روش‌های درمان لبخند لثه‌ای (روش‌های جراحی و غیرجراحی)

1

آیا لثه‏‏‌های شما لبخندتان را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند؟ آیا موقع لبخند زدن، افراد به لثه‌های شما خیره می‌شوند؟ اگر لبخند زدن برای شما ناراحت‌کننده یا خجالت‌آور شده است، دندانپزشکی زیبایی به یاری شما آمده است. شما می‌توانید با بهره‌گیری از این شیوه‌ی درمانی، مشکلات دندانی و البته عارضه‌ی لبخند لثه‌ای خود را اصلاح کنید.

اگر شما نیز فکر می‌کنید که لثه‌هایتان بیش از حد نمایان هستند، دندانپزشکان ما آماده‌ی خدمت رسانی به شما می‌باشند. ما با درمان مشکل لبخند لثه‌ای شما در مطب دندانپزشکی دکتر فلاحی، لبخند شما را اصلاح و ظاهری طبیعی برای دندان‌هایتان خلق می‌کنیم.

شما می‌توانید برای انجام معاینات و تعیین بهترین شیوه‌ی درمانی، جلسات مشاوره‌ای را با دندانپزشکان ما تنظیم کنید. در طول این جلسات، اطلاعات کامل‌تری به شما داده خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های درمان زیبایی اصلاح لبخند لثه‌ای، لطفاً از طریق شماره‌های 02126409641 با ما تماس بگیرد تا جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه‌ای برای شما در نظر گرفته شود.

لبخند لثه‌ای چیست؟


عارضه‌ای است که در آن، بافت لثه در مقایسه با دندان‌ها بسیار نامتناسب است. هرچند این حالت بدون درد و زیان است، لیکن می‌تواند برروی اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد. یک دندانپزشک می‌تواند با استفاده از جراحی پلاستیک پریودنتال این عارضه را اصلاح کند. این روش درمان کاملاً بدون درد بوده و قادر است به سرعت ظاهر دهان را دگرگون کند.

عوامل بروز لبخند لثه‌ای


چند عامل بر بروز لبخند لثه‌ای تأثیر گذار هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هیپرپلازی ناشی از استفاده از دارو. این مشکل در افرادی که از مسدودکننده‌های کانال کلسیم استفاده می‌کنند بسیار شایع است.
 • درمان‌های ارتودنسی که باعث رشد بیش از حد می‌شوند.
 • التهاب ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • اختلالات متابولیک و خاص ارثی
 • ماگزیلای استخوان فک بالا
 • بیش‌فعالی عضلات لب
 • مال‌اکلوژن دندانی (بهم ریختگی دندان‌ها)
 • بزرگی بیش از حد استخوان فک بالا
 • دندان‌های غیرعادی کوچک
 • رویش با تأخیر دندان‌ها
 • بیماری‌های لثه
 • فاصله میان دندان‌ها

عوارض لبخند لثه‌ای


بسته به عواملی که باعث بروز لبخند لثه‌ای می‌شوند، ممکن است مشکلات دندانی جدی‌تری روی دهند. به عنوان مثال، اگر مشکل لبخند لثه‌ای به دلیل رشد دندان‌ها و یا رشد استخوان فک ایجاد شده باشد، عمل گاز زدن برای شما بسیار ناراحت‌کننده و دشوار خواهد بود، به نحوی که می‌تواند بر سلامت دهان و دندان‌ شما تأثیرگذار باشد. علاوه بر این، همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، لبخند لثه‌ای اثری منفی برروی اعتماد به نفس فرد خواهد داشت و حتی ممکن است فرد را از لبخند زدن بازدارد.

انواع مختلف لبخند لثه‌ای


مشکل لبخند لثه‌ای به شکل‌های مختلفی در دهان بروز پیدا می‌کند. در برخی موارد، تنها برای یک دندان مشکل‌ساز می‌شود. در موارد شدیدتر، ممکن است کل لبخند، تحت تأثیر نمایان شدن بیش از حد لثه‌ها قرار بگیرد. به هر حال دندانپزشکان ما با بررسی شرایط شما، قادر به طرح درمانی برای اصلاح مشکل لبخند لثه‌ای و از بین بردن این نگرانی شما هستند.

روش‌های درمانی


روش‌های مختلفی برای بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای وجود دارند. شما و دندانپزشکتان بر اساس نیازهای فردی خود قادر خواهید بود بهترین شیوه‌ی درمانی را انتخاب کنید. برخی از متداول‌ترین شیوه‌های درمانی عبارتند از:

جراحی افزایش طول تاج

2

اولین گزینه‌ی درمانی جراحی افزایش طول تاج خواهد بود. در این عمل، مقداری از بافت لثه در دهان کاهش می‌یابد. ابتدا بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد و سپس لثه‌ها و استخوان اصلاح خواهند شد. این روش ظاهری کشیده‌تر به دندان‌ها داده و میزان نمایان بودن لثه‌ها را کاهش می‌دهد.

جراحی پایین آوردن لب

گزینه‌ی دیگری برای اصلاح لبخند لثه‌ای است. در این عمل، بافت نرم کاهش می‌یابد. این شیوه‌ی درمانی، ظاهر کلی لبخند لثه‌ای را اصلاح می‌کند و معمولاً در مواردی که بیمار از لب‌هایی انعطاف‌پذیر یا ناهم‌خوانی اسکلتی برخوردار باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پایین آوردن لب‌های بالا، بخش کمتری از بافت لثه در مواقع لبخند زدن نمایان خواهد بود و در نتیجه‌ی آن، بدون نیاز به انجام هرگونه جراحی اضافه‌تر، طرح لبخند اصلاح خواهد شد.

هرچند جراحی پایین آوردن لب به بی‌حسی موضعی نیاز دارد، لیکن این عمل بسیار ساده بوده و نتایج آن نسبتاً به سرعت بروز پیدا خواهند کرد. پس از انجام این عمل آثار ناخوشایند لبخند لثه‌ای از بین خواهند رفت.

3

هر دوی این شیوه‌های درمانی بسیار مؤثر خواهند بود و بنا به نظر دندانپزشک و بسته به شرایط منحصر بفرد شما، بهترین گزینه‌ی درمانی برایتان برگزیده خواهد شد. هر روش با بهره‌مندی از مزایای منحصربفرد خود قادر خواهد بود که لبخندی زیبا را برای شما خلق کند و احساس خرسندی را به شما هدیه دهد.

فرم‌دهی مجدد به لثه

در این شیوه‌ی درمانی، بخش اضافه‌ی لثه قابل برداشتن خواهد بود و این عمل با بهره‌گیری از تکنولوژی لیزر و تحت بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد. این شیوه‌ی درمانی به دلیل جراحت کمتر و حداقل خونریزی، به دلیل سوزاندن رگ‌های خونی طی عمل، از محبوبیتی روز افزون نسبت به روش‌های سنتی برخوردار شده است.

ممکن است تا دو هفته پس از انجام این عمل، لثه‌ها حساس شوند. درد ناشی از این عمل با مصرف داروهای مخصوص و شستشو با آب نمک قابل کنترل خواهد بود.

ونیرهای سرامیکی

در صورت کوچک بودن دندان‌ها و یا بزرگ به نظر رسیدن لثه‌ها به دلیل فاصله‌ی میان دندان‌ها، استفاده از ونیرهای سرامیکی یا لامینت دندان، روش درمانی بسیار مناسبی خواهد بود. این ابزار نازک، برروی دندان‌های شما قرار گرفته و نمای جدیدی به آن‌ها می‌دهد. با بهره‌گیری از این روش می‌توان دندان‌های کوچک را متناسب‌تر و کشیده‌تر نشان داد. با این روش‌، فضاهای بین دندانی نیز پوشانده می‌شوند. همچنین با استفاده از این ونیرهای سرامیکی می‌توان از لبخندی سفید و روشن بهره‌مند شد.

روکش دندان

4

در صورتیکه دندان‌ها در مقایسه با لثه، کوچکتر باشند، از روکش‌های دندانی برای اصلاح تناسب بین لثه‌ و دندان‌ها استفاده می‌شود.

جراحی‌ ارتودنسی

این روش توسط یک جراح فک و صورت انجام می‌شود و در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی انجام نمی‌شود، با این حال ما می‌توانیم شما را به مراکز مطمئنی  معرفی کنیم. در این عمل جراحی، برای کاستن از مقدار نمایان شده‌ی لثه و دندان‌ها، استخوان فوقانی فک به سمت بالا جابه‌جا می‌شود. این شیوه‌ی درمانی با تهاجم بسیاری همراه است و اغلب برای افرادی که به مشکل اختلاف تراز فک دچار هستند، مناسب خواهد بود.

درمان ارتودنسی

ما شما را برای انجام معاینات لازم به یک متخصص ارتودنسی معرفی خواهیم کرد. عمل اصلاح و تسطیح دندان‌ها در این روش، به کمک بریس‌ها انجام می‌شود تا تراز نمایش مطلوبی برای لثه‌ها بدست آید. این شیوه‌ی درمانی کاملاً بدون تهاجم بوده و قادر به اصلاح مشکل لبخند لثه‌ای خواهد بود. از آنجایی که این روش درمانی به کندی انجام می‌شود، نتایج آن پس از مدتی قابل مشاهده خواهد بود. لازم به ذکر است که از طریق این روش، سایر مشکلات دندانی مانند بهم‌ریختگی دندان‌ها، شلوغی، اوربایت و آندربایت نیز قابل اصلاح خواهند بود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس منجر به والمیدن لب برروی لثه‌ها خواهد شد به نحوی که در مواقع صحبت کردن، خندیدن یا لبخند زدن عضلات آن قادر به بالا بردن آن نخواهند بود. این روش می‌تواند لبخند لثه‌ای را اصلاح کند.

هزینه‌های جراحی زیبایی لثه


هزینه‌های جراحی لثه بسته به این که چه مقدار از دهان نیازمند درمان است، چه روش اصلاحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اینکه کدام عمل زیبایی دیگری برای تکمیل اصلاح طرح لبخند مورد نیاز است، متفاوت خواهند بود. معمولاً انجام برخی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی از قبیل روکش دندان و یا ونیرهای دندانی، به عنوان بخشی از فرایند اصلاح لثه‌ها توسط دندانپزشکان پیشنهاد می‌شوند. فرایند کامل درمان، قبل از انجام عمل‌ها باید توسط دندانپزشک به طور کامل تشریح شود تا بیمار به خوبی از آن آگاهی پیدا کند.