علت و درمان لکه سفید، قهوه‌ای، زرد و خال سیاه روی دندان

%d8%af

دندان‌های لک و زرد شده باعث می‌شود صورت و طرح لبخند فرد ظاهر نامناسب پیدا کند. بنابراین، لازم است همواره مراقبت کافی از سفیدی و درخشندگی دندان‌ها وجود داشته باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند لکه‌های ایجاد شده بر روی مینای دندان را پاک کرده و دندان‌ها را سفید نماید. به عبارت دیگر افراد می‌بایست به نکات مراقبتی دیگر در این رابطه توجه کنند تا از این طریق بتوانند سفیدی و درخشانی دندان‌های خود را حفظ نمایند. توجه داشته باشید سال‌های طولانی مصرف قهوه یا چای، سیگار کشیدن، یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان همگی می‌توانند باعث لک شدن دندان‌ها شوند.

در صورتی که شما دچار مشکل لک شدن دندان‌ها شده‌اید، متخصصان ما در مطب تخصصی دندانپزشکی کتر فلاحی می‌توانند به شما برای رفع مشکل با استفاده از روش‌های دندانپزشکی زیبایی همچون کامپوزیت دندان، روکش ونیر پرسلاین، و سفید کردن دندان‌ها کمک کنند. علاوه بر این لکه‌های ایجاد شده در نتیجه مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را می‌توان از طریق جرم‌گیری دندان‌ها نیز رفع کرده و به این ترتیب بهبود چشمگیر در ظاهر دندان‌ها ایجاد کرد.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های تمیز کردن دندان‌ها و رفع لکه‌های آن‌ها در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی و نیز طرح سوالات خود، لطفاً از طریق شماره تلفن 02126409641 با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. همکاران ما بی‌صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند.

لکه‌ها با چه رنگ‌هایی بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند؟


لکه‌های دندان به تغییر رنگ دندان‌ها در نتیجه شرایط مختلف اشاره دارند که در عمل می‌توانند سطح خارجی یا داخلی دندان‌ها را تحت تاثیر قرار داده و تغییر در رنگ طبیعی دندان‌ها را به همراه داشته باشد. امروزه لک شدن دندان‌ها به عنوان زرد شدن دندان‌ها نیز در بین افراد شناخته می‌شود. لکه‌های دندان زمانی ایجاد می‌شوند که عوامل ایجاد کننده آن‌ها به سطح دندان چسبیده، یا به داخل دندان نفوذ کرده و در مینای دندان جمع گردند. در اکثر مواقع لکه‌های دندان به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، سفید، سبز، و خاکستری مشاهده می‌شود. توجه داشته باشید رنگ لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان عمدتاً تحت تاثیر عامل ایجاد لک می‌باشد.

دلایل ایجاد لک بر روی دندان‌ها


لکه‌های دندان می‌توانند دو دلیل مختلف داشته باشند که عبارت از منشا خارجی و منشا ذاتی است.

untitled

لکه‌های ذاتی انواع خاص لکه‌های دندان هستند که در لایه‌های داخل دندان ایجاد می‌شوند. این نوع لکه‌ها معمولاً پس از وارد شدن آسیب به دندان‌ها ایجاد شده یا از عوارض جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک یا استفاده از برخی روش‌های درمان خاص هستند. به این ترتیب مصرف آنتی‌بیوتیک، قرارگیری در معرض مقادیر بیش از حد فلوراید، افزایش سن، پوسیدگی دندان، آسیب‌های مستقیم وارد شده به دندان‌ها، و حتی پرکردگی دندان برخی از دلایل ایجاد لکه‌های ذاتی هستند.

در طرف مقابل لکه‌های دارای منشا خارجی بر روی سطح خارج دندان ظاهر می‌شود. این لکه‌ها دارای دلایل مختلف به شرح زیر هستند.

 • غذا و نوشیدنی: آنچه به عنوان مواد غذایی در طول روز مصرف می‌شود، تاثیر قابل توجه بر ظاهر دندان‌ها دارد. در حقیقت مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها همچون قهوه، توت سیاه، چاشنی‌های تیره، نوشابه، چای، و مشروب همگی می‌توانند باعث لک شدن دندان‌ها شوند. برای حداقل شدن ریسک لک شدن دندان‌ها می‌توان هنگام مصرف نوشیدنی از نی استفاده کرده یا پس از مصرف غذا یا نوشیدنی دهان را با آب شستشو داد.
 • کلر هگزیدین: این ماده یکی از مواد موجود در برخی از انواع دهان‌شویه‌ها است که معمولاً مصرف آن‌ها به منظور درمان بیماری‌های لثه برای فرد توصیه می‌شود. این ماده یک عامل ضدمیکروبی است که می‌تواند باعث کشتن باکتری‌های موجود در دهان شود. به هر حال نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد مصرف این ماده می‌تواند لکه‌های ایجاد شده در نتیجه مصرف مواد غذایی خاص را تشدید نماید. به همین خاطر معمولاً به افرادی که از دهان‌شویه‌های حاوی کلرهگزیدین استفاده می‌کنند معمولاً توصیه می‌شود از خوردن مقدار زیاد قهوه یا سایر نوشیدنی‌هایی که باعث لک شدن دندان‌ها می‌شود، خودداری نمایند.

n1

 • سیگار کشیدن: یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی سیگار کشیدن مربوط به لک شدن دندان‌ها است. در حقیقت تنباکو می‌تواند به مینای دندان نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه‌های عمیق در دندان‌های فرد شود.
 • پلاک‌های تشکیل شده در نتیجه عدم رعایت مناسب بهداشت دهان: پلاک یک لایه چسبنده و بی‌رنگ از باکتری و مواد غذایی است که بر روی دندان‌ها پس از مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (مثل شکر و نشاسته) ایجاد شده و لک شدن دندان‌ها را به همراه دارد. یکی از دلایل اصلی ایجاد پلاک بر روی دندان عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان است. در واقع باکتری‌های موجود در پلاک از قند موجود در مواد غذایی تغذیه کرده و در نتیجه این کار اسید آزاد می‌کنند. این اسید در ادامه به تدریج مینای دندان را از بین برده و باعث ایجاد لکه سفید روی دندان می‌شود.
 • مکمل‌های آهن: مصرف مکمل‌های حاوی آهن می‌تواند باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها و لثه‌ها شود. خوشبختانه، این لکه‌ها در اکثر مواقع سطحی بوده و امکان پاک کردن آن‌ها از روی دندان‌ها از طریق خدمات حرفه‌ای دندانپزشکی وجود دارد. در هنگام مصرف مکمل‌های آهن در صورت امکان از نی استفاده کرده و مکمل آهن را با آب یا حتی سایر قطره‌ها مخلوط کنید تا به این ترتیب سطح تماس آن‌ها را با دندان‌های خود حداقل نمایید.
 • بریس‌های ارتودنسی: لکه‌های سفید ایجاد شده بر روی دندان اغلب پس از خارج کردن بریس‌ها از دهان پس از پایان فرآیند درمان ارتودنسی مشاهده می‌شوند. در حقیقت این لکه‌ها به این دلیل ایجاد می‌شوند که تمیز کردن دندان‌ها و نواحی زیر بریس در طول درمان ارتودنسی دشوار است. به این ترتیب لکه‌های سفید روی دندان‌ها معمولاً در نواحی اطراف محل قرارگیری بریس بر روی دندان ایجاد می‌شوند. این نواحی معمولاً محل جمع شدن پلاک هستند و بدون مراقبت کافی، برخی از این لکه‌ها ممکن است بر روی دندان باقی بمانند.

untitled-1

چگونه می‌توان لکه‌های ایجادشده بر روی دندان‌ها را پاک کرد؟


قبل از هر گونه اقدام برای پاک کردن لکه‌های ایجادشده بر روی دندان‌ها، لازم است ابتدا با دندان‌پزشک در این رابطه ملاقات شود. در حقیقت دندان‌پزشکان بهترین روش‌های درمان را با توجه به سابقه درمان و علت ایجاد لکه‌های روی آن برای بیمار تجویز می‌کنند. به این ترتیب دندان‌پزشکان معمولاً از روش‌های درمان زیر جهت رفع لکه‌های دندان برای افراد استفاده می‌کنند.

 • روکش ونیر: این روکش می‌تواند سطح دندان را بپوشاند. با وجودی که روکش ونیر یک درمان گران است، اما از طریق آن می‌توان یک طرح لبخند جدید و زیبا برای فرد ایجاد کرده و لکه‌های دندان و نیز تراشیدگی‌ها و ترک‌خوردگی‌های آن را پنهان کرد.

untitled1

 • سفیدکردن دندان: تا کنون سفیدکردن دندان یکی از انعطاف پذیرترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای از بین بردن لکه‌های دندان است. امروزه افراد می‌توانند از روش‌های مختلف همچون لیزردرمانی، کیت‌های سفید کننده قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه دندان‌پزشک، یا حتی خمیردندان‌های مخصوص استفاده کنند. برخلاف روش‌های دیگر، لکه‌های ذاتی دندان را می‌توان از طریق این روش برطرف کرد، اما معمولاً این کار به مدت طولانی‌تر و روش‌های تهاجمی‌تر نیاز دارد.

n5

 • جرم‌گیری و صیقل زدن: جرم‌گیری دندان فرآیندی است که از طریق آن دندان‌پزشک جرم و پلاک ایجاد شده بر روی دندان‌ها را پاک می‌کند. پلاک محل تجمع باکتری‌ها در دهان است و با گذشت زمان فعالیت این باکتری‌ها باعث از بین رفتن مینای دندان و لک شدن آن‌ها می‌شود. به هر حال این فرآیند نیازمند استفاده از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی است. علاوه بر این، باقی ماندن پلاک‌ها و جرم‌ها بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث ابتلای فرد به بیماری لثه و تحلیل و عقب رفتگی لثه‌ها شود.

n6

چگونه می‌توان از ایجاد لک بر روی دندان‌ها جلوگیری کرد؟


بهترین فعالیت‌های لازم برای اجتناب از لک شدن دندان‌ها پیشگیری از ایجاد آن‌ها است که انجام این کار با در نظر گرفتن شرایط زیر امکان‌پذیر است.

 • بهترین اقدامات لازم برای پیشگیری از لک شدن دندان‌ها رعایت منظم و صحیح عادت‌های مربوط به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.
 • برای بهبود شرایط بهداشت دهان لازم است مقدار مصرف سبزیجات غنی از فیبر و میوه‌ها در رژیم غذایی افزایش پیدا کند. مصرف این مواد غذایی می‌تواند باعث افزایش ترشح بزاق در دهان شده و از فرآیند از بین رفتن مینای دندان در نتیجه پوسیدگی در مراحل اولیه آن جلوگیری نماید.
 • ترک سیگار به منظور اجتناب از آسیب‌های احتمالی ناشی از آن بر روی دندان‌ها و لثه‌ها یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری از لک شدن دندان‌ها است. در حقیقت افراد سیگاری به‌طور معمول در معرض ریسک بالاتر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند.
 • ملاقات منظم با دندان‌پزشک برای معاینات مناسب دندان‌ها و جرم‌گیری آن‌ها لازم است حداقل دو بار در هر سال انجام شود. به این ترتیب می‌توان مشکلات ایجاد شده برای دندان‌ها را در مراحل اولیه آن‌ها شناسایی و درمان کرد.
 • مصرف مقدار زیاد آب می‌تواند به پاک شدن دندان‌ها و رفع باکتری‌های مضر ایجاد شده بر روی آن‌ها کمک کند. به این ترتیب احتمالاً از ایجاد لکه‌های دندان پیشگیری خواهد شد.