راه و روش های سفید کردن و بلیچینگ دندان، چگونگی انجام، عوارض، هزینه

c

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روش روزمره برای درخشان کردن، سفید کردن و سالم نگه داشتن دندان‌ها است. به هر حال اگر با وجود انجام دادن این فعالیت‌ها باز هم احساس کردید طرح لبخند شما درخشش کافی را نداشته یا نسبت به قبل زرد شده است، نگران نباشید. امروزه می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف دندانپزشکی زیبایی از جمله سفید کردن و بلیچینگ دندان این مشکلات را برطرف کرد.

روش‌های سفید کردن دندان در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی بهترین روش‌ها برای سفید کردن سریع، ایمن و موثر دندان‌ها با هزینه به نسبت پایین است. دندان‌پزشکان و متخصصان این مطب می‌توانند به دقت وضعیت دندان‌های شما را بررسی کرده و درباره مناسب بودن این درمان برای رفع مشکلات ظاهری ایجاد شده و نیز بهترین روش سفید کردن دندان برای شما اظهارنظر کنند. در حقیقت متخصصان مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی می‌توانند بهترین مراقبت‌های ممکن را در این زمینه به شما ارائه کرده و با تامین راحتی و آسایش لازم و نیز ارائه خدمات مناسب، توصیه‌های مورد نیاز را برای قبل و بعد از استفاده کیت‌های سفید کردن دندان در اختیار شما قرار دهند.

همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره روش‌های سفید کردن دندان و هزینه استفاده از آن‌ها هستند. برای اطلاع از ساعات کار مطب و رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌ 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

چرا دندان‌ها دچار تغییر رنگ می‌شوند؟


با گذشت زمان، دندان‌ها ممکن است سفیدی و براق بودن خود را به دلایل زیر از دست بدهند:

 • مصرف غذا و نوشیدنی
 • مصرف تنباکو
 • بالا رفتن سن
 • آسیب‌دیدگی
 • مصرف دارو

روش‌های قابل استفاده برای سفید کردن دندان


هنگامی که روش سفید کردن دندان مورد توجه قرار می‌گیرد، دو انتخاب مختلف به این منظور به شرح زیر وجود دارد: سفید کردن یا بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشک، و استفاده از کیت‌های بلیچینگ در خانه. هر دوی روش‌های سفید کردن دندان ها از مواد بلیچینگ حاوی پراکسید برای درمان و رفع مشکل استفاده می‌کنند. به این ترتیب سیستم‌ها و کیت‌های خانگی حاوی 3 تا 20 درصد پراکسید هستند. این شرایط در حالی است که سیستم‌های مورد استفاده در مطب دندان‌پزشک بین 15 تا 43 درصد پراکسید دارند.

هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. به همین خاطر قبل از استفاده کیت‌های بلیچینگ خانگی، لازم است در این رابطه با دندان‌پزشک صحبت شود. در حقیقت استفاده از این روش همیشه نمی‌تواند نتایج مناسب برای فرد ایجاد کند. توجه داشته باشید بلیچینگ یک روکش پرسلاین سفید یا باندینگ کامپوزیت همرنگ دندان نیست و نباید با این روش‌ها اشتباه گرفته شود.

سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک

c1

سفید کردن دندان توسط دندان‌پزشک می‌تواند به سرعت دندان‌ها را سفید کند. محلول بلیچینگ مورد استفاده در مطب دندان‌پزشک معمولاً بسیار قوی‌تر از کیت‌های خانگی است. علاوه بر این، معمولاً از گرما، نور، یا ترکیبی از این دو مورد می‌توان برای افزایش سرعت و اثربخشی فرآیند سفید کردن استفاده کرد.

درمان بلیچینگ معمولاً فقط به یک جلسه ملاقات با دندان‌پزشک در مطب نیاز دارد. دندان‌پزشک به این منظور معمولاً از ژل محافظ یا یک پوشش پلاستیکی برای حفاظت از لثه‌ها استفاده می‌کند. در ادامه ماده سفید کننده توسط دندان‌پزشک روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت.

در بهترین حالت، سفید کردن دندان می‌تواند باعث شود رنگ دندان‌ها سه تا هشت سایه روشن‌تر شود و این درمان به حدود 30 تا 60 دقیقه ملاقات با دندان‌پزشک در مطب نیاز دارد. گاهی اوقات دندان‌پزشک از تکنیک‌های خاص در یک جلسه درمان 2 ساعته برای دستیابی به نتایج بهینه استفاده خواهد کرد (برای مثال سیستم زوم (zoom system)).

سفید کردن دندان با لیزر

untitled

سفید کردن دندانها با لیزر در یک جلسه درمان در مطب دندان‌پزشک انجام شده و گران‌ترین روش بلیچینگ است. به این منظور محلول بلیچینگ بر روی دندان‌ها قرار گرفته و از گرمای ایجاد شده توسط پرتوی لیزر برای افزایش اثربخشی و نیز سرعت فرآیند درمان استفاده می‌شود. در این روش از یک ژل بلیچینگ قوی استفاده می‌شود که امکان فعال کردن آن با لیزر و بهبود نتایج ظاهری به صورت سریع و فوق‌العاده وجود دارد. با توجه به استفاده از لیزر در این درمان، لازم است اقدامات احتیاطی لازم برای کاهش حساسیت دندان و نیز حفاظت از لب‌ها، لثه‌ها و سایر بافت‌های آسیب‌پذیر دهان به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب احتمالی به آن‌ها لحاظ شود.

روش‌های بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ می‌تواند باعث ایجاد حساسیت موقت برای دندان‌ها یا ایجاد ناراحتی برای افرادی شود که دندان‌های آن‌ها قبلاً حساس بوده است. هنگامی که از این روش به نحو نامناسب استفاده شود، کیت‌های خانگی می‌توانند باعث ایجاد سوختگی و حتی التهاب موقت لثه‌ها شوند.

برای اطمینان از مناسب بودن این درمان برای افراد و ارزش زمان و پول اختصاص یافته به روش سفید کردن دندان، لازم است قبل از استفاده از کیت‌های بلیچینگ قابل تهیه بدون نسخه پزشک، با دندان‌پزشک در ارتباط با استفاده آن‌ها به‌طور دقیق مشورت شود.

امروزه روش‌های مختلف برای سفید کردن دندان در خانه وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • نوارها و ژل‌های سفید کردن دندان. این ابزارها به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و حاوی پراکسید هستند. به این ترتیب برای دستیابی به نتایج مورد نظر لازم است از آن‌ها یک یا دو بار در روز برای مدت 10 تا 14 روز استفاده شود.

c3

 • سیستم‌های بلیچینگ قالبی برای دندان. هنگام استفاده از این روش، یک محافظ شبیه به قالب دندان با ژل یا خمیر بلیچینگ حاوی پراکسید پر شده و این قالب برای چند ساعت در روز به مدت چهار هفته بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. علاوه بر این بیمار می‌تواند در صورت نیاز از قالب‌های سفارشی ساخته شده توسط دندان‌پزشک نیز به این منظور استفاده کند.

c4

 • خمیردندان‌های سفید کننده دندان. به خاطر اینکه خمیردندان‌های سفید کننده تا حدودی ساینده هستند، در عمل می‌توانند به پاک کردن لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها کمک کنند. همچنین، این خمیردندان‌ها حاوی مواد شیمیایی یا محلول‌های برق انداختن دندان هستند و در نتیجه می‌توانند بدون نیاز به مواد بلیچینگ، تا حدودی به از بین بردن لکه‌های دندان کمک کنند. خمیردندان‌های سفیدکننده به نسبت ارزان قیمت هستند و در عمل می‌توانند دندان‌ها را تا یک درجه روشن کنند. بعضی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پراکسید است، اما معمولاً محتویات آن‌ها به مدتی بر روی دندان‌ها قرار نمی‌گیرد که بتواند به مقدار کافی دندان‌ها را سفید کند.

c5

سفید نگه‌داشتن دندان‌ها پس از سفید کردن آن


صرف نظر از اینکه از کیت‌های خانگی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود یا این کار در مطب دندان‌پزشک انجام شود، بیمار می‌تواند با مسواک زدن منظم دندان‌ها، نخ دندان کشیدن، و نیز استفاده روزانه از دهان‌شویه، به حفظ و ماندگاری نتایج درمان کمک کند. به این منظور همچنین لازم است از مصرف غذاهای اسیدی و نیز غذاها و نوشیدنی‌های حاوی رنگ همچون موارد زیر خودداری شود:

 • چای و قهوه
 • نوشیدنی‌های گازدار (انواع مختلف نوشابه‌ها)
 • مواد غذایی حاوی مواد رنگی قوی
 • چاشنی و ادویه (سویا، گوجه فرنگی، ادویه کاری)

معمولا «نتایج سفید کردن دندان‌ها معمولاً بین 8 تا 24 ماه دوام دارد».

عوارض جانبی سفید کردن دندان چیست؟


بعضی از افرادی که از روش سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند، ممکن است با عوارض سفید کردن دندان از جمله حساسیت دندان‌ها مواجه شوند. این شرایط زمانی ایجاد می‌شود که پراکسید موجود در ژل از طریق مینای دندان به عاج دندان رسیده و باعث ایجاد التهاب برای عصب دندان شود. در اکثر موارد حساسیت ایجاد شده در نتیجه این درمان موقتی است. به این ترتیب بیمار می‌تواند بین فواصل درمان تاخیر ایجاد کند تا پس از رفع حساسیت ایجاد شده، مجدداً از این درمان برای دندان‌ها استفاده کند.

توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از روش‌های سفید کردن دندان‌ها نیز می‌تواند به مینای دندان یا لثه‌ها آسیب وارد کند. به همین خاطر لازم است مطمئن شوید استفاده از این روش طبق دستورالعمل استاندارد و با راهنمایی دندان‌پزشک انجام می‌شود.

هزینه سفید کردن دندان و بلیچینگ


هزینه سفید کردن دندان از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است. هزینه درمان همچنین با توجه به نوع روش سفید کردن دندان‌ها متفاوت می‌باشد. به این ترتیب استفاده از کیت‌های خانگی دارای هزینه متفاوت در مقایسه با سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک خواهد بود. نتایج سفید کردن دندان اغلب می‌تواند بین 2 تا 5 سال دوام و ماندگاری داشته باشد و به‌طور خاص ماندگاری این نتایج زمانی بیشتر است که از کیت‌های خانگی در فواصل زمانی مشخص برای حفظ نتایج استفاده شود.

چگونه می‌توان از زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کرد؟


همواره بیان می‌شود پیشگیری بهتر از درمان است. در حقیقت باید بدانید پیشگیری نه تنها ساده‌تر است، بلکه ارزان‌تر نیز می‌باشد. به این ترتیب به جای صبر کردن تا زمان تغییر رنگ و زرد شدن دندان برای استفاده از روش‌های درمان مناسب، لازم است با توجه به توصیه‌های ساده زیر از تغییر رنگ دندان‌ها پیشگیری شود:

 • رژیم غذایی مناسب و ترک عادت‌های نامطلوب- ترک سیگار و نیز کنار گذاشتن مواد غذایی که مصرف آن‌ها دارای ریسک بالای تغییر رنگ دندان‌ها است، می‌تواند نقش مهم در جلوگیری از تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها داشته باشد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان- مسواک زدن منظم دندان‌ها برای حداقل دو بار در روز و در صورت امکان پس از هر بار صرف غذا با استفاده از خمیردندان مناسب می‌تواند از تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کند. امروزه اکثر خمیردندان‌ها حاوی مواد ضد لک و نیز مواد سفید کننده دندان هستند.
 • تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها- استفاده از روش‌های حرفه‌ای تمیز کردن دندان‌ها و جلا دادن آن‌ها با استفاده از محلول‌های تمیز کننده و براق کننده می‌تواند نقش موثر در پیشگیری از لک شدن دندان‌ها داشته باشد. علاوه بر این لازم است از نخ دندان مناسب برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها و پیشگیری از ایجاد لک بین دندان‌ها استفاده شود. یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین مراجعات شما به دندانپزشک مربوط به جرم‌گیری و معاینه‌های دوره‌ای است. تقبل  هزینه جرم گیری دندان و پولیش دندان‌ها به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. مسواک زدن روزانه و شستشوی دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده برای حفظ بهداشت دهان و دندان در بلند مدت کافی نیست. با جرم‌گیری و پولیش منظم دندان‌ها از ابتلا به بیماری‌های دندانی پیشگیری می‌شود.