لمینت (لامینت) دندان یا ونیر سرامیکی؛روش ،مزایا و هزینه

untitledu

ونیر‌های پرسلن یا سرامیکی نوعی از ونیرهای دندانی هستند که در آن از تکه‌های پرسلن (سرامیک) بسیار نازک برای بازسازی شکل طبیعی دندان استفاده شده است. این ونیر‌ها با وجودی که نازک هستند، استحکام و قدرت زیادی دارند که با مینای واقعی دندان قابل قیاس است. این ونیر‌ها معمولا برای افرادی که می‌خواهند تغییرات جزئی در ظاهر دندان خود ایجاد کنند و یا اندازه، شکل یا رنگ دندان خود را کمی تغییر دهند، گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند.

مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی یک هدف دارد:  تقدیم لبخندی به شما که آرزوی آن را دارید. رسیدن به این هدف ممکن است ملزم به انجام درمان‌های زیبایی ساده مانند سفید کردن دندان‌هابه روش Zoom و یا اجرای برنامه‌ی کامل طرح اصلاح لبخند و یا استفاده از ونیر سرامیکی باشد. در هر صورت متخصصین دندانپزشکی مجرب و معروف ما در این مطب ، شما را به نتایج دلخواهتان می‌رسانند.

دستیاران ما همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره روش‌های دندانپزشکی زیبایی ما در این مطب ، از جمله لمینت ونیر دندانی می‌باشند. برای اطلاع از ساعات کار مطب و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره 02126409641 با ما تماس حاصل فرمایید.

لمینت ونیر چیست؟


untitledy

ونیر یا لامینت‌ سرامیکی از تلفیقی از  یک لایه چسب و چند لایه‌ی‌ سرامیکی تشکیل شده که می‌توانند جایگزین مینای طبیعی دندان باشد. شما اغلب از زبان مردم می‌شنوید که بازیگران، خواننده‌ها و دیگر افراد معروف روی دندان‌های خود ونیر یا  لمینت سرامیکی دارند و به همین خاطر ممکن است به نظر برسد که این بهترین راه برای داشتن دندان‌هایی با ظاهر زیبا و بی‌نقص باشد. اما در نظر داشته باشید که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و این موضوع که ارتودنسی با لمینت یا ونیر برای دندان‌های شما مناسب است یا خیر باید به دقت بررسی شود. انجام ارتودنسی با لمینت باید با تایید دندانپزشک شما انجام شود. لامینت‌ها بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود و موجب می‌شوند که دندان‌ها سطحی صاف و یکدست پیدا کرده و درخشندگی طبیعی داشته باشند. لمینیت دندان یا ونیر سرامیکی بسیار نازک هستند و بنابراین مشکلی که با روکش‌های رزینی ایجاد می‌شود و حجم دندان‌ها زیاد می‌شود، با استفاده از ونیر‌های سرامیکی ایجاد نمی شود. لامینت‌ها به طور قابل توجهی از روکش‌های ساخته شده از رزین مستحکم‌تر هستند و تقریبا بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارند. رزین کامپوزیتی، لومینرز و ...  از دیگر انواع ونیرهای دندانی(لمینت دندان) هستند.

در چه مواردی از لمینت ونیر استفاده می‌شود؟


capture

در بسیاری از موارد که دندان اصلی دارای فرم و شکل یا رنگ مناسبی نیست، استفاده از ونیر سرامیکی گزینه‌ی بسیار مناسبی است. لامینت‌ها همچنین راه حل بسیار خوبی برای ترمیم دندان‌های شکسته و پر کردن فاصله بین دندان‌ها هستند و همچنین مواردی که زاویه و شکل قرارگیری دندان مناسب نیست و هنگام قرارگیری دندان‌ها روی هم مشکلات جزئی وجود دارد. در برخی از افراد، جرمهای روی دندان‌ها به خوبی به روش‌های جرمگیری و سفید کردن دندان‌ها پاسخگو نیست. در این موارد نیز، بهترین راهکار استفاده از ونیر سرامیکی است.

مزایای استفاده از لمینت ونیر


از آنجایی که لمینیت‌ها برای هر یک از بیماران به‌طور سفارشی قالبگیری و ساخته می‌شوند، تشخیص دادن ونیر‌ها از دندان‌های طبیعی شخص تقریبا غیرممکن است.

برخلاف دندانهای طبیعی، ونیرها در برابر تاثیرات چای و قهوه و کشیدن سیگار مقاوم هستند و رنگ آنها تغییر نمی کند، چرا که از مواد بسیار مقاومی ساخته شده‌اند. برخلاف روکش که لازم است قبل از گذاشتن آن مقدار زیادی از دندان تراشیده شود، با استفاده از ونیر‌های سرامیکی یا لامینیت، آسیب بسیار کمتری به دندان زده می‌شود و تنها تغییر بسیار جزئی در شکل دندان داده می‌شود تا بتوان لمینت را روی دندان چسباند.

با استفاده از لامینت ها نیاز به آماده‌سازی زیادی برای دندان نیست و دندان‌ها تراشیده نمی شوند و لامینت که بسیار نازک است به آسانی روی سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود. ونیر‌های سرامیکی ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی و به سرعت آماده شده و روی دندان چسبانده می‌شوند و برخلاف روکش‌های قدیمی، درمان با آن‌ها خیلی طول نمی کشد.

استفاده از لمینت دندان مزایای دیگری همچون اصلاح نقص های متعدد و عدم نیاز به مراقبت اضافی دارد.

نحوه و چگونگی درمان با لمینت ونیر


برای آن که بدانید ونیرهای سرامیکی گزینه‌ی مناسبی برای شما هستند یا خیر، اولین قدم این است که به دندانپزشک مراجعه کتید تا دندان‌های شنا را ارزیابی کند و به شما بگوید که آیا لمینت دندان برای دندان‌های شما مناسب است یا خیر. دندانپزشک همچنین می‌تواند روش‌های جایگزین مناسب را به شما معرفی کند.

در ابتدا دندانپزشک، لبخند شما را ارزیابی می‌کند تا تعیین کند که برای داشتن لبخند زیبا و اصلاح طرح لبخند، چه اقداماتی باید انجام شوند تا شما بتواند نهایتا لبخندی که دوست دارید را به دست آورید.

علاوه بر این ممکن است دندان پزشک یکسری روکش تست که با قالب دندان‌های شما تهیه می‌شود را برای امتحان کردن روی دندان‌های شما بسازد، تا شما بتوانید نتایج نهایی ونیر یا روکش یا سایر درمان‌ها را عملا ببنید و متوجه شوید که نهایتا ظاهر شما چگونه خواهد شد، تا بتوانید در مورد اقدام کردن نسبت به درمان تصمیم بگیرید.

تصمیم گیری در مورد این که ونیر‌های سرامیکی یا لامینت‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر، اولین قدم در پروسه‌ی درمان است و هنوز چیزهای زیادی هست که باید قبل از اقدامات بعدی بدانید.

برای چسباندن ونیر روی دندان، ابتدا لازم است که مقادیر بسیار کمی از مینای طبیعی دندان تراشیده شود. این مقدار معمولا کمتر از یک میلی‌متر است. انجام این کار ضرورت دارد چرا که باید فضای کافی جایگیری ونیر وجود داشته باشد و ونیر به‌طور کامل روی دندان جای بگیرد و با دندان‌های دیگر هماهنگی داشته و ظاهری کاملا طبیعی داشته باشد.

f2

بسیار مهم و حیاتی است که دندان طبیعی و پوشش ونیر به خوبی به هم دیگر چسبیده شوند تا هم به لحاظ ظاهری بهترین شکل را داشته باشند و هم ونیر سرامیکی به بهترین نحو ممکن عمل کند و کارایی داشته باشد. در بین دندان طبیعی شما و ونیر یا لامینت، ماده‌ی رزین حساس به نور زده می‌شود و سپس این ماده با استفاده از نور مخصوصی کاملا محکم می‌شود.

مراقبت از ونیر سرامیکی


مراقبت از ونیر سرامیکی یا لمینت نسبتا ساده است: شما باید با لامینت‌های دندانی خود مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید و به طور منظم دندن‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

از شما خواسته می‌شود که یک هفته بعد از این که ونیر سرامیکی روی دندان شما چسبانده شد مجددا به دندانپزشکی مراجعه کنید، تا دندانپزشک وضعیت ونیر را چک کند و بررسی کند که دهان شما چه واکنشی نسبت به ونیر داشته است. حتی در صورتی که در این یک هفته احساس می‌کنید که ونیر دندانی شما به خوبی کار می‌کند و درمان موفقیت‌آمیز بوده است، لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید، چرا که ارزیابی وضعیت دندان‌های شما برای سلامت دندانهایتان در آینده بسیار مهم است.

در صورتی که عادت به دندان‌قروچه کردن و یا فشار دادن دندانهایتان روی هم دارید، احتمالا دندانپزشک به شما یک گارد دندانی مخصوص می‌دهد که شب‌ها از آن استفاده کنید و به ونیر‌های خود آسیبی نزنید.

همچنین لازم است که برای حفظ نتایج درمان به صورت منظم برای جلسات چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید، چرا که ونیرها باید توسط براش مخصوص که زبر و خشن نیست، جرمگیری شوند و همچنین دندانپزشک شما باید وضعیت دندان‌های شما را به‌طور منظم چک کند و وجود هر گونه علائم خطر یا عوارض احتمالی را بررسی کند.

معایب احتمالی لمینت ونیر


از آنجایی که بخشی از مینای طبیعی دندان تراشیده می‌شود، ونیر سرامیکی یک درمان قابل برگشت نیست. هر چند می‌تواند ونیر را تغییر داد  و یا آن را تعویض کرد اما شما دیگر نمی توانید دندان‌های خود را به حالت اولیه (بدون روکش ونیر) در بیاورید. ساختن ونیر یا لامینت دندان در لابراتوار کمی زمان می‌برد، پس بنابراین باید یک هفته صبر کنید تا لمینت شما آماده شود و سپس روی دندان شما گذاشته می‌شود و از مزایای لمینت دندان استفاده نمایید .

بعد از این که ونیر سرامیکی روی دندان چسبانده شد، احتمالا کمی حساسیت دندانی خواهید داشت و به خاطر کنار رفتن بخشی از مینای دندان، نسبت به غذا یا نوشیدنی سرد یا گرم حساس خواهید بود. این حالت معمولا ظرف چند روز برطرف می‌شود. در افرادی که دندان‌ها سالم دارند و ونیر یا لامینت به شیوه‌ی صحیح گذاشته می‌شود (و فشارهای مخرب برو روی ونیر کم یا حذف می‌شوند) بیمار می‌تواند از دندانی که دارای روکش ونیر است، درست مانند دندان طبیعی خود استفاده کند. هر چند ونیر‌های سرامیکی بسیار محکم هستند اما کمی شکننده‌اند پس لازم است که فشار‌های بسیار زیادی که گاها به دندان‌های خود وارد میاوردید، به ونیر‌ها وارد نکنید: دندان‌های خود را نجوید، یخ نجوید و درب بطری را با دندان‌های خود باز نکنید.

هزینه و قیمت لمینت ونیر


هزینه لامینت دندان با توجه به محل سکونت شما و متعاقبا محل مطب تخصصی دندانپزشکی، متفاوت است. همچنین هر یک از درمان‌های دندانپزشکی با توجه به عوامل مختلف، دارای یک رنج قیمت هستند. قیمت لمینت دندان می‌تواند به میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، مواد مورد استفاده، میزان پیچیدگی درمان انجام شده و خواسته‌های بیمار از نتیجه‌ی درمان، بستگی داشته باشد.

عوامل گفته شده در بالا قطعا بر روی هزینه لامینت دندان با ونیر سرامیکی تاثیرگذار هستند، چرا که در این روش تغییرات زیبایی بسیار زیادی در دندان‌ها ایجاد می‌شود و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود.