مزایا و معایب ایمپلنت دندان

mimplant

از دست دادن دندان در اثر حوادث، بیماری لثه، کانال ریشه‌ای که از بین رفته است و یا پوسیدگی دندان مشکلاتی رایج هستند؛ در واقع، یک نفر از هر چهار فرد بزرگسال تمام دندان‌های دائمی خود را تا سن 74 سالگی از دست می‌دهد. در گذشته، دندان‌های مصنوعی و بریج ثابت از گزینه‌های استاندارد قابل انجام برای کمک به رفع فاصله‌های دندانی بود، اما در سال‌های اخیر استفاده از ایمپلنت‌های دندانی به دلیل ظاهر طبیعی که دارند تبدیل به یک روش جایگزین محبوب شده است. ایمپلنت‌ دندان دارای مزایایی است که موجب می‌شود تا استفاده از آن‌ گزینه‌ی خوبی برای رفع مشکلات دندانی محسوب شود. ایمپلنت‌ها معایبی نیز دارند که در هنگام انتخاب این روش باید در نظر گرفته شوند.

ایمپلنت دندان انتخابی محبوب برای افرادی است که می‌خواهند دندان‌های خراب یا شکسته‌ی خود را جایگزین کنند. با توجه به این که 40 درصد از بزرگسالان بین 35 تا 44 سال حداقل یک دندان خود را از دست داده‌اند، اطلاع داشتن از مزایا و معایب ایمپلنت‌های دندان برای یک تصمیم گیری خوب امری ضروری محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که عمل کاشت یا ایمپلنت دندان امروزه یکی از بهترین روش‌های در دسترس جایگزین کردن دندان است و تنها راه جایگزینی ریشه‌های دندان و هر بخش دیگری از دندان به شمار می‌آید. متخصصین ما در کلینیک دکتر فلاحی پیش از انجام ایمپلنت دندان شما را از مزایا و معایب این عمل مطلع می‌کنند و بنابراین شما می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02126409641 تماس بگیرید.

مزایای ایمپلنت دندان


برخی از مزایای ایمپلنت دندان عبارتند از:

بهبود ظاهر

هنگامی که دندان‌ها از بین می‌روند، لاغر شدن و تحلیل فک (گونه‌ها) رخ می‌دهد و صورت پیرتر به نظر خواهد رسید. ایمپلنت دندان می‌تواند این روند را کند یا متوقف کند. ایمپلنت‌های دندانی ماهیت و ظاهری شبیه دندان‌های طبیعی دارند.

افزایش راحتی

ایمپلنت‌های دندانی درد و ناراحتی ناشی از دندان‌های مصنوعی کامل یا جزئی متحرک را از بین می‌برند. از آن جایی که دندان‌های مصنوعی در بالای استخوان فک و لثه‌ها قرارمی‌گیرند، تحلیل تدریجی استخوان فک باعث می‌گردد تا دندان مصنوعی در جای مناسب خود قرار نگیرد و در نتیجه لغزش یا جابجایی دندان مصنوعی اتفاق می‌افتد. به علاوه، اعصابی که نمایان شده‌اند و تحریک بافت لثه ممکن است به ناراحتی بیمار اضافه شود.
ایمپلنت دندان مانند دندان‌های طبیعی است، زیرا آن‌ها به استخوان شما متصل می‌شوند. علائمی مانند تحریک و خارش لثه و درد اعصابی که در اثر استفاده از دندان‌های مصنوعی کامل یا جزئی ایجاد می‌گردند نیز با استفاده از ایمپلنت‌ها فروکش می‌کنند.

بهبود گفتار

ایمپلنت دندان اختلال در گفتار ایجاد شده در اثر استفاده از دندان‌های مصنوعی نامناسب، سر خوردن و لغزش دندان‌ها در داخل دهان را بهبود می‌دهد. عضلات صورت در تلاش برای نگه داشتن دندان در محل خود منقبض و سفت می‌شوند. سفت شدن عضلات فک اغلب موجب اختلال در گفتار یا صداهای کلیک در فک می‌گردد. ایمپلنت دندان به شما اجازه می‌دهند با اعتمادبه نفس و با لحنی آرام و طبیعی صحبت کنید.

افزایش اعتماد به نفس

علاوه بر مزایای دیگر، ایمپلنت دندان می‌تواند اعتماد به نفس شما را بهبود ببخشد. با انجام این عمل شما ممکن است احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. همچنین می‌توانید تقریباً تمام توانایی‌هایی که اکثر افراد با دندان‌های طبیعی دارند را به دست آورید، ایمپلنت دندان به شما اعتماد به نفس تازه و اجازه لذت بردن از زندگی را می‌دهد و موجب می‌شود هر آن چه دیگران انجام می‌دهند شما نیز قادر به انجام آن باشید و نیازی به فکر کردن مجدد در خصوص آن نداشته باشید.

توانایی بهتر در خوردن غذا

بیمارانی که دارای دندان مصنوعی بسیار مناسب هستند در مقایسه با افرادی که دارای دندان طبیعی هستند، بهره‌وری 15 تا 20 درصد دارند. با تحلیل استخوان فک، بازده جویدن شما حتی کمتر می‌شود و خوردن برخی غذاهای خاص برایتان مشکل می‌گردد. ایمپلنت دندان می‌تواند میزان کارایی جویدن مشابه با دندان‌های طبیعی را داشته باشد.
ایمپلنت دندان اجازه می‌دهد تا غذاهای مورد علاقه خود را با اعتماد به نفس و بدون درد بخورید، همانند دیگران از غذا خوردن لذت ببرید و در مورد آن فکر نکنید. یک دندان مصنوعی کامل در ردیف بالایی دندان‌ها سقف دهان را پوشش داده و توانایی چشیدن طعم غذا را کاهش می‌دهد. با ایمپلنت دندان می‌توانید سقف دندان مصنوعی در ردیف بالایی دندان‌های خود را بردارید و بنابراین قادر به لذت بردن از غذای خود خواهید بود.

راحتی

ایمپلنت دندان می‌تواند از ناراحتی‌های خجالت آور متعدد ناشی از استفاده از دندان مصنوعی کامل یا جزئی بکاهد. یا وجود ایمپلنت دندان میزان استفاده از چسب‌های دندان مصنوعی که باید در طول روز دوباره استفاده شود، کاهش می‌یابد. شما دیگر نیازی نیست که در هنگام لبخند زدن یا خندیدن جلوی دهان خود را به دلیل ترس از افتادن دندان‌ها بپوشانید.

محافظت از دندان های طبیعی شما باقی مانده

ایمپلنت دندان اغلب مناسب‌تر از یک بریج برای جایگزینی یک یا چند دندان مجاور می‌باشد. با استفاده از بریج‌های معمولی، دندان‌های اطراف دندان‌های افتاده پایین‌ترقرار می‌گیرند. ایمپلنت دندان اغلب نیاز به اصلاح این نوع دندان‌ها را از بین می‌برد و موجب ترمیم محافظه کارانه و در عین حال با ظاهری زیبا می‌شود.

معایب ایمپلنت دندان


 برخی از معایب احتمالی ایمپلنت دندان عبارتند از:

هزینه روش‌ها

مشکل هزینه ایمپلنت دندان احتمالاً رایج‌ترین ایرادی است که بیماران ذکر می‌کنند. به یاد داشته باشید که ایمپلنت‌ها بخش‌هایی از بدن هستند و این که واقعاً باید مطمئن شوید که یک متخصص جراح بسیار ماهر این عمل را انجام می‌دهد نه یک پزشک مبتدی که ممکن است تنها تعداد کمی ایمپلنت را در هر سال انجام دهد. هزینه بستگی به مشکل یا سهولت دندان شما دارد. بیمه دندانپزشکی معمولاً هزینه‌های ایمپلنت دندان را پوشش نمی‌دهد.

نیاز به انجام عمل جراحی

یکی دیگر از معایب ایمپلنت دندان این است که نیاز به عمل جراحی دارد. ایمپلنت باید به استخوان شما متصل شود. عمل جراحی بدون عوارض جانبی نیست. میزان عوارض جانبی ایمپلنت دندانی حدود 1٪ است، اما میانگین آن در حدود 5 تا 10 درصد است. عوارض جانبی ایمپلنت دندان شامل عفونت، خونریزی طولانی مدت، آسیب به دندان‌های دیگر، آسیب عصبی، تاخیر در بهبود استخوان، شکاف فک و بسیاری عوارض دیگر می‌باشد. مهارت در تشخیص عوارض جانبی و درمان سریع آن‌ها رمز موفقیت است.

جایگزینی و ترمیم

یکی دیگر از معایب ایمپلنت دندان این است که دندان یا دندان‌ها باید روزی جایگزین شوند. اگر شما دارای ایمپلنت دندان هستید یا یک بریج کامل ایمپلنت ثابت با دندان‌های پلاستیکی دارید، دندان‌ها از بین خواهند رفت و باید جایگزین شوند. روکش چینی یا بریج در ایمپلنت می‌توانند دچار شکستگی یا ترک شوند. دندان‌هایی که در بالای ایمپلنت قرار می‌گیرند هیچ تفاوتی با دندان‌های بدون ایمپلنت ندارند. جایگزین کردن روکش، پر کردگی‌ها، بریج و دندان‌های مصنوعی امری طبیعی است و این موارد برای همیشه ماندگار نیستند. درمان خوب و تشخیص ماهرانه از کلیدهای اصلی در به حداقل رساندن نیاز به جایگزینی ایمپلنت دندان هستند. ساخت دندان‌های ایمپلنت اغلب پیچیده‌تر و پرهزینه‌تراز عمل جراحی و پیوند استخوان است. تجربه و مهارت دندانپزشک متخصص نیز در این میان نقش مهمی دارد.

از دست دادن استخوان اطراف ایمپلنت دندان

از دست دادن مقدار کمی از استخوان در طول سال‌ها طبیعی است. اگر شما بیش از حد استخوان از دست می‌دهید ممکن است مجبور شوید کل ایمپلنت را جایگزین کنید. جراحی اصلی و طراحی ساخت اصلی دندان‌ها عوامل مهمی در پایداری درازمدت ایمپلنت‌های دندانی است. به یک متخصص دندانپزشک ماهر برای انجام ایمپلنت دندان‌های خود مراجعه کنید.

زمان زیاد برای ترمیم استخوان

یک عیب رایج برای ایمپلنت دندان این است که انجام این کار زمان می‌برد. این زمان طولانی به این دلیل است که استخوان به آرامی بهبود می‌یابد. در صورت نیاز به پیوند استخوان، زمان درمان می‌تواند از 3 تا 18 ماه یا بیشتر بسته به شرایط شما متغیر باشد. ساخت یک بریج معمولی می‌تواند چند روز یا چند هفته طول بکشد.
در مجموع می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که معایبی در خصوص ایمپلنت دندان وجود دارد. واقعیت این است که مزایای این عمل بیشتر از معایب آن است. به طور کلی ایمپلنت دندان دارای مزایایی در دراز مدت است که به خاطر آن باید معایبی را در کوتاه مدت تحمل کرد. ایمپلنت دندان به مراتب بهترین گزینه در اکثر مواردی است که دندان‌ها از بین می‌روند.