رفع فاصله بین دندان‌ها با روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی

7

بروز فاصله و فضا میان دندان‌ها مشکل متدوالی است که در بین طیف گسترده‌ای ار افراد دیده می‌شود.دندان‌های فاصله دار، با جلب‌توجه بینندگان، زیبایی لبخند را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند و نه تنها ظاهر لبخند را از بین می‌برند، بلکه مشکلاتی برای گفتار فرد نیز ایجاد می‌کنند. هرچند وجود این فاصه در کودکان امری عادی است، اما در بزگسالان باید این مسئله جدی گرفته شود. بروز این فاصله‌ها فقط بین دو دندان می‌تواند روی دهد یا اینکه تمام دندان‌های فک بالا یا پایین را درگیر خود کند.

در صورتیکه مشاهده‌ی هر روزه‌ی فاصله و فضای بین دندان‌ها برای شما خسته‌ کننده و آزار دهنده شده است، راهکارهای بسیار زیادی برای رهایی از این مشکل وجود دارند. دندانپزشکان زیبایی ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی با بهره‌گیری از سه مورد از بهترین و رایج‌ترین روش‌های حذف این فواصل بین دندانی، شامل لمینت ونیرهای دندانی، باندینگ دندان‌ها و ارتودنسی نامرئی، آماده‌ی خدمت رسانی به شما می‌باشند.

برای دریافت مشاوره و طرح پرسش‌های خود درباره نحوه و روش‌های دندانپزشکی جهت از بین بردن فاصله میان دندان‌ها، می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ها و دلایل وجود فاصله میان دندا‌ن‌ها


در اینجا به معرفی برخی از عواملی که باعث بروز فواصل بین دندانی می‌شوند، اشاره خواهد شد:

  • عدم انطباق بین ابعاد استخوان فک و دندان‌ها. در این حالت، تعداد یا ابعاد دندان‌ها از حالت طبیعی کمتر است و همین امر، عاملی برای ایجاد فواصل دندانی خواهد بود. حتی بزرگی بیش از حد استخوان فک نیز می‌تواند به گسترش ناهمگون فضاهای بین دندانی منجر شود.
  • تغییر در شکل و ساختار دندان‌ها: آناتومی غیرعادی دندان‌ها می‌تواند به ایجاد فاصله‌ای بیش از حد بین دندان‌های جلویی منجر شود و زیبایی لبخند را از بین ببرد.
  • عاداتی چون مکیدن انگشت یا فشار آوردن با زبان به دندان‌ها، که در کودکان بسیار شایع هستند، درصورتیکه ترک نشوند، می‌توانند به افزایش فضاهای بین دندان‌ها در بزرگسالی منجر شوند.
  • وجود بیماری‌های مثل کیست در فک می‌تواند به بزرگ شدن استخوان فک و در نتیجه افزایش فضاهای بین دندان‌ها منجر شود.
  • برداشتن یک دندان دائمی به دلیل پوسیدگی، ضربه یا عفونت لثه می‌تواند باعث از هم دور شدن دندان‌های مجاور شود.
  • در طول درمان‌ ارتودنسی، ممکن است شکافی بین دندان‌های جلویی به دلیل جابه‌جایی دندان‌های مجاور ایجاد شود. البته لازم به ذکر است که این شکاف با اتمام دوره‌ی درمان، بهبود خواهد یافت.
  • بیماری‌های شدید لثه که منجر به از بین رفتن استخوان پیرامون ریشه‎‌های دندانی می‌شوند. همچنان‌که این شالوده پشتیبان از بین می‌رود، دندان‌ها شل شده و از هم دور می‌شوند و فضاهای زیادی را بین خود ایجاد می‌کنند.
  • ممکن است چین غشایی بزرگ لیبیال یا فرنوم لبیال (بافتی کوچک است که از لب بالا به لثه رشد می‌کند و درست بالای دو دندان پیش فوقانی قرار می‌گیرد) به طور غیرعادی رشد کند و شکافی بزرگ را بین دندان‌های پیش فوقانی ایجاد کند.

8

مشکلات مرتبط با فاصله میان دندان‌ها


فواصل بین دندانی، حتی اگر بسیار اندک باشند، باز هم مشکلی بسیار جدی تلقی می‌شوند. در ادامه به بررسی مشکلات مرتبط با فواصل بین دندانی و روش‌های درمانی آن‌ها پرداخته خواهد شد.

مشکلات زیبایی

وجود فواصل بین دندانی می‌تواند برای فرد خجالت آور باشد. این مسئله بویژه برای فواصل بین دندان‌های جلویی و فواصلی که در اثر برداشتن یک دندان بوجود می‌آیند، بارزتر خواهد بود. این احساس خجالت ممکن است در مواقع خندیدن، لبخند زدن و صحبت کردن و حتی در جمع افرادی که مدت‌ها شخص با آن‌ها آشنایی دارد، بوجود آید.

مشکلات سلامت دهان و دندان

علاوه بر مشکلات زیبایی، مسائلی نیز در ارتباط با سلامت دندان‌ها به دلیل فواصل بین دندانی وجود خواهند داشت که باید مد نظر قرار گیرند. به عنوان مثال، وجود فاصله بین دندان‌ها می‌تواند عاملی برای بهم‌ریختگی دندان‌ها باشد که همین امر موجب رنج‌آور شدن عمل گاز زدن و جویدن خواهد شد. علاوه بر این، بهم ریختگی دندان‌ها خطر ابتلا به دندان قروچه و اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی را نیز افزایش می‌دهد. زمانیکه این فاصله به دلیل برداشتن یک دندان ایجاد می‌شود، احتمال بروز مشکل تحلیل لثه و از بین رفتن استخوان در فضای خالی ایجاد شده، وجود دارد. هر دوی این موارد می‌توانند به مشکلات دندانی جدی منجر شوند.

روش‌های درمانی


علی‌رغم تمام موارد گفته شده، باید توجه داشت که هیچ وقت برای درمان‌های اصلاحی مشکل فواصل بین دندانی دیر نیست. روش‌های مختلفی برای برآوردن این مهم وجود دارند که شامل درمان‌های ارتودنسی، استفاده از بریج‌ و ایمپلت دندان، ونیرها، روکش‌های دندانی، عمل زیبایی باندینگ و ایمپلنت‌های دندانی می‌شود. برگزیدن شیوه‌ی درمان، کاملاً به نیاز بیمار و بویژه شرایط او بستگی خواهد داشت. در اینجا به برخی از روش‌های پرکاربرد و آسان برای بستن فاصله بین دندانها اشاره می کنیم:

ونیرهای سرامیکی

بسیاری از افراد از ناهنجاری‌های فیزیکی سطح دندان‌های خود رنج می‌برند. ونیرهای سرامیکی یا لامینت ونیرها ابزارهایی هستند که برای اصلاح این مشکلات در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دندانپزشکی زیبایی از این ونیرهای سرامیکی برای ایجاد سطحی جدید برروی نمای بیرونی دندان‌ها استفاده می‌شود تا بتوانند ساختار طبیعی دندان را حفظ کرده و زیبایی ظاهری دندان را نیز بازسازی کنند. یکی ار کاربردهای اصلی ونیرهای سرامیکی، دادن شکل و ابعادی دلخواه به دندان‌های طبیعی است، از این رو این ونیرها برای اصلاح فواصل بین دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

9

باندینگ

احتمالاً رایج‌ترین شیوه اصلاح مشکلات دندانی در دندانپزشکی زیبایی، انجام عمل باندینگ است که برای درمان فواصل بین دندانی، لکه‌های ایجاد شده برروی دندان‌ها به دلیل رسوب کلسیم، دندان‌ کج و یا هرگونه آسیب‌های فیزیکی دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل با قرار دادن پرکننده‌ای از جنس رزین کامپوزیت برروی دندان برای اصلاح آسیب فیزیکی آن، انجام می‌شود. پس از آن برای رسیدن به شکل مورد نیاز، لایه‌ای نازک از ماده‌ای سخت اما نشکن و پلاستیک مانند، برروی مواد باندینگ قرار گرفته و به دندان متصل می‌شود. سپس این لایه‌ی نازک برای رسیدن به شکل دلخواه مورد تراش قرار می‌گیرد. در نهایت این مواد برای خشک شدن، زیر نوری با شدت بالا قرار خواهند گرفت. پس از صیقل دادن، دندان به ظاهر طبیعی خود می‌رسد و این ظاهر برای تقریباً 7 تا 11 سال بعد ماندگار خواهد بود.

10

بریس‌های ارتودنسی

استفاده از بریس‌های ارتودنسی یکی از متداول‌ترین شیوه‌های از بین بردن فواصل بین دندانی است. گونه‌های مختلف فواصل بین دندانی نیازمند روش‌های متفاوتی برای اصلاح خواهند بود. مطمئناً استفاده از عمل باندینگ برای اصلاح فواصل بین دندانی بزرگ، به اندازه فواصل کوچک، مناسب نیست. بر همین اساس، دندانپزشکی زیبایی روش‌های مختلفی را درخور هر شخص، برای اصلاح مشکل فواصل بین دندانی، در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.

11

راهکار درمان فاصله‌های ایجاد شده به دلیل از دست رفتن یک دندان

گزینه‌های ترمیمی بسیاری برای اصلاح فضاهای بوجود آمده بین دندان‌ها در اثر برداشتن یک یا چند دندان، وجود خواهند داشت. این گزینه‌ها شامل استفاده از بریج‌های دندانی یا حتی دندان‌های مصنوعی می‌شوند. در صورتیکه فضای خالی مربوط به یک دندان باشد، با انجام عمل کاشت دندان و سپس استفاده از روکش‌های دندانی نیز می‌توان این مشکل را اصلاح کرد. در جلسه‌ی مشاوره‌ای که قبل از انجام عمل ترتیب‌دهی می‌شود، شما قادر خواهید بود با تمام روش‌های جایگزینی دندان‌های برداشته شده، آشنا شوید.