مشکلات دهان و دندان نوجوانان: رشد دندان عقل و صدمات حین ورزش

dharh

وقتی‌که فرزندتان به سنین نوجوانی می‌رسد، فقط امیدوار باشید که به همه‌ی عادت‌های صحیح بهداشت دهان و دندانی را که شما در کودکی به او یاد داده‌اید، همچنان ادامه دهد؛ اما به خطر سپردن اینکه دو بار در روز مسواک بزنند و روزانه نخ دندان بکشند، تنها شروع راهی ست که نوجوان می‌تواند برای سلامت دهان و دندان خود در پیش بگیرد. از خودداری از عادت‌های بخصوصی گرفته تا مراجعه منظم به دندانپزشکی، نوجوان شما می‌تواند خطر بروز مشکلات دندانی شایع را در خود کاهش دهد.

 مشکلاتی که سلامت دهان و دندان نوجوانان را تهدید می‌کند؟


سیگار کشیدن

شاید تاکنون بارها خطرات سیگار کشیدن را برای نوجوانتان بازگو کرده‌اید و فرزندتان شاید در یک سخنرانی جامعی دراین‌باره در کلاس‌های بهداشت یا در مدرسه حضور داشته است. البته اگر گمان می‌کنید که این پیام‌ها تأثیر چندانی روی فرزندتان نداشته است، راهی دیگری وجود دارد که فرزندتان را به اندیشیدن درباره‌ی مصرف دخانیات ترغیب کنید: مصرف دخانیات برای دندان فاجعه‌بار است.

یکی از این فجایع این است که سیگار کشیدن خطر بروز بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد که شیوع آن در میان نوجوانان بیشتر از آن چیزی که همه فکر می‌کنند بالاتر است. این بیماری روی ظاهر و فرم دندان‌هایتان تأثیرگذار است که در این مرحله از دوران زندگی ممکن است نگران‌کننده‌تر باشد. نیکوتین می‌تواند باعث لکه زدن و زرد شدن دندان‌ها شود. سیگار کشیدن همچنین ممکن است موجب بد بو شدن دهان گردد که این موضوع می‌تواند باعث خجالت‌زدگی نوجوان شود. اگرچه ممکن است فرزند نوجوانتان تمایلی به مطرح کردن عادتش به دخانیات را با شما نداشته باشد، او را تشویق کنید تا با دندان‌پزشک روراست باشد تا پزشک بتواند درمانی مناسب و توصیه‌هایی را برای اتخاذ کند.

آسیب‌های ورزشی

کودکان در سنین پایین، بعضی ورزش‌ها را انجام می‌دهند، اما وقتی بزرگ‌تر می‌شوند همان ورزش‌ها می‌توانند فیزیکی‌تر شوند و می‌توانند دهان و دندانشان را در معرض خطر بیشتری از آسیب ورزشی قرار دهند. به‌طور مثال، اگرچه ممکن است در فوتبال مخصوص کودکان برخورد فیزیکی و خستگی وجود داشته باشد، اما در فوتبال سنین دبیرستان این برخوردها می‌توانند شدیدتر باشند. مهم نیست نوجوانتان چه ورزشی را انجام می‌دهد، از هاکی روی چمن گرفته تا راگبی و از فوتبال گرفته تا دومیدانی، باید در تمرینات، بازی‌ها و مسابقات از محافظ دهان استفاده کنند. طبیعتاً هم مربی و هم کل تیم به محافظ دهان نیاز دارند اما اگر از آن استفاده نمی‌کنند حتماً مراقب فرزندتان باشید که خود از این محافظ‌ها استفاده کند.

این محافظ‌های دهان را می‌توانید در داروخانه‌ها یا در فروشگاه‌های ورزشی پیدا کنید؛ اما اگر از نوع ساخت سفارشی آن استفاده کنید که متناسب با سایز و فرم دهان فرزندتان ساخته‌شده است، محافظ دهان بهتر در دهان او جای می‌گیرد و نوجوان شما می‌تواند راحت‌تر باشد.

سبک غذا خوردن و دندانپزشکی

نوجوانان در این سنین، در ارتباط با خوردن و نوشیدنشان مستقل‌تر تصمیم می‌گیرند. اگرچه شما هنوز صبحانه، ناهار و شام سالمی را برای خانواده‌تان تهیه می‌کنید، اما فرزند نوجوانتان ممکن است در میان وعده‌ها یا در مدرسه، شیرینی یا نوشابه بخورد.

به نوجوانان خود یادآوری کنید که قند می‌تواند چه آسیب‌هایی را، ازجمله پوسیدگی و کرم‌خوردگی، به دندان‌های او وارد کند. بهتر است اصول تغذیه‌ی سالم را با فرزندتان بررسی کنید تا به درکی از اینکه چه غذاهایی برای دندان‌ها مناسب و چه غذاهایی مضر است، دست یابند. شاید نتوانید فرزند نوجوانتان را از خوردن آب‌نبات و شیرینی بعد از مدرسه بازدارید اما می‌توانید اطلاعات لازم را برای انتخاب بهتر خوراکی‌ها به او بدهید.

سوراخ کردن و کاشت نگین

کمتر والدینی هستند که از کاشت نگین و حلقه روی لب یا زبان فرزندشان خوشحال شوند. دلایل هشداردهنده‌ای برای رفتار نامطلوب و غیر عرف سوراخ کردن و کاشت نگین در لب و زبان وجود دارد: این کار می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند و خطر عفونت دهانی را در فرزندتان بالا ببرد. در اکثر مناطق، نوجوانان زیر 18 سال نمی‌توانند بدون اجازه‌ی والدین این کار را انجام دهند، پس در این رابطه می‌توانید دخالت کنید و آن‌ها را از انجام این کار بازدارید.

دندان عقل

یک مشکل دندانی که برای بسیاری از نوجوانان رخ می‌دهد، وضع اورژانسی دندان عقل است. کشیدن دندان عقل، برای برخی نوجوانان تقریباً به مناسکی تبدیل‌شده است.

خیلی کم پیش می‌آید که همه‌ی دندان‌های عقل یک نفر کاملاً و بدون هیچ مشکلی روئیده شوند. بسیاری افراد یا اصلاً دندان عقلی ندارند و یا آن‌ها را به‌صورت نهفته دارند، به این معنا که به خاطر زاویه‌شان یا به خاطر وجود دندان‌های دیگر بر سر راهشان در لثه‌ها گیر می‌کنند.

اگر نوجوانتان دندان عقل داشته باشد و فضای برای رشد آن‌ها دردهان وجود نداشته باشد، در بسیاری از موارد بهتر است هر چه زودتر دندان‌های عقل کشیده شوند. برخی افراد ترجیح می‌دهند منتظر بمانند و ببینند که آیا دندان‌ها مشکلی ایجاد می‌کنند یا خیر، اما این کار شاید برای همه درست نباشد. دندان‌پزشک اطلاعات لازم را در رابطه با لزوم کشیدن دندان عقل فرزند نوجوانتان در میان خواهد گذاشت. می‌توانید بر اساس این اطلاعات تصمیم‌گیری کنید.

نتیجه‌گیری


مشکلات دندانی ممکن است در هر سنی بروز کند، از بیماری‌های لثه گرفته تا عفونت‌ها و مشکلات دندانی. آموزش اصول مراقبت از دهان و دندان به کودکان و سپس اطمینان از مبادرت آن‌ها به انجام آن اصول در دوران نوجوانی، به آن‌ها کمک خواهد کرد تا دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبایی داشته باشند که می‌تواند در تمام طول عمر خود از آن برخوردار باشند.