مرتب کردن و ردیف کردن دندان ها با انواع ونیر (لامینت، ونیر کامپوزیتی، لومینرز)

a

استفاده از ونیرهای دندانی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای اصلاح طرح لبخند بوده و می‌توانند اثرات قابل ‌توجهی داشته باشند. با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند استفاده از ونیرهای دندانی یک روش درمانی واحد است، ونیرها خود به انواع بسیار متفاوتی تقسیم می‌شوند. از جمله ونیرهای پیشرفته‌تر و دائمی مانند لمینت تا راه حل‌های موقتی‌تر.

روش‌های درمانی ارائه شده توسط ما، برای استفاده از ونیرهای درمانی مطابق با نیازهای هر بیمار شخصی‌سازی می‌شوند. زمانی که شما برای معاینه‌ی اولیه با دکتر فلاحی ملاقات کنید، او یک برنامه‌ی درمانی برای شما طراحی کرده و بهترین و مناسب‌ترین نوع ونیر را بسته به انتظارات شما انتخاب می‌کند. با انجام درمان توسط دندان‌پزشک زیبایی باتجربه‌ی ما، ونیرها می‌توانند برای سال‌های متمادی باعث بهبود طرح لبخند شما شوند.

متخصص دندانپزشکی ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی، روش‌های درمانی دندانپزشکی خاصی را برای بهبود ظاهر دندان‌ها به شما ارائه می‌دهد. ما باور داریم که آگاه کردن افراد از وضعیت سلامتی دهان و دندان خود ضروری است. می‌توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد ونیرهای دندانی با شماره تلفن 02126409641 تماس بگیرید.

مزایای ونیرهای دندانی چیست؟


a1

ونیر دندان باعث سالم و طبیعی به نظر رسیدن دندان‌ها می‌شوند. چرا که نازک بوده و به ‌وسیله‌ی چسبی محکم و مخصوص در جای خود ثابت شده و برای استفاده از آن‌ها نیازی به آماده کردن دندان نیست. با تقبل هزینه ونیر دندان ، استفاده از برخی انواع ونیرها کلاً نیازی به آماده کردن دندان‌ها نخواهد داشت. ونیرها و لامینت دندان مزایای بسیار متعددی دارند که بسیاری از آن‌ها را نمی‌توان در روش‌های درمانی دیگر پیدا کرد.

عدم ایجاد رنگ‌رفتگی- یکی از مزایای ونیرها، عدم ایجاد تغییر رنگ توسط مواد به‌ کار رفته در آن‌ها در مدت‌زمان‌های طولانی است.

مقاوم در برابر لکه- ونیرها در برابر لکه شدن مقاومت زیادی دارند، بنابراین می‌توان همانند دندان‌های عادی از آن‌ها مراقبت کرد.

تطبیق‌پذیری- ونیرهای دندانی تطبیق‌پذیری بسیار بالایی داشته و می‌توان از آن‌ها برای پوشش دادن مشکلات بسیار متعددی مانند رنگ‌رفتگی، شکستگی و یا فاصله‌ی بین دندان‌ها استفاده کرد.

چه زمانی به استفاده از ونیرهای دندانی نیاز دارم؟


ونیرها می‌توانند شکل، رنگ و موقعیت دندان‌های شما را بهبود دهند. می‌توان از رنگ‌های خاصی از ونیر به ‌منظور پوشاندن یک رنگ‌رفتگی و یا سفیدتر کردن دندان‌های جلویی استفاده کرد. با استفاده از ونیر می‌توان شکستگی‌های دندانی را نیز ترمیم کرد. ونیر سطح جلویی دندان را به‌طور کامل پوشانده و قسمتی ضخیم‌تر برای آن طراحی می‌شود تا درون شکستگی را نیز پر کند. همچنین می‌توان زمانی که ارتودنسی کارآمد نیست، از ونیر برای پر کردن فاصله‌ی میان دندان‌ها استفاده کرد. اگر یکی از دندان‌های شما کمی از موقعیت خود خارج‌شده باشد، می‌توان از ونیر برای صاف کردن علت نامرتبی دندان و مرتب کردن دندان‌ها استفاده کرد.

انواع مختلف ونیرهای دندانی


ونیرهای کامپوزیتی

a2

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی ردیف کردن دندان ، ونیرهای کامپوزیتی بوده که در حین ملاقات شما با دندان‌پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این روش درمانی معمولاً برای رفع مشکلات زیبایی کوچک استفاده می‌کنند مانند شکستگی یا ترک‌خوردگی دندان‌ها. همچنین می‌توان از این روش برای اصلاح موقعیت دندان‌های کج شده و یا پر کردن فاصله‌ی میان دندان‌های جلویی استفاده کرد.

 قیمت ونیر ای کامپوزیتی به‌طور قابل ‌ملاحظه‌ای ارزان‌تر از ونیرهای سرامیکی بوده و همچنین استفاده از آن‌ها سریع‌تر است. می‌توان تنها در یک جلسه، درمان با ونیرهای دندانی را کامل کرد که البته ممکن است یک جلسه اندکی طولانی‌تر از حالت عادی شود.

عیب ونیرهای کامپوزیتی، ضعیف‌تر بودن آن‌ها نسبت به ونیرهای سرامیکی است. همچنین مقاومت این ونیرها در برابر رنگ‌رفتگی و لکه شدن به‌ خوبی ونیرهای سرامیکی نیست ،  مراقبت از ونیر های دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

ونیرهای سرامیکی

untitled

ونیرهای سرامیکی معمولاً گران‌قیمت‌ترین گزینه‌ی درمانی هستند ولی آثار قابل ‌ملاحظه‌ی آن‌ها برای اصلاح طرح لبخند، استفاده از آن‌ها را مقرون ‌به ‌صرفه کرده است. درمان با این روش در چند جلسه انجام خواهد شد. قبل از انجام درمان باید دندان‌های شما توسط دندان‌پزشک آماده‌شده و ونیرها نیز در لابراتوار ساخته شوند.

عیب ونیرهای سرامیکی، گران‌تر بودن آن‌ها نسبت به همه‌ی روش‌های درمانی دیگر است. استفاده از آن‌ها نیز نیازمند آمادگی بیشتری بوده و بعضاً لازم است تا دندان شما سوراخ و یا تراشیده شود.

لومینیر

a4

عملکرد لومینیر همانند ونیرهای سرامیکی است ولی استفاده از آن‌ها کم تهاجمی‌تر خواهد بود. دندان اصلی دست‌نخورده باقی‌ مانده و به مینای آن آسیبی نمی‌رسد بنابراین برخی از افراد این روش را به ‌عنوان یک راه ‌حل بلندمدت انتخاب می‌کنند. لومینیرها نسبت به ونیرها بسیار نازک‌ترند (در حد لنزهای طبی) ولی مقاومت و ماندگاری آن‌ها هنوز بالاست. با این‌ حال ممکن است لومینیر به هنگام استفاده ضخیم‌تر از ونیر به نظر برسد. بنابراین برای داشتن لبخندی طبیعی و بدون نقص لازم است از یک دندان‌پزشک مجرب بخواهید تا این عمل را برای شما انجام دهد. در نهایت این ‌که استفاده از لومینیر نسبت به ونیر سریع‌تر است چرا که برای استفاده از آن‌ها نیازی به تراش دادن دندان‌ها نخواهید داشت.

untitled1

ونیرهای فوری

a6

ونیرهای فوری چیزی در بین ونیر کامپوزیت و ونیر سرامیکی محسوب می‌شوند. در این روش، دندان‌پزشک به ‌جای استفاده از یک ونیر سفارشی، یک ونیر پیش‌ساخته را بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهد. این ونیرها نیز اشکال و رنگ‌های مختلفی دارند که دندان‌پزشک شما، مناسب‌ترین رنگ و شکل را انتخاب می‌کند.

ونیرهای جداشونده

a7

گزینه‌ی نهایی، استفاده از ونیرهای جداشونده می‌باشد. این روش نسبتاً جدید بوده و بعضاً با نام قالب خنده شناخته می‌شود. این قالب‌ها از رزین‌های محکم مخصوص دندانپزشکی ساخته می‌شوند تا با قرار دادن آن‌ها بر روی دندان‌ها، ظاهر لبخند فرد به حالتی بی‌نقص مبدل شود. شما می‌توانید به هنگام استفاده از این ونیرها غذا بخورید و پس از غذا خوردن، به ‌سادگی ونیر را جدا کرده و آن را تمیز کنید.

ونیرهای کامپوزیتی در مقابل ونیرهای سرامیکی


انواع مختلفی از ونیرها وجود دارند که رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین آن‌ها، ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی می‌باشند. از هر دوی آن‌ها می‌توان برای ایجاد آثار قابلتوجهی بر روی دندان‌های بیمار استفاده کرد. هر دوی این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که می‌توان از آن‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر استفاده نمود.

ونیرهای سرامیکی به‌طور قابل ‌ملاحظه‌ای گران‌تر از ونیرهای کامپوزیتی هستند که علت آن را می‌توان درمان دو جلسه‌ای، آماده‌سازی و کار گذاشتن آن و همچنین هزینه‌ی لابراتوار برای ساخت سفارشی آن‌ها در نظر گرفت.

ونی های سرامیکی ظاهر بسیار زیبایی داشته و تغییراتی که می‌توانند بر روی طرح لبخند فرد ایجاد کنند بی‌نظیر است. ماندگاری این ونیرها نسبت به ونیرهای کامپوزیتی بالاتر بوده و در صورت نگهداری مناسب ممکن است تا 20 سال بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

چگونگی آماده‌سازی دندان‌ها برای استفاده از ونیر


untitled2

ممکن است به ‌منظور اطمینان از محکم شدن ونیر بر روی دندان، قسمتی از لایه‌ی براق خارجی یا همان مینای دندان برداشته شود. میزان مینای تراشیده شده کم بوده و به ضخامت ونیری که قرار است بر روی دندان کار گذاشته شود می‌باشد. این کار برای عدم ایجاد تغییر در اندازه‌ی دندان انجام می‌شود. برای اطمینان از عدم ایجاد ناراحتی، از یک داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود که البته در بسیاری از موارد لازم نیست. زمانی که دندان آماده شد، تیم دندانپزشکی آن را قالب‌گیری می‌کنند. این قالب به همراه همه‌ی اطلاعات مورد نیاز دیگر، به تکنسین مربوطه تحویل داده می‌شود تا او بتواند ونیر را بسازد. رنگ دندان‌های مجاور نیز به لابراتوار فرستاده می‌شود تا ونیر ساخته‌شده کاملاً طبیعی به نظر برسد.

ونیرهای دندانی تا چه مدت ماندگاری دارند؟


اکثر روش‌های درمانی دندانپزشکی نسبتاً هزینه‌بر بوده و در  نتیجه منطقی است که مدت‌زمان ماندگاری آن‌ها در نظر گرفته شود. ونیرها از جمله رایج‌ترین روش‌های درمانی مورداستفاده می‌باشند پس باید پرسید که تا چه مدت ماندگاری دارند؟

مراقبت از ونیرها


پس از کار گذاشته شدن ونیرها، فرد می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بازگردد. مگر اینکه بیمار تحت بیهوشی قرار گرفته باشد و حال بخواهد رانندگی کند که در این صورت باید تا زمان بهبودی کامل در مطب دندان‌پزشک بماند. به ‌علاوه، به دلیل برداشتن مینای دندان، بیمار باید از مصرف غذاهای سرد، داغ، بسیار ترد، سفت و خوراکی‌های جویدنی دوری کند. عادت‌های بد مانند جویدن ناخن‌ها، خوردن یخ و دندان‌قروچه کردن نیز باید کنار گذاشته شوند چرا که ممکن است باعث شکستگی ونیرها شوند. بیمار باید در نظر داشته باشد که ونیر ا تعمیرناپذیر بوده و هر گونه آسیب به آن‌ها برابر است با تعویض کامل ونیر. همچنین بیمار باید به ‌صورت منظم به دندان‌پزشک مراجعه کرده و تحت مراقبت قرار بگیرد.

هزینه‌ی ونیرهای دندانی چقدر است؟


هزینه‌ی نهایی ونیرها بسته به دندان‌پزشک می‌تواند متفاوت باشد. همچنین هزینه‌ی این روش می‌تواند توسط لابراتوار سازنده‌ی ونیرها تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر قرار گیرد. البته هر چقدر که کیفیت مواد استفاده‌شده برای ساخت ونیرها بالاتر باشد، هزینه‌ی آن نیز بالاتر خواهد بود.

عوامل متعددی می‌توانند هزینه‌ی نهایی این روش درمانی را تحت تأثیر قرار دهند.

  • دندان‌پزشک مجری
  • تخصص
  • آماده‌سازی دندان
  • لابراتوار
  • موقعیت دندان