پاسخ به سوالات رایج درمورد ایمپلنت دندان

Single-Dental-Implant

ایمپلنت دندان یک درمان فوق‌العاده برای بیمارانی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند یا قصد کشیدن دندان‌های خود را دارند. ظاهر، احساس و عملکرد ایمپلنت‌های دندان نزدیک‌ترین چیزی است که می‌تواند مشابه با دندان‌های طبیعی باشد. برخلاف دندان‌های مصنوعی که روی خط لثه قرار می‌گیرند، ایمپلنت‌های دندان یک درمان طولانی مدت هستند که از طریق عمل جراحی در داخل فک کاشته می‌شوند. این کار یک راه حل دائمی‌تر در مقایسه با دندان‌های مصنوعی و بریج می‌باشد. هرچند کاشت ایمپلنت‌های دندان جراحی است که باید بسیار جدی تلقی شود. اگر ایمپلنت دندان را در نظر گرفته‌اید احتمالاً سوالات زیادی را در ذهن دارید.

اگر یک فاصله در میان دندان‌های خود دارید می‌دانید که نداشتن دندان‌ها چه تاثیری بر اعتماد بنفس دارد. بهترین روش برای جلوگیری از این مشکلات و بازیابی زیبایی لبخند شما، ایمپلنت دندان است. متخصصین دندانپزشکی ما در مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی سوالات رایجی که افراد در مورد ایمپلنت دندان و جراحی کاشت دندان دارند را پاسخ می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02126409641 تماس حاصل نمایید.

چه نوع ایمپلنت‌های دندانی وجود دارند؟


چندین نوع ایمپلت دندانی مقرون بصرفه وجود دارند که مطابق با نیازهای خاص بیماران هستند. ایمپلنت‌ها می‌توانند جایگزین یک یا چند دندان شوند یا به عنوان لنگرهایی برای دندان‌های مصنوعی ثابت و متحرک و بریج‌ها عمل کنند. دندان‌های مصنوعی متکی بر ایمپلنت هیچ گاه نمی‌لغزند یا صداهای ناخواسته‌ای مانند دندان‌های مصنوعی معمول ایجاد نمی‌کنند و بریج‌های متکی بر ایمپلنت نیز دندان‌های مجاور را درگیر نمی‌کنند.

آیا جراحی ایمپلنت دندان همیشه موثر است؟


نرخ موفقیت ایمپلنت‌های دندان برای هر شخصی با وضعیت سلامتی و عادات مختلف متفاوت است. برای یک فرد سالم با بهداشت مناسب دهان و دندان، ایمپلنت‌ها بطور قابل پیش‌بینی و با نرخ موفقیت بالای ۹۰ تا ۹۵ درصد عمل می‌کنند. متاسفانه جراحی ایمپلنت دندان همیشه موفقیت آمیز نیست. در صورتی که استخوان با ایمپلنت جوش نخورد، باید برداشه شده و عمل تکرار شود. با این حال این وضعیت بسیار نادر است. حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان بعد از جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند به کاهش خطر بروز عوارض و مشکلات ناشی از ایمپلنت دندان کمک کند.

آیا ایمپلنت‌های دندان بی‌خطر هستند؟


بله! برخلاف دندان‌های مصنوعی معمول و بریج‌ها، ایمپلنت‌های دندان باعث هیچ آسیبی به استخوان نمی‌شوند. علاوه بر این، تمام مصالح مورد استفاده برای ایمپلنت‌ها بی‌خطر بوده و موجب پوسیدگی دندان نمی‌گردند. با این حال افراد مبتلا به برخی شرایط پزشکی خاص مانند فشار خون بالا و دیابت باید قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان با پزشک خود مشورت کنند. خوشبختانه بیشتر افراد مبتلا به این شرایط برای عمل چراغ سبز دریافت می‌کنند به شرطی که اقدامات احتیاطی رعایت شوند. جراحی ایمپلنت دندان برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا فک آنها به رشد کامل نرسیده است.

عمل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟


اتمام بسیاری از عمل‌های ایمپلنت دندان چندین ماه طول می‌کشد، اما زمان درمان برای هر بیماری متفاوت است.

آیا ایمپلنت دندان ماندگار است؟


برخلاف دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌های دندان مستعد بیماری‌های دندان مانند پوسیدگی نیستند؛ هرچند سلامت لثه‌ها برای حفظ ماندگاری ایمپلنت‌ها ضروری است. مراقبت متعهدانه در خانه توسط بیمار و جرم‌گیری بطور منظم و معاینات توسط دندانپزشک عوامل مهمی در دوام ایمپلنت دندان می‌باشند. شرایط هر بیماری متفاوت است و موفقیت درمان بستگی به تشخیص و برنامه‌ریزی، سابقه پزشکی و چندین عامل دیگر دارد.

ایمپلنت دندان بعد از چند وقت بهبود می‌یابد؟


زمان بهبودی بر اساس نوع روش جراحی مشخص می‌شود. در بیماری که یک برش برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد می‌شود با بیمار دیگری که جای‌گذاری ایمپلنت بدون برش انجام می‌شود، تفاوت وجود دارد. همچنین وجود استخوان کافی جهت جا دادن ایمپلنت با اندازه مناسب متفاوت از شرایطی است که استخوان محدودی وجود داشته و نیاز به پیوند استخوان یا بافت نرم در محل قرارگیری ایمپلنت می‌باشد. در بیمارانی که استخوان کافی دارند، ایمپلنت بدون برش قرار داده می‌شود و سپس در همان روز یک روکش موقت روی آن قرار می‌گیرد و تقریباً هیچ زمان بهبودی برای این درمان نیاز نمی‌باشد.

خطرات مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان چیست؟


مانند هر روش جراحی، برخی خطرات سلامتی مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان وجود دارند. این عوارض نسبتاً نادر هستند و هنگامی که رخ می‌دهند معمولاً خفیف بوده و نیاز به درمان جزئی دارند. خطرات احتمالی مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان عبارتند از:

  • عفونت در محل ایمپلنت
  • آسیب به دندان‌ها یا عروق خونی مجاور
  • آسیب عصبی
  • درد
  • بی‌حسی
  • مور مور شدن
  • مشکلات سینوس

آیا سن من برای ایمپلنت دندان زیاد است؟


به هیچ وجه. شما هیچ گاه برای بهره‌مندی از مزایای متعدد ایمپلنت دندان پیر نیستید. وضعیت کلی سلامتی شما باید مناسب باشد اما بعد از اینکه رشد بدن شما به عنوان یک نوجوان به اتمام رسید متقاضی مناسبی برای درمان خواهید بود. اگر یک یا چند دندان شما افتاده باشد، مورد مناسبی برای این درمان هستید. حتی در صورتی که برای سال‌ها از دندان مصنوعی استفاده کرده‌اید، می‌توانید ایمپلنت دندان را انتخاب کنید. شما می‌توانید از دندان‌هایی که هنگام غذا خوردن حرکت نمی‌کنند یا هنگام صحبت کردن صدا نمی‌دهند، لذت ببرید. صرفنظر از سن، نباید یک روز بیشتر هم احساس ناراحتی داشته باشید.

آیا ایمپلنت دندان برای از دست رفتن جزئی دندان‌ها توصیه می‌شود؟


در بیشتر موارد بله. حتی افرادی که برای مدت زمانی طولانی از دندان مصنوعی جزئی استفاده کرده‌اند ممکن است به دلیل کوچک شدن لثه و استخوان که معمولاً ناشی از عدم تحریک بافت است، نیاز به اصلاحاتی داشته باشند. ایمپلنت‌های دندان نه تنها یک راه حلی برای مشکل از دست رفتن جزئی دندان‌ها ارائه می‌کنند، بلکه مشکلات ناشی از دندان‌های مصنوعی جزئی را نیز برطرف خواهند کرد.

چرا نباید به جای ایمپلنت از بریج برای جایگزینی دندان از دست رفته خود استفاده کنم؟


بریج‌های ثابت برای بیشتر از ۱۰۰ سال برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هرچند در صورتی که از بریج ثابت استفاده کنید، دو دندان مجاور باید برش داده شوند تا سه روکش متصل روی دو دندان مجاور (صرفنظر از وضعیت آنها) قرار بگیرند. کشیدن نخ دندان در اطراف بریج می‌تواند دشوار باشد که منجر به پوسیدگی احتمالی می‌گردد. ایمپلنت با جوش خوردن به استخوان جایگزین دندان طبیعی می‌شود و نیاز به درگیر کردن دندان‌های مجاور را برطرف می‌کند. ایمپلنت‌ها از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده‌اند که احتمال پوسیدگی را از بین می‌برد. ایمپلنت حالت طبیعی‌تری داشته و نسبت به هر جایگزین دندان دیگری پایدارتر است.

ایمپلنت All-on-4


ایمپلنت All-on-4 یک روش درمانی تجاری است که اساساً شامل جایگزینی تمام دندان‌های افتاده در یک فک با استفاده از تنها ۴ ایمپلنت می‌باشد. این روش بخصوص در بیمارانی که مقدار زیادی از استخوان خود را در نواحی انتهایی دهان از دست داده‌اند، مفید است.

آیا ایمپلنت‌های دندان مانند دندان‌های مصنوعی قابل جدا شدن هستند یا داخل دهان باقی می‌مانند؟


خیر، ایمپلنت‌های دندان محکم در استخوان قرار می‌گیرند و امکان جایگزینی دندان‌ها را به طبیعی‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کنند.