وارنیش دندان یا فلورایدتراپی درکودکان و بزرگسالان

untitled

داشتن لثه‌ها و دندان‌های سالم برای سلامت عمومی کودک شما ضروری است. به همین دلیل است که پزشکان کودک، حتی پیش از اینکه اولین دندان‌های کودک ظاهر شوند، موضوع عادات بهداشتی دهان و دندان کودک را  با والدین مطرح می‌کند.

پس از رویش اولین دندان کودک، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، کودک در مطب یک متخصص کودکان تحت فلورایدتراپی با وارنیش فلوراید قرار بگیرد. این کار را می‌توان 2 تا 4 بار در سال انجام داد. تعداد جلسات درمان به میزان احتمال پوسیدگی دندان‌های کودکتان بستگی دارد.

متخصص بهداشت دهان و دندان ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی توجه ویژه‌ای به مراقبت‌های بهداشتی دندان و همچنین بهداشت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان، استفاده از درمان‌های دندانی پیشگیرانه مانند فلوراید تراپی با وارنیش فلوراید، درمان مشکلات پیشرونده مانند بیماری‌های لثه و همچنین آموزش بیماران در زمینه بهترین روش‌های مراقبت از دندان‌ها دارد. برای کسب اطلاعات در مورد وارنیش فلوراید همین امروز با ما تماس بگیرید. ما می‌خواهیم شما لبخندی سالم و زیبا داشته باشید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های دندانپزشکی و ساعات کار مطب و نیز رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره 02126409641 با مشاورین و دستیاران ما تماس حاصل فرمایید.

وارنیش فلوراید چیست؟


وارنیش فلوراید تراپی یک درمان دندانی است که اگر در کنار مسواک زدن انجام شود، به پیشگیری، کند کردن یا توقف پیشروی پوسیدگی دندان دندان کمک می‌کند. فلوراید موجود در وارنیش جذب مینای دندان شده و باعث افزایش استحکام آن می‌شود. وارنیش فلوراید از فلوراید ساخته می‌شود، که یک ماده معدنی است که باعث استحکام مینای دندان ‌(لایه بیرونی دندان) می‌شود. وارنیش فلوراید تراپی باعث محافظت بیشتر از دندان‌ها در برابر پوسیدگی می‌شود. این ماده به شکل یک ژل زرد روشن است که پس از مالیده شدن روی دندان کودک با یک مسواک نرم، به سرعت سفت می‌شود. به علاوه، وارنیش یک مزه خوشایند و بوی میوه‌ای دارد.

به یاد داشته باشید که درمان وارنیش فلوراید به تنهایی نمی‌تواند به‌طور کامل از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند. این نوع درمان بیشترین کمک را زمانی به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌کند که کودک در عین حال، با استفاده از مقدار مناسبی از یک خمیردندان حاوی فلوراید مسواک زده، به طور مرتب نخ دندان بکشد و به دندانپزشک مراجعه کند و همچنین غذاهای سالم بخورد.

مطالعات علمی نشان داده که وارنیش فلوراید، هنگامی که در کنار مسواک زدن مرتب با خمیردندان حاوی فلوراید، انجام شود باعث محافظت بیشتر از دندان‌ها در برابر پوسیدگی می‌شود.

مزایای وارنیش فلوراید


حتی اگر آبی که می‌نوشید حاوی فلوراید است یا از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می‌کنید هم باید برای استفاده از وارنیش فلوراید اقدام کنید. سلامت دندان‌ها مهم بوده و این نوع درمان باعث استحکام دندان‌ها، جلوگیری از پوسیدگی، ترمیم آسیب‌دیدگی‌های جزئی و کاهش سرعت پیشروی آسیب‌های وارده به مینای دندان در کودکان و بزرگسالان می‌شود. حفره‌ها و پوسیدگی‌ها زمانی شروع می‌شوند که در مینای دندان، که لایه محافظ دندان است، روزنه یا شکاف کوچکی ایجاد شود. فلوراید تراپی یک گام دیگر برای دستیابی تمامی اعضاء خانواده شما به یک لبخند سالم و حفظ آن است.

هر چند وقت یک بار باید از فلوراید تراپی استفاده کنیم؟


دندانپزشکان توصیه می‌کنند که کودکان، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌هایشان و افزایش استحکام آن‌ها، هر سه ماه یک بار تحت درمان وارنیش فلوراید قرار بگیرند. این روش حتی برای کودکان خردسال نیز هیچ خطری ندارد، بنابراین می‌توانید انجام این درمان پیشگیرانه را به محض رویش اولین دندان آغاز کنید. از آنجا که از مقدار بسیار کمی وارنیش استفاده می‌شود، احتمال بلعیده شدن آن وجود نداشته و به همین دلیل این روش حتی برای کودکتان خردسال نیز بی‌خطر است. شما می‌توانید درمان کودکانتان را به محض ظاهر شدن دندان‌هایشان آغاز کنید.

وارنیش فلوراید چگونه روی دندان قرار می‌گیرد؟


k1

در جلسه درمان، ابتدا دندان با یک پارچه نرم تمیز می‌شود. حتماً قبل از مراجعه دندان‌هایتان را در خانه مسواک زده و تمیز کنید.

وارنیش فلوراید با استفاده از یک برس کوچک بر کناره‌ها و روی دندان مالیده می‌شود. این ماده چسبناک بوده اما هنگامی که بزاق به آن می‌رسد سفت می‌شود. ممکن است کودک وارنیش سفت شده را با زبان لمس کند، که البته با این کار نمی‌تواند هیچ مقداری از آن را برداشته یا بخورد.

مالیدن وارنیش به دندان‌ها هیچ دردی ندارد، اما ممکن است کودکان خردسال قبل از درمان یا در طول آن گریه کنند. البته، مالیدن وارنیش در هنگامی که کودک گریه می‌کند آسان‌تر است، زیرا در این حالت دهان او کمی باز خواهد بود. به هر حال، مالیدن وارنیش تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

ممکن است از شما خواسته شود کودکتان را روی زانوی خود نگه‌دارید تا دندانپزشک در حالی که روبرویتان نشسته، وارنیش را روی دندان‌هایش اعمال کند.

برای به دست آمدن بهترین نتیجه، می‌بایست وارنیش فلوراید تا صبح روز بعد روی دندان باقی بماند.

بعد از اعمال وارنیش


موارد زیر، نکات عمومی مربوط به نحوه مراقبت از دندان‌های کودک بعد از درمان با وارنیش فلوراید هستند. برای اطلاع از هرگونه نکته خاص دیگری که باید رعایت شود از پزشک کودکتان سؤال کنید:

  • کودکتان می‌تواند درست بعد از استفاده از وارنیش فلوراید غذا خورده و مایعات بنوشد، البته به شرطی که تنها غذاهای نرم و خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌ها سرد یا گرم (نه داغ) مصرف کند.
  • به مدت 4 تا 6 ساعت از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان خودداری شود. حتی ممکن است پزشک کودکتان از شما بخواهد برای مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان تا صبح روز بعد صبر کنید. به کودک یادآوری کنید هنگام آب کشیدن دهان تف کند.

موارد زیر را نیز به یاد داشته باشید:

  • مراجعه مرتب به یک دندانپزشک آموزش دیده در زمینه درمان کودکان
  • دریافت فلوراید به اندازه کافی
  • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مرتب
  • خوردن غذاهای مناسب

تمامی نوزادان در 6 ماهگی از لحاظ خطرات تهدید کننده سلامت دهان و دندان ارزیابی می‌شوند. نوزادانی که در معرض خطر بالاتری برای پوسیدگی زود هنگام دندان قرار دارند باید حداکثر در سن 6 ماهگی و همچنین 6 ماه بعد از رویش اولین دندان یا 12 ماهگی (هر کدام زودتر باشد) نزد دندانپزشک برده شوند تا خانه دندانپزشکی آن‌ها تعیین شود (یعنی نزد یک دندانپزشکِ مشخص که از نزدیک با شرایط کودک آشنایی دارد پرونده دندانپزشکی تشکیل داده و تمامی مراقبت‌های دهانی و دندانی آتی کودک طبق آن پرونده و آگاهی دندانپزشک از وضعیت او انجام شوند). تمامی نوزادان می‌بایست حداکثر تا 12 ماهگی صاحب یک خانه دندانپزشکی مشخص باشند.

 آیا وارنیش فلوراید بی‌خطر است؟


از آنجا که تنها مقدار بسیار کمی وارنیش استفاده می‌شود، بعید است حتی مقدار کمی از آن بلعیده شود. وارنیش به سرعت مالیده شده و سفت می‌شود. سپس بعد از 4 تا 12 ساعت با مسواک پاک می‌شود.

بعضی از برندهای وارنیش فلوراید باعث می‌شوند دندان‌ها زرد دیده شوند. برخی دیگر دندان‌ها را کدر نشان می‌دهند. البته، بعد از پاک کردن وارنیش از روی دندان‌های کودک، رنگ دندان‌ها دوباره طبیعی می‌شود. اکثر کودکان مزه وارنیش را دوست دارند.

روی دندان‌های کودکانی که در طول یک دوره طولانی بیش از حد فلوراید می‌بلعند لکه‌های سفیدی ایجاد می‌شود. اما، احتمال ایجاد لکه‌های سفید به خاطر استفاده از وارنیش فلوراید بسیار کم است.