علت ودرمان لق شدن دندان دائمی

1

لقی دندان می‌تواند آزار دهنده‌ترین مشکل برای همه افراد به ویژه بزرگسالان باشد. در کودکان لقی دندان خیلی شايع و طبیعی است، چرا که دندان‌های شیری کودک بالاخره باید بیفتند تا فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی فراهم شود و به همین دلیل کودکان خیلی بیشتر با لقی دندان مواجه می‌شوند. اما دندان‌های دائمی باید یک عمر کار کنند و لق شدن آنها می‌تواند مشکلات خیلی زیادی ایجاد کند. معمولاً لق شدن دندان دائمی به معنی آن است که لثه يا دندان به يک بیماری مبتلا شده که به مرور زمان پیشرفت کرده و باعث از بین رفتن ساختار ریشه دندان شده است. پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه، به خصوص بیماری‌های پریودنتال، شایع‌ترین علت لق شدن دندان در بزرگسالان هستند. اما لقی دندان می‌تواند ناشی از مصدومیت از ناحیه دهان و یا گاز گرفتن اجسام سخت نیز باشد. حال این سئوال پیش می‌‌آید که آیا دندانی که لق شده است را می‌توان نجات داد؟ آیا کاری هست که خودمان بتوانیم برای درمان لق شدن دندان دائمی انجام دهیم.

توصیه ما به شما این است که به محض آنکه می‌بینید یکی از دندان‌های شما لق شده است، در اسرع وقت با متخصصین ما مشورت کنید، زیرا اقدام زودهنگام می‌تواند تأثیر زیادی بر روش‌های درمانی قابل استفاده و امکان نجات دندان داشته باشد. اگر دندان لق شده به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به بیماری‌های لثه و آبسه دندان شود. اصولاً درمان و تثبیت یک دندان لق هر چند کار ساده‌ای نیست، اما کاملاً امکان‌پذیر است.

برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

نشانه‌های لقی دندان


2

آگاهی داشتن از نشانه‌ها و علائم لقی دندان، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا دانستن این نکات به شما کمک می‌کند که دندان لق را زودتر شناسایی کرده و قبل از آنکه خیلی دیر شود نسبت به درمان و نجات آن اقدام کنید. به این ترتیب شما دیگر مجبور به کشیدن آن دندان نخواهید بود و حتی ممکن است از این طریق بتوانید از گسترش یک بیماری سخت به سایر دندان‌ها نیز جلوگیری کنید.

علائم زیر نشان می‌دهد که شما احتمالاً به یک بیماری شدید لثه مبتلا شده‌اید و باید هر چه سریع‌تر قبل از آنکه فرصت از دست برود، به یک دندانپزشک مراجعه کنید:

  • خونریزی لثه
  • ورم و زخم شدن لثه‌ها
  • قرمز شدن، سياه شدن يا هر گونه تغيير رنگ لثه‌ها
  • خونریزی از لثه‌ها در هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان
  • تجمع چرک در اطراف دندان‌ها
  • گیر افتادن ذرات غذا در اطراف دندان‌ها یا لثه‌ها
  • تحليل رفتن لثه‌ها

چه کساني در معرض خطر لقي دندان هستند؟


به طور کلی خطر لق شدن دندان دائمی در همه افراد وجود دارد، اما بسته به سن هر فرد دلیل لق شدن دندان می‌تواند متفاوت باشد. هر چند که در اغلب موارد، لقی و افتادن دندان را به سادگي ناشی از پیری و کهولت سن می‌دانند.

افراد بزرگسال باید به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان خیلی اهمیت بدهند، زیرا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مهم‌ترین علت بروز بیماری‌های لثه محسوب می‌شود. اگر بیماری‌های لثه پیشرفت کند، لقی و افتادن دندان‌ها یکی از عواقب اجتناب‌ناپذیر آن خواهد بود. علاوه بر آن، بیماری‌های لثه می‌تواند بر سلامت عمومی شما به خصوص اگر به دیابت یا بیماری‌های قلبی مبتلا هستید، تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

لقی دندان در بزرگسالان در اغلب موارد به همان دلایلی که در بالا به آن اشاره شد اتفاق می‌افتد. اصولاً هر چقدر سن افراد بیشتر می‌شود احتمال ابتلاء به بعضی از بیماری‌ها که باعث کاهش توان سیستم دفاعی بدن می‌شوند، افزایش پیدا می‌کند و این امر بر سلامت دهان و دندان نیز تأثیر می‌گذارد. رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان از نظر سلامت عمومی شما اهمیت بسیار زیادی دارد.

آیا دندان لق شده را می‌توان نجات داد؟


امکان حفظ دندانی که لق شده است، کاملاً به شدت و عامل زمینه‌ای که باعث به وجود آمدن آن شده است، بستگی دارد. اگر عارضه مربوطه به حد شدید و پیشرفته نرسیده باشد، امکان باز گرداندن دندان به حالت سالم اولیه آن وجود خواهد داشت. البته علت لق شدن دندان هم در این خصوص نقش تعیین کننده‌ای دارد.

علل لقی دندان و درمان آن


ساییدگی دندان‌ها- ساییدن دندان‌ها بر روی هم می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود، زیرا این کار فشار بسیار زیادی را بر روی لیگامنت‌های پریودنتال وارد می‌کند. البته کنترل این عادت خطرناک هم به راحتی امکان‌پذیر است. شما با مراجعه به دندانپزشک خود می‌توانید یک محافظ دهانی مخصوص جلوگیری از دندان قروچه بگیرید و شب‌ها به هنگام خواب برای حفاظت از دندان‌ها آن را در دهان بگذارید. محافظ دهانی به سادگی در نقش یک ضربه‌گیر بین دندان‌های شما عمل می‌کند و باعث می‌شود دندان‌ها به جای آنکه بر روی هم فشار بیاورند و ساییده شوند، به راحتی بر روی محافظ دهانی لیز بخورد.

بیماری‌های لثه بیماری‌های لثه مهم‌ترین و بدترین علت لقی دندان است. این بیماری‌ها در مراحل اولیه آن قابل کنترل و درمان می‌باشد، اما اگر پیشرفت کند و به بیماری شدید لثه تبدیل شود، احتمالاً چاره‌ای به جزء کشیدن دندان آسیب‌دیده وجود نخواهد داشت. اگر شما بدون آنکه دچار مصدومیت یا آسیب‌دیدگی از ناحیه دهان شده باشید، علائم لقی دندان را مشاهده کردید، به احتمال زیاد ناشی از پیشرفت بیماری‌های لثه می‌باشد.

پیشگیری و درمان بیماری‌های لثه از طریق مراجعات منظم به دندانپزشک و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها انجام می‌گیرد. تمیز کردن دندان‌ها در هر جلسه درمانی فقط بر روی یک چهارم از دندان‌های شما انجام می‌شود. هدف از جرم‌گیری و تمیز کردن دندان آن است که باکتری‌هایی که در پاکت‌های لثه‌ای رسوب کرده‌اند، تمیز شوند. علاوه بر آن ممکن است که دندانپزشک شما استفاده از داروهای مخصوصی را برای کوچک کردن پاکت‌های لثه‌ای به شما توصیه کند.

آسیب‌دیدگی دندان لقی خفیف دندان‌ها معمولاً نتیجه مصدومیت یا آسیب‌دیدگی دهان است. دندان‌هایی که به این علت لق می‌شوند، نیاز به مراقبت و زمان کافی دارند تا دوباره به صورت محکم به لثه‌ها متصل شوند و مشکل لقی آنها برطرف شود. در این مدت دندان‌ها نباید در معرض حرکت یا فشار شدید قرار بگیرند. تکان دادن مداوم دندان برای بررسی اینکه سفت شده است یا نه، فقط می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن زمان بهبودی آن شود. تنها زمانی که شما لازم است دندان را لمس کنید هنگامی است که در زمان مصدومیت، دندان از جای اصلی خود جابه‌جا شده باشد و بخواهید آن را به جای خود برگردانید.

در صورتی که دندان شما شکسته شود یا به طور شدیدی لق شود و در آستانه افتادن باشد، باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. در واقع این کار را باید ظرف کمتر از دو ساعت انجام دهید، در غیر این صورت دندان خود را از دست خواهید داد.

در زمان مصدومیت دندان‌ها باید کمک‌های اولیه را بدانید و تا قبل از رسیدن به دندانپزشک اقدامات لازم را انجام دهید. ابتدا سعی کنید دندان آسیب‌دیده را خیلی آرام با آب یا با بزاق دهانتان شستشو بدهید. سپس در صورتی که دندان جابه‌جا شده است، آن را به جای درست خود برگردانید، به طوری که تاج آن همسطح با تاج بقیه دندان‌ها باشد.

اگر دندان از جای خود کنده شد، نباید اجازه بدهید که خشک شود. دندان کنده شده را فوراً در یک لیوان آب یا شیر بیندازید و هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

در مواقعی که یک دندان به خاطر آسیب‌دیدگی لق می‌شود، لازم است به شکل مناسبي آتل‌بندی شود. برای این منظور غالباً دندان آسیب‌دیده به دندان‌های مجاور خود چسبانده می‌شود تا از این طریق حمایت بیشتری از آن به عمل آید. البته در صورتی که آسیب‌دیدگی دندان خیلی شدید باشد، لازم است دندان کشیده شود.

3

طریقه پیشگیری از لقی دندان


اصولاً پیشگیری از لقی دندان خیلی راحت‌تر از درمان آن است و بنابراین باید اهمیت زیادی برای آن قائل شد. برای جلوگیری از لق شدن دندان‌ها باید رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید و بهداشت دهان و دندان را خیلی خوب رعایت کنید. علاوه بر آن، نوع خمیر دندانی که استفاده می‌کنید خیلی مهم است و باید حتماً حاوی مواد شیمیایی مفید از جمله فلوراید باشد. شما باید همیشه یک رژیم غذایی متعادل و حاوی مقادیر زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی داشته باشید تا سلامت و ایمنی دندان‌هایتان تقویت شود. همچنین دقت کنید که در هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نباید مسواک یا نخ دندان با لثه‌های شما تماس شدید داشته باشد.

4

ویتامین C برای تشکیل لثه‌های قوی، نقش بسیار مهمی دارد و می‌تواند درد ناشی از لقی دندان را نیز تسکین بدهد. بنابراین سعی کنید همیشه وعده‌های غذایی معمول شما حاوی ویتامین C باشد. مرکبات، شیر، کیوی، توت‌فرنگی و میوه‌های دیگر از مهم‌ترین منابع غنی از ویتامین C می‌باشد.