فیشور سیلانت، شیار بندی (شیارپوشی) دندانها، درزگیری مینای دندان

t

با وجودی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند ذرات غذا و پلاک ایجاد شده بر روی سطح دندان‌ها را پاک کند، مسواک زدن نمی‌تواند به تمام فرورفتگی‌ها و شیارهای دندان دسترسی پیدا کرده و به این ترتیب تمام این سطوح را تمیز نماید. به همین خاطر علیرغم اینکه فلوراید می‌تواند از پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و به حفاظت از کل سطح دندان کمک کند، سیلانت دندان می‌تواند حمایت اضافی از شیارهای دندان و نواحی ناهموار آن ایجاد نماید.

متخصصین ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحي برای فیشور سیلانت از مناسب‌ترین و بادوام‌ترین مواد موجود برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودکان، نوجوانان، و حتی افراد بزرگ‌سال استفاده می‌کنند.

مشاورین و دستیاران ما همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره روش‌های درمان و مراقبت از دندان‌ها همچون روش فیشور سیلانت هستند. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره تلفن‌ 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

سیلانت دندان چیست؟


untitled

سیلانت دندان یک لایه نازک پلاستیکی است که بر روی سطح رویی دندان‌ها (معمولاً دندان‌های آسیاب و پیش آسیاب) قرار گرفته و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. سیلانت با شیارکشی دندان ها به سرعت نواحی دارای فرورفتگی و شیارهای دندان را پوشانده و یک لایه محافظ بر روی مینای دندان ایجاد می‌کند.

چگونه استفاده از سیلانت دندان می‌تواند از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند؟


فیشور سیلانت یک روش بسیار موثر برای محافظت از دندان‌های آسیاب در برابر پوسیدگی در دوران کودکی است. این روش برای پوشاندن سطح دندان‌ها طراحی شده و مواد بکار رفته در آن می‌تواند یک مانع بین مینای دندان و باکتری‌هایی که در دهان وجود دارد، ایجاد کند. به این ترتیب سیلانت می‌تواند یک پوشش منحصر به فرد برای نواحی خاص دندان ایجاد کند که امکان دسترسی به آن‌ها از طریق مسواک وجود ندارد. این روش تاثیری بر توانایی جویدن فرد نداشته یا تغییرات دائمی در مینای دندان ایجاد نمی‌کند.

سیلانت‌ها می‌تواند از آسیب‌دیدگی‌های بلندمدت که در نتیجه پوسیدگی و ترمیم بعدی انجام شده بر روی دندان‌ها همچون پر کردن دندان ایجاد می‌شود، جلوگیری نماید. به این ترتیب دندان‌پزشک با توجه به وضعیت دندان‌ها و شرایط بیمار درباره دندان‌هایی که به احتمال زیاد می‌توانند از این روش درمان به نحو مناسب بهره‌مند شوند، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

چه کسانی می‌بایست از سیلانت دندان استفاده کنند؟


به خاطر اینکه احتمال ایجاد پوسیدگی در فرورفتگی‌ها و شیارهای دندان‌های آسیابی و پیش آسیابی بیشتر است، برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در این دندان‌ها کودکان و نوجوانان می‌توانند از روش فیشور سیلانت استفاده کنند. به هر حال، افراد بزرگ‌سالی که دندان‌های آسیابی آن‌ها دچار پوسیدگی یا پرکردگی نیست نیز می‌توانند از فواید این روش درمانی بهره‌مند شوند.

چه زمان می‌توان از سیلانت برای دندان‌ها استفاده کرد؟


معمولاً، کودکان می‌بایست از سیلانت برای دندان‌های پیش آسیابی و آسیابی به محض شروع فرآیند رشد دندان‌های دائمی خود استفاده کنند. به ین ترتیب سیلانت می‌تواند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی در سنین بین 6 تا 14 سال که بیشترین احتمال پوسیدگی دندان در این دوره زمانی وجود دارد، پیشگیری نماید.

در برخی موارد، سیلانت دندان می‌تواند برای دندان‌های شیری نیز مناسب باشد. به‌طور خاص این روش برای دندان‌هایی بیشتر کاربرد دارد که فرورفتگی و شیارهای عمیق دارند. به خاطر اینکه دندان‌های شیری نقش تعیین کننده در حفظ فضای مناسب برای رشد دندان‌های دائمی دارند، مهم است که از سلامت این دندان‌ها به خوبی مراقبت شود تا فرد با از دست دادن زودتر از موعد آن‌ها مواجه نشود.

معیار انتخاب دندان‌ها برای سیلانت


معیار انتخاب دندان‌ها برای سیلانت بیشتر مربوط به دندان‌هایی است که سطح جونده عمیق دارند. در موارد زیر احتمالاً از روش فیشور سیلانت برای بیمار استفاده نمی‌شود:

 1. وضعیت دهان بیمار به صورتی باشد که خشک کردن دندان برای سیلانت امکان‌پذیر نباشد.
 2. دندان دچار پوسیدگی باز باشد.
 3. پوسیدگی روی دندان ایجاد شده و استفاده از ترمیم، سیلانت کردن آن را غیرممکن نماید.
 4. یک ترمیم بزرگ در سطح رویی دندان قبلاً ایجاد شده باشد.

علاوه بر این هنگام انتخاب روش سیلانت برای دندان‌ها لازم است مستعد بودن دندان‌ها به ابتلا به مشکلات و پوسیدگی‌های خاص مورد توجه قرار گیرد و سن بیمار در این رابطه نقش تعیین کننده ندارد. به این ترتیب سیلانت باید برای دندان‌های دائمی بیمارانی استفاده شود که شواهدی در ارتباط با وجود یا محتمل‌الوقوع بودن پوسیدگی دندان به‌طور منطقی برای آن‌ها مورد انتظار باشد. برای حفظ سیلانت، سطح دندان بیمار می‌بایست دارای شرایط زیر باشد:

 • سطح رویی دندان به مقدار کافی بزرگ باشد.
 • دندان دارای شیارها، حفره‌ها یا الگوهای نامنظم برای نگه داشتن بهتر سیلانت بر روی دندان باشد.
 • دندان تمیز بوده و دارای شرایط مناسب باشد.
 • دندان خشک بوده و با بزاق دهان در هنگام کار گذاشتن سیلانت تماس نداشته باشد.

تمام این شرایط برای باقی ماندن سیلانت در محل پس از درمان لازم و ضروری است. اگر با گذشت چند ماه سیلانت روی دندان از بین برود، احتمالاً این شرایط به خاطر استفاده از تکنیک نامناسب توسط دندان‌پزشک خواهد بود.

capture

چگونه سیلانت روی دندان کار گذاشته می‌شود؟


کار گذاشتن سیلانت یک فرآیند ساده و بدون درد است. این درمان فقط به چند دقیقه زمان در مطب دندان‌پزشک نیاز دارد. مراحل درمان در این حالت به شرح زیر است:

 1. ابتدا دندان هدف به‌طور کامل تمیز می‌شود.
 2. هر دندان در ادامه خشک شده و از پوشش نخی یا سایر مواد جذب کننده رطوبت بر روی نواحی اطراف دندان برای خشک نگه داشتن آن استفاده می‌شود.
 3. یک محلول اسیدی بر روی سطح بالای دندان قرار گرفته تا این سطح به مقدار مناسب زبر شود. به این ترتیب می‌توان به باقی ماندن سیلانت بر روی دندان تا حد ممکن کمک کرد.
 4. در این مرحله دندان شستشو داده و خشک می‌شود.
 5. در نهایت سیلانت بر روی مینای دندان قرار گرفته و محکم می‌شود. گاهی اوقات از یک نور خاص برای کمک کردن به سفت شدن سیلانت در محل استفاده می‌گردد.

دندان‌پزشک وضعیت سیلانت را بر روی دندان بررسی می‌کند تا از قرارگیری مناسب و محکم شدن آن مطمئن شود. دندان‌پزشک در ادامه وضعیت قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر را با کاغذ مخصوص کنترل کرده و تماس بین دندان‌ها را کنترل می‌کند. به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند در صورت وجود مشکلات احتمالی اصلاحات لازم را بر روی وضعیت سیلانت انجام دهد. پس از این اصلاحات، دوباره وضعیت دندان بررسی می‌شود و لازم است در هر بار مراجعه بیمار برای بررسی وضعیت دندان‌ها، شرایط سیلانت توسط دندان‌پزشک معاینه شود.

مواد مورد استفاده برای فیشور سیلانت

t2

امروزه دو نوع مختلف سیلانت‌های مبتنی بر رزین برای درمان افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل سیلانت‌های پر کردنی و سیلانت‌های غیر پرکردنی است. سیلانت پر کردنی ترکیبی از رزین‌ها، مواد شیمایی، و مواد پر کردن دندان است. هدف از استفاده از مواد پر کردن افزایش استحکام و مقاومت سیلانت در برابر فشار و فرسایش است. با توجه به سختی این نوع سیلانت و مقاومت آن در برابر فرسایش، لازم است پس از کار گذاشتن آن وضعیت دندان‌ها به‌طور دقیق با استفاده از ابزارهای مخصوص مورد بررسی قرار گیرد تا به این ترتیب از مناسب بودن آن‌ها برای شرایط دندان اطمینان حاصل شود.

سیلانت‌های غیر پرکردنی از درصد بالاتری رزین در مقایسه با مواد پر کردن استفاده می‌کنند و نیازی به اصلاح آن‌ها با استفاده از روش‌های دندانپزشکی نیست. به خاطر روانی و چسبندگی زیاد این نوع سیلانت‌ها، مواد بکار رفته در آن‌ها به سرعت در حفره‌ها و شیارهای دندان وارد شده و سفت می‌شوند.

به خاطر اینکه فلوراید می‌تواند مقاومت مینای دندان را در برابر پوسیدگی افزایش دهد، استفاده از سیلانت‌های مبتنی بر رزین حاوی فلوراید می‌تواند محافظت بیشتری در برابر پوسیدگی برای دندان‌ها ایجاد کند. این نوع سیلانت‌ها حاوی مواد آنتی‌باکتریال هستند و نیز در برابر پوسیدگی در مقایسه با سایر انواع سیلانت‌ها مقاومت بیشتری دارند. به این ترتیب فلوراید موجود در این نوع سیلانت‌ها به تدریج بر روی مینای دندان آزاد خواهد شد. در حقیقت مواد فلوراید موجود در این سیلانت‌ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند، اما این شرایط باعث می‌شود قدرت مینای دندان در برابر پوسیدگی افزایش یابد.

سیلانت دندان چه مدت دوام و ماندگاری دارد؟


سیلانت‌ها می‌توانند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی تا 10 سال محافظت کنند، اما لازم است وضعیت آن‌ها در ارتباط با تراشیدگی یا فرسایش به‌طور منظم توسط دندان‌پزشک مورد بررسی قرار گیرد. به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند در صورت نیاز سیلانت را جایگزین کند.

به عنوان بخشی از فرآیند منظم معاینات دندانپزشکی، لازم است دندان‌پزشک وضعیت سیلانت‌ها را بررسی کند تا از باقی ماندن مناسب آن‌ها بر روی دندان‌ها مطمئن شود. در حقیقت فیشور سیلانت تنها زمانی می‌تواند از دندان‌ها محافظت کند که پوشش سیلانت بر روی دندان کامل بوده و سیلانت دچار خوردگی یا فرسایش نشده باشد. به همین خاطر در صورت مواجه شدن با این شرایط لازم است برای انجام اقدامات لازم به مطب دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان مراجعه شود.

هزینه فیشور سیلانت چقدر است؟


فیشور سیلانت یکی از روش‌های درمان مناسب برای حفاظت از دندان‌های آسیابی است که به‌طور خاص در بین افراد دارای استطاعت مالی کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه استفاده از این درمان بستگی به مواد استفاده شده برای آن دارد. به هر حال می‌توان گفت هزینه سیلانت دندان در بین درمان‌های دندانپزشکی به نسبت مقرون به صرفه و مناسب است.

در صورتی که رشد دندان‌های دائم کودک شما به تازگی آغاز شده است، لازم است با دندان‌پزشک درباره مفید بودن استفاده از سیلانت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ملاقات و صحبت شود.