندان‌ها به روش طبیعی کمک می‌کنند، بجوید.

از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کنید

 از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کنید

اگر دچار حساسیت دندانی هستید، احتمالاً میدانید که برخی غذاهای داغ، سرد و شیرین می‌توانند موجب درد ناگهانی دندان‌هایتان شوند. آسان‌ترین راه برای کاهش این مشکل این است که از خوردن غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد، شیرینی‌ها و مواد خوراکی که بسیار اسیدی هستند (مانند نوشابه و مرکبات) خودداری کنید. توصیه می‌شود که از جویدن چیزهایی که هم سرد و هم ترد و شکننده هستند (مانند یخ) نیز خودداری کنید. تغییر چشمگیری در دما همراه با سفتی یخ می‌تواند سبب افزایش خطر ترک بردن دندان شود و این مسئله می‌تواند خطر بروز حساسیت دندانی را افزایش دهد.

از مسواک نرم استفاده کنید

اغلب اوقات افراد درواقع با مسواک زدن با فشار یا مسواک زدن با مسواکی زبر که می‌تواند به مینای دندان آسیب وارد کند، خودشان باعث بروز حساسیت دندانی می‌شوند. وقتی لثه تحلیل می‌رود (اغلب در پروسه‌ی پیری امری طبیعی محسوب می‌شود)، عاج دندان در معرض هوای بیرون قرار می‌گیرد، نسبت به ساییش مسواک آسیب‌پذیرتر می‌شود. برای تمیز کردن دندان‌هایتان از یک مسواک نرم استفاده کنید و در هنگام مسواک زدن تنها اندکی فشار به دندان‌هایتان وارد کنید (درواقع اعمال فشار کمتر باعث می‌شود تا برس های مسواک راحت‌تر روی دندان حرکت کنند و کارشان را بهتر انجام دهند).

از خمیردندان مخصوص حساسیت دندانی استفاده کنید

خمیردندان مخصوص حساسیت دندانی استفاده کنید

برای کنترل درد دندانتان، بهتر است خمیردندان معمولی‌تان را با یک خمیردندان مخصوص حساسیت دندانی عوض کنید و این کار را حداقل برای یک یا دو ماه انجام دهید. خمیردندان‌های ضد حساسیت دندانی با پر کردن مجاری (کانال‌ها) منتهی به عصب و مسدود کردن آن‌ها در برابر عوامل آسیب‌رسان، کار خود را انجام می‌دهند. بهترین خمیردندان برای حساسیت دندانی، حاوی فلوراید، نیترات پتاسیم یا کلرید استروتیوم می‌باشد.

از دندان‌هایتان در برابر دندان‌قروچه مراقبت کنید

 

تخمین زده شده است که 10 درصد افراد دچار دندان‌قروچه‌ی مزمن در طول شب و هنگام خواب هستند که این مشکل می‌تواند با استرس، مصرف برخی داروها، اختلالات خواب و عواملی دیگر تحریک شود. براثر دندان‌قروچه در اغلب شب‌ها، فشار بسیار زیادی به دندان‌های شما وارد می‌شود که این فشار می‌تواند مینای دندان را ساییده و فرسوده کند و درنتیجه موجب افزایش حساسیت دندانی شود. اگر فکر می‌کنید که در حین خواب دندان‌قروچه دارید (ممکن است به خاطر درد فک یا سردرد از خواب بیدار شوید یا ممکن است سطح روی دندان‌هایتان صاف شود به صورتی که گویا با مواد پرکننده پرشده‌اند) با دندان‌پزشک خود درباره‌ی استفاده از محافظ دهانی مخصوص در طول خواب برای جلوگیری از دندان‌قروچه مشورت کنید.

اگر دندان‌دردتان ادامه داشته باشد، به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید

اگر دندان‌دردتان ادامه داشته باشد، به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید

اگر درد و حساسیت دندانتان دائمی باشد، خصوصاً اگر در یک‌دندان متمرکز باشد، این می‌توان اغلب نشانه‌ی مشکلی جدی‌تر دردهانتان باشد. اگر در صورت استفاده از خمیردندان ضد حساسیت، پرهیز از خوردن غذاهای اسدی پرهیز و استفاده از مسواک‌هایی با برس نرم همچنان دردی احساس می‌کنید، حتماً درباره‌ی این نوع حساسیت دندانی با یک دندان‌پزشک صحبت کنید.

حساسیت دندانی که با انجام این روش‌ها قابل‌درمان نباشد، ممکن است ناشی از ترکی در دندان، آسیب‌دیدگی عصب، عفونت یا انواع دیگری از مشکلات دندانی باشد. خوشبختانه، دندان‌پزشک می‌تواند این مشکلات را بررسی کند و آن‌ها را با انجام درمان‌هایی مانند پر کردن دندان، وارنیش فلوراید (فلوراید تراپی) و درمان‌های دیگر معالجه کند و دندان‌دردتان را کاهش دهد. درمان‌های دندانپزشکی برای حساسیت دندانی عبارت‌اند از:

 • پوسیدگی دندان را می‌توان با روکش، پر کردن یا پر کردن دندان برای تسکین درد درمان کرد.
 • استعمال فلوراید- اولین خط دفاعی دندان‌ها در برابر حساسیت دندانی است. یک وارنیش فلوراید روی سطح ریشه بیرون آمده‌ی دندان استعمال می‌شود و برای 2 ساعت روی آن باقی می‌ماند.
 • از روش پیوند لثه برای لثه‌ی تحلیل رفته می‌توان برای پوشش دادن ریشه‌های بیرون زده‌ی دندان استفاده کرد.
 • برای آسیب‌دیدگی عصب دندان که منجر به حساسیت دندانی بسیار شدید نسبت به سردی می‌شود، روش عصب‌کشی دندان انجام می‌گیرد.
 • برای پوشاندن سطح ریشه و محافظت از ریشه، ممکن است به باندینگ، روکش یا ونیر (لمینت) سطح ریشه نیاز باشد.