دندانپزشکی زیبایی، متخصص زیبایی دندانها

p

در حالي که علم دندانپزشکي سنتي و مرسوم بيشتر بر بهداشت و سلامتي دهان و دندان و پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري‌هاي آن متمرکز است، اما دندانپزشک زیبایی در درجه اول بر بهبود زيبايي دهان و دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند در افراد تمرکز دارد. به عبارت ديگر، عمل‌هاي دندانپزشکي ترميمي عمومي و يا خانوادگي با هدف برطرف کردن مشکلاتي که نياز ضروري به درمان دارند، انجام مي‌گيرد، اما در بخش دندانپزشکي زيبايي، خدمات يا درمان‌هاي انتخابي – يا دلخواه – به بيماران ارائه مي‌شود.

متخصص ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی همواره به افراد جامعه کمک می‌کند تا بتوانند تعداد هر چه بیشتری از دندان‌های طبیعی خود را حفظ کنند و در عین حال دندان‌ها و چهره‌ای زیبا و جذاب داشته باشند. شما هم اگر دوست دارید در وضعیت ظاهری دهان و دندان خود تغییر خاصی ايجاد کنيد که فکر می‌کنید در زیبایی شما تأثیر خواهد داشت و یا مایلید بدانید برای زیباتر شدن طرح لبخندتان چه اقداماتی می‌توان انجام داد، لطفاً از طریق شماره 02126409641 با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره تعیین کنید.

چگونه باید یک دندانپزشک زیبایی انتخاب کنیم؟


برای یافتن یک دندانپزشک متخصص زیبایی خوب و باتجربه باید ملاحظات زیادی را مد نظر داشته باشید. امروزه تعداد دندانپزشکانی که خدمات دندانپزشکی زیبایی ارائه می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است و با وجود انواع متعدد عمل‌های زیبایی که باید از بین آنها عمل مناسب را انتخاب کرد و نیز نیاز به مراقبت‌های همه جانبه قبل و بعد از هر عمل زیبایی دندان پزشکی، می‌توان گفت انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی کار چالش‌برانگیزی است که باید در آن دقت و احتیاط زیادی به خرج داد.

مزایای خدمات دندانپزشکی زیبایی ما


به‌طور کلی در بخش دندانپزشک متخصص زیبایی، گزینه‌های متعددی به افرادی که از شکل ظاهری دندان‌ها و طرح لبخند خود رضایت ندارند، پیشنهاد می‌شود. دندانپزشکی زیبایی مزایای متعددی نسبت به دندانپزشکی سنتی دارد که باعث شده است میزان استقبال از آن به سرعت در حال گسترش باشد. از جمله این مزایا عبارت است از:

  • سرعت بیشتر در دستیابی به نتایج نهایی در دندانپزشکی زیبایی
  • درد و ناراحتی کمتر نسبت به دندانپزشکی سنتی
  • دستیابی به زیبایی و اعتماد به نفس بیشتر با انجام عمل‌های دندانپزشکی زیبایی
  • سهولت و راحتی عمل‌های دندانپزشکی زیبایی

p1

فرد مناسب برای خدمات دندانپزشکی زیبایی چه کسی است؟


کلیه افرادی که از یک یا چند مورد از مشکلات زیر رنج می‌برند، ممکن است نیاز به خدمات دندانپزشکی زیبایی داشته باشند و می‌توانند کاندیدای خوبی برای این عمل‌ها باشند.

روش‌های درمانی در دندانپزشکی زیبایی


مهم‌ترین روش‌های درمانی که در حال حاضر در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل موارد زیر است.

کامپوزیت باندینگ

untitled

برای ترمیم یا اصلاح مشکلات زیبایی در دندان‌های ترک خورده یا شکسته، زرد شده یا پوسیده می‌توان از روشی به نام کامپوزیت باندینگ استفاده کرد. در این عمل یک ماده کامپوزیت دندانی که از نظر ظاهری شبیه به مینا و عاج دندان می‌باشد، در داخل حفره‌های ناشی از پوسیدگی و یا بر روی سطح دندان آسیب‌دیده قرار داده شده و به طرز مناسبی حالت داده می‌شود و سپس در معرض پرتو یک نور شدید (مانند لیزر یا اشعه ایکس) خشک و سخت می‌شود تا دقیقاً به شکل دندان طبیعی در آید.

سفید کردن دندان‌ها

untitled1

شاید سفید کردن دندان‌ها را بتوان شایع‌ترین روشی دانست که در بخش دندانپزشکی زیبایی به افراد مختلف توصیه می‌شود. عادت‌های ناسالمی مانند سیگار کشیدن و مصرف زیاد غذاها و نوشیدنی‌های رنگ‌دار (مانند قهوه، چای و شراب قرمز) و نیز عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، اغلب باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی سطح دندان‌ها می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان با انجام عمل بلیچینگ یا سفید کردن دندان، زیبایی ظاهری ‌دندان‌ها و طرح لبخند را بازسازی کرد.

ونیرهای دندانی

untitled2

از ونیرهای کامپوزیت یا لامینت‌های سرامیکی که بر روی سطح دندان‌های آسیب‌دیده چسبانده می‌شوند، می‌توان جهت اصلاح و ترمیم دندان‌های شکسته و ترک خورده و نیز بهبود زیبایی دندان هایی که دچار ساییدگی شدید شده یا رنگ آنها به شدت زرد شده است، استفاده کرد. همچنین در صورتی که فاصله‌های زیاد و غیر طبیعی در بین دندان‌های شما وجود داشته باشد و یا عمل سفید کردن دندان‌ها در رفع مشکل زردی دندان‌های شما موفق نبوده است، می‌توان از ونیرها برای حل این مشکل استفاده کرد.

کاشت (ایمپلنت) دندان

untitled3

ایمپلنت‌ها یک جایگزین مصنوعی برای ریشه دندان هستند که به عنوان بخشی از عمل‌های دندانپزشکی زیبایی به منظور جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. در اغلب موارد با کاشت دندان نه تنها مشکل ظاهری طرح لبخند شما برطرف می‌شود، بلکه چهره شما هم جوان‌تر و شاداب‌تر می‌شود. زیرا اصولاً افتادن دندان‌ها باعث می‌شود که چهره شخص پژمرده‌تر و سن او پیرتر به نظر برسد.

پر کردن دندان

p6

پر کردن دندان یکی از عمل‌های بسیار رایج در کلینیک دندانپزشکی است که جهت درمان پوسیدگی دندان‌ها انجام می‌شود. اما امروزه عمل پر کردن دندان را می‌توان در زمره عمل‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار آورد، زیرا شما می‌توانید برای پر کردن دندان‌ها از مواد سرامیکی یا کامپوزیتی که شکل و رنگ آنها دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی خودتان است استفاده کنید تا به این ترتیب زیبایی طبیعی دندان‌ها و طرح لبخند شما حفظ شود. خیلی از افرادی که قبلاً دندان‌های خود را پر کرده‌اند نیز تصمیم می‌گیرند که آن را با مواد جدید و همرنگ دندان جایگزین کنند تا شکل ظاهری آن زیباتر شود.

اینله و آنله

p7

اینله و آنله که با نام پر کردن غیرمستقیم دندان نیز شناخته می‌شود، موادی تهیه شده از سرامیک یا کامپوزیت هستند که دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند. این مواد به عنوان یک عمل دندانپزشکی زیبایي، برای پر کردن دندان‌هایی که دچار پوسیدگی یا سایر آسیب‌های ساختاری شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت اینله و آنله با پر کردن معمولی دندان‌ها آن است که عمل پر کردن دندان به روش سنتی با قرار دادن ماده مخصوص در داخل دهان و در مدت فقط یک جلسه انجام می‌شود، اما اینله و آنله ابتدا باید در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شوند و سپس توسط دندانپزشک در جای خود بر روی دندان آسیب‌دیده چسبانده شود.

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند شامل یک ارزیابی کامل و جامع بر روی ویژگی‌های زیبایی‌شناختی طرح لبخند شما و اصلاح آن از نظر زیبایی ظاهری می‌باشد. معمولاً برای اصلاح طرح لبخند لازم است که چند عمل دندانپزشکی زیبایی از قبیل ونیر، کاشت دندان، فرم‌دهی لثه و سفید کردن دندان‌ها به‌طور همزمان بر روی چند دندان مختلف در هر دو فک پایین و بالا انجام شود تا شکل نهایی مورد نظر برای طرح لبخند به دست آید.

روش های دیگری در دندانپزشکی زیبایی از جمله روکش، بریج دندان و ... نیز وجود دارد که توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود.

روند پیشرفت دندانپزشکی زیبایی

امروزه با وجود پیشرفت‌های زیادی که در زمینه تکنولوژی تولید مواد دندانپزشکی دارای شکل کاملاً طبیعی و همرنگ دندان‌ها به دست آمده است، نتایج عمل‌های دندانپزشکی زیبایی به‌طور قابل ملاحظه‌ای بادوام‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر نسبت به سال‌های گذشته شده است. علاوه بر آن، امروزه متخصصین دندانپزشکی زیبایی از عمل‌ها و فنونی دارای خاصیت تهاجمی کمتر و خواص حفاظتی بیشتر استفاده می‌کنند تا شکل و ساختار طبیعی دندان شما تا جایی که ممکن است بیشتر حفظ شود. امکان حفظ ساختار طبیعی دندان شما به وضعیت کلینیکی یا نوع عارضه خاصی که به آن دچار شده‌اید، بستگی خواهد داشت.

از طرفی امروزه متخصصین دندانپزشکی زیبایی می‌توانند بدون آنکه نیازی به ارجاع شما به متخصصین دیگر باشد، از فناوری‌هایی مانند لیزر برای انجام بعضی از عمل‌های زیبایی در مطب خود نیز استفاده کنند. به این ترتیب انجام عمل‌های دندانپزشکی زیبایی از قبیل اصلاح طرح لبخند برای بیماران خیلی راحت‌تر و سریع‌تر شده و دوره بهبودی بعد از این عمل‌ها نیز به طور چشمگیری کوتاه‌تر از گذشته شده است.

هزینه دندانپزشکی زیبایی


به‌طور کلی هزینه‌های دندانپزشکی زیبایی می‌تواند در افراد مختلف تا حد زیادی متفاوت باشد، با این حال شما می‌توانید در جلسه مشاوره اولیه  از هزینه تقریبی عمل‌هایی که لازم دارید، اطلاع پیدا کنید.

معمولاً بیمه‌های درمانی، هزینه عمل‌های دندانپزشکی زیبایی را تقبل نمی‌کنند. اما بعضی از بیمه‌ها ممکن است بخشی از هزینه عمل‌های خاصی مانند روکش دندان را پوشش بدهند، به ویژه در مواردی که این عمل‌ها در درجه اول با هدف ترمیم مشکلات ساختاری که بر سلامت عمومی دهان یا بدن بیمار تأثیر دارد، انجام می‌گیرد. به‌طور کلی معمولاً بخشی از هزینه عمل‌های دندانپزشکی که با هدف ترمیم آسیب‌ها و اصلاح عملکرد دهان و دندان انجام می‌گیرد، توسط بیمه‌های درمانی پوشش داده می‌شود. اما هزینه‌های دندانپزشکی زیبایی بسیار به ندرت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

سؤالات مطرح در مورد دندانپزشکی زیبایی


آیا ممکن است دندانپزشک برای انجام عمل‌های دندانپزشکی زیبایی از بیهوشی استفاده کند؟

بله. البته سطح بیهوشی که برای عمل‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود، به چندین عامل مختلف از جمله موارد زیر بستگی دارد:

  • سوابق پزشکی و وضعیت سلامت عمومی شما
  • نوع عملی که باید انجام شود.
  • آشنایی و تجربه دندانپزشک شما با شیوه‌های مختلف بیهوشی

به‌طور کلی اغلب افراد نیازی به استفاده از بی‌هوشی سنگین برای عمل‌های دندانپزشکی زیبایی ندارند.

چرا افراد سیگاری نمی‌توانند بعضی از عمل‌های دندانپزشکی زیبایی را انجام دهند؟

سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین علل لقی و از دست رفتن دندان‌ها محسوب می‌شود. افراد سیگاری خیلی بیشتر از افراد عادی در معرض خطر بیماری‌های پریودنتال (بیماری‌های لثه)، آسیب‌دیدگی ساختار استخوان دندان، التهاب غدد بزاقی و سرطان دهان قرار دارند. بنابراین برای انجام عمل‌های دندانپزشکی زیبایی در این افراد باید ملاحظات بسیار بیشتری نسبت به افراد عادی مد نظر قرار بگیرد. این باعث می‌شود که در افراد سیگاری محدودیت‌هایی از نظر امکان انجام برخی از عمل‌ها از قبیل کاشت دندان و سفید کردن دندان‌ها وجود داشته باشد.

آیا امکان انجام عمل‌های دندانپزشکی زیبایی در کودکان و نوجوانان نیز وجود دارد؟

بسته به سن کودک شما و اینکه در چه مرحله‌ای از رشد و نمو دندان‌ها و استخوان فک قرار داشته باشد، امکان انجام بعضی از عمل‌های دندانپزشکی برای آنها وجود دارد. از این عمل‌ها می‌توان در مواردی که نیاز ضروری به درمان یک عارضه در کودک وجود دارد، استفاده کرد. برای مثال بعضی از کودکان و نوجوانان در حال بلوغ ممکن است به مشکل زرد شدن شدید رنگ دندان‌ها دچار شوند یا دندان‌های جلویی آنها شکسته باشد. برای ترمیم و درمان این آسیب‌دیدگی‌ها معمولاً لازم است که از کامپوزیت باندینگ یا ونیرهای دندانی استفاده شود. همچنین ممکن است در بین دندان‌های کودک فاصله‌های جزئی وجود داشته باشد که برای اصلاح آن و زیباسازی طرح لبخند کودک می‌توان از عمل کامپوزیت باندینگ استفاده کرد.