نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

5

مسواک زدن صحیح و تمیز کردن بین دندان‌ها با نخ دندان، پایه و اساس بهداشت دهان و دندان، نفس خوشبو و داشتن لبخند زیبا و دلپذیر است. برای این منظور از توصیه‌ها و مشاوره دندانپزشک خود پیروی کنید و همیشه از بهترین ابزارهای کمکی (مسواک، تمیز کننده‌ی بین دندانی، دهان‌شویه‌ و نخ دندان) برای بهداشت دهان و دندان خود استفاده کنید.

یک لبخند سالم به شما اعتماد به نفس بخشیده و باعث می‌شود در زندگی روزمره خود موفق‌تر باشید. روند درمانی ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی تنها در دراز مدت نتیجه‌بخش خواهد بود و درنهایت شما لبخندی زیبا و سالم خواهید داشت.

به منظور دستیابی به این هدف، ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه دندان‌های خود را به نحو صحیح مسواک بزنید، از این رو ما یک برنامه بهداشت دهان و دندان شخصی را به شما ارائه می‌دهیم. برنامه شخصی بهداشت دهان و دندان شما به طور مشترک توسط شما و دندانپزشک ‌تهیه می‌گردد. از آنجا که تمام بیماران با یکدیگر متفاوت هستند، تنها روش مؤثر برای حفظ سلامت دهان و دندان در دراز مدت، پیروی از یک برنامه بهداشت شخصی است. ما در خصوص مناطق "مهم و حساس" در دهان به شما آموزش می‌دهیم، تمیز کردن این مناطق دشوار است و بنابراین مستعد ابتلا به التهاب مکرر هستند.

 برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره ساعات کار مطب و روش‌های ما می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02126409641 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید دندان‌های خود را به طور منظم مسواک بزنیم؟


پلاک لایه‌ی نازکی از باکتری است که در صورت عدم مسواک زدن صحیح، دندان‌های شما را می‌پوشاند. این باکتری در بروز بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان نقش دارد. مسواک زدن دندان‌ها رشد و تجمع پلاک را متوقف می‌کند. برای این منظور، تلاش کنید که سطوح تمام دندان‌های خود را مسواک بزنید.

چه زمانی باید دندان‌های خود را مسواک بزنیم؟


دندان‌های خود را درست قبل از خواب و در مواقع دیگر روز به مدت حدوداً دو دقیقه مسواک بزنید.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت ممکن است توصیه‌های بهداشتی دیگری را نیز بر اساس وضعیت بهداشت دهان و دندان و نیازهای شما توصیه کند.

از مسواک زدن دندان‌های خود بلافاصله پس از خوردن وعده‌های غذایی اجتناب کنید.

مسواک برقی یا دستی، کدام بهتر است؟


6

مهم نیست که شما از مسواک برقی یا دستی استفاده می‌کنید. زیرا هر دو به یک اندازه خوب هستند، البته تا زمانی که تمام سطوح دندان‌های خود را مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. با این حال، برای برخی از افراد تمیز کردن کامل دندان‌های خود با مسواک برقی آسان‌تر است.

به هرحال، تمیز کردن دندان‌های خود به طور کامل و حداقل دو بار در روز، از نوع مسواک مهم‌تر است. اگر شک و یا سؤالی دارید، از دندانپزشک خود بپرسید.

از چه نوع خمیر دندان باید استفاده کنیم؟


7

بسیار مهم است که خمیر دندان شما دارای غلظت مناسبی از فلوراید باشد. برای آگاهی از میزان فلوراید هر محصول، جلد آن را بررسی کنید.

 • افراد بزرگسال باید از خمیر دندانی استفاده کنند که حاوی حداقل 1350 قسمت در میلیون (ppm) فلوراید باشد.
 • کودکان لازم نیست از "خمیر دندان مخصوص کودکان" استفاده کنند. کودکان در تمام سنین می‌توانند از خمیر دندان خانواده استفاده کنند، البته اگر حاوی (1،350-1،500ppm) فلوراید باشد. کودکان زیر 6 سال که دارای پوسیدگی دندان نیستند، می‌توانند از خمیر دندان ملایم کودکان استفاده کنند، اما مطمئن شوید حاوی حداقل 1،000(ppm) فلوراید باشد.
 • کودکان کمتر از سه سال، باید یک تکه‌ی کوچک از خمیر دندان را استفاده کنند. کودکان سه تا شش سال باید به اندازه یک نخود از خمیر دندان استفاده کنند. مراقب باشید که کودک شما خمیر دندان را نخورد.

دندانپزشک ممکن است در صورت لزوم به شما یا فرزندتان توصیه کند که از یک خمیر دندان حاوی غلظت بالاتر فلوراید استفاده کنید.

چگونه دندان‌های خود را مسواک بزنیم؟


مطمئن شوید که تمام سطوح همه دندان‌های خود را مسواک زده‌اید، این کار باید حدوداً دو دقیقه طول بکشد. به یاد داشته باشید که باید مسواک را روی سطوح داخلی، سطوح خارجی و سطوح جویدن دندان‌های خود بزنید.

پس از مسواک زدن، کف اضافی خمیر دندان را از دهان خود خارج کنید. دهان خود را بلافاصله پس از مسواک زدن شستشو ندهید، زیرا با این کار فلوراید موجود در خمیر دندان هم شسته می‌شود، در نتیجه فلوراید رقیق‌تر شده و اثرات پیشگیرانه آن کاهش می‌یابد.

8

چگونه برای مسواک زدن به کودکان خود کمک کنیم؟


کودکان تا زمانی که حداقل به سن هفت سالگی برسند، برای مسواک زدن دندان‌های خود نیاز به کمک و یا نظارت شما دارند؛البته آموزش مسواک زدن به کودکان امری ضروری است. مسواک کودک در هر سنی باید اندازه دهان او باشد؛ انواع مسواک کودکان شامل مسواک نوزاد، مسواک خردسالان و مسواک 8 ـ 5 سالگی می باشد.

برای وضعیت خوب بهداشت دهان و دندان، انجام یک برنامه‌ی منظم تمیز کردن دندان ضروری است. با رعایت نکات زیر می‌توانید دندان‌های کودکان خود را از پوسیدگی حفظ کنید:

 • بلافاصله پس از درآمدن دندان‌های شیری، مسواک زدن دندان‌های کودک خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید شروع کنید.
 • کودکان تا سن شش سالگی اگر دارای پوسیدگی دندان نیستند،می‌توانند از خمیر دندان ملایم‌تری استفاده کنند، اما مطمئن شوید که حاوی حداقل 1،000(ppm) فلوراید باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما خمیر دندان را نمی‌خورد و یا نمی‌لیسد.
 • کودکان زیر سه سال، باید فقط یک تکه از خمیر دندان را استفاده کنند.
 • کودکان 3-6 ساله باید به اندازه یک نخود از خمیر دندان استفاده کنند.
 • دندان‌های کودک خود را برای حدود دو دقیقه و دو بار در روز مسواک بزنید: یک بار قبل از خواب و حداقل یک بار دیگر در طول روز.
 • کودک خود را تشویق به تف کردن کف اضافی خمیر دندان کنید، اما از شستشو با مقدار زیاد آب خودداری کنید. شستشو با آب پس از مسواک زدن، فلوراید را نیز شسته و از تاثیر آن می‌کاهد.
 • تا زمانی که کودک به سن هفت یا هشت سالگی برسد، باید تحت نظارت شما مسواک بزند.

استفاده از نخ دندان


9

نخ دندان یک نخ نازک و نرم ساخته شده از نایلون یا پلاستیک است که مواد غذایی و پلاک را از بین دندان‌های شما خارج می‌کند. برای بسیاری از افراد، استفاده از نوار دندان که ضخیم‌تر از نخ دندان است، آسان‌تر است.

استفاده نادرست از نخ دندان می‌تواند به لثه شما آسیب برساند. بنابراین شما باید در مورد روش استفاده و زمان کشیدن نخ دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید. نکات زیر، ممکن است به شما کمک کند.

چرا کشیدن نخ دندان اهمیت دارد؟

استفاده از نخ دندان فقط برای بیرون راندن ذرات غذا از بین دندان‌های شما است. همچنین کشیدن نخ دندان به طور منظم می‌تواند با از بین بردن پلاک‌هایی که در امتداد خط لثه تشکیل می‌شوند، بیماری‌های لثه و بوی بد دهان را کاهش ‌دهد.

دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای تمیز کردن بین دندان‌های خود، از نخ دندان استفاده کنید.

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

بهتر است قبل از مسواک زدن، دندان‌های خود را نخ دندان بکشید.

 • 30-45 سانتی‌متر از نخ دندان یا نوار دندان را بریده و محکم دور انگشتان خود بپیچید. به طوری که چند سانتی‌متر از نخ بین دو انگشت شما باقی بماند.
 • نخ یا نوار دندان را بین دندان‌ها و در منطقه بین دندانها و لثه‌ها تا آنجا که قابل دسترسی است، به سمت بالا و پایین حرکت دهید.
 • برای بیرون راندن مواد غذایی و پلاک، نخ دندان را بین هر دندان، 8 الی 10 بار بالا و پایین حرکت دهید.

10

در صورت خونریزی لثه‌ها بعد از نخ دندان چه باید کرد؟

هنگامی که برای اولین بار شروع به استفاده از نخ دندان می‌کنید، لثه شما ممکن است حساس باشد و هنگام بیرون راندن مواد عذایی و پلاک از بین دندان‌ها کمی خونریزی کند. با این حال، کشیدن نخ دندان را ادامه دهید، این خونریزی بزودی با ترمیم لثه‌های شما متوقف خواهد شد.

اگر پس از چند روز لثه‌های شما هنوز هم خونریزی منظم دارد، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا شیوه‌ی کشیدن نخ دندان شما را بررسی و نظارت کند و روش مناسب را به شما آموزش دهد.

آیا باید از دهان شویه استفاده کنیم؟


11

استفاده از دهان‌شویه حاوی فلوراید می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. اما نباید از دهان‌شویه (حتی حاوی فلوراید) بلافاصله بعد از مسواک زدن استفاده کنید، زیرا با این کار فلوراید موجود در خمیردندان باقی مانده روی دندان‌های شما شسته شده و از دهان خارج می‌شود. بنابراین در زمان دیگری (مثلاً پس از ناهار) از دهان‌شویه استفاده کنید. همچنین به مدت 30 دقیقه بعد از دهان‌شویه حاوی فلوراید از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.