پیوند و بازسازی استخوان تحلیل رفته دندان

9

پیوند استخوان معمولاً در روش‌های درمانی دندانپزشکی مانند بریج و ایمپلنت (کاشت) دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اکثر موارد، موفقیت در عمل‌ترمیم دندان به طول، عرض و ارتفاع استخوان فک در محل ایمپلنت بستگی دارد. زمانی که استخوان فک آسیب دیده باشد نمی‌تواند به‌خوبی از ایمپلنت حمایت کند و انجام عمل پیوند استخوان برای درمان بهتر توصیه می‌شود.

انجام موفقیت‌آمیز این عمل به مهارت بالای یک دندان‌پزشک نیاز داشته و هر دندانپزشکی نمی‌تواند آن را به‌خوبی انجام دهد. دندان‌پزشک متخصص ما در این زمینه مهارت و تجربه‌ی زیادی دارد. مواد مورداستفاده در مطب ما (استخوان پیونده زده شده، غشا و پوشش‌ها و غیره) بالاترین کیفیت را دارند.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های جراحی و غیر جراحی ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی می‌توانید از طریق شما‌ره‌ 02126409641 با ما تماس حاصل فرمایید.

عوامل متعددی می‌توانند بر روی حجم استخوان فک تأثیرگذار باشند:

  • بیماری‌های لثه - بیماری‌های لثه می‌توانند باعث آسیب دائمی به استخوان فک و بافت‌های نگه‌دارنده‌ی دندان‌ها شوند. بافت‌های آسیب دیده به‌طور پیش‌رونده بدتر شده و درنهایت باعث لق شدن دندان‌ها می‌شوند.
  • کشیدن دندان - تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که دندان‌های خود را کشیده‌اند متعاقباً در طی سه سال، در حدود 40 تا 60 درصد از بافت‌های استخوانی اطراف دندان کشیده شده‌ی خود را از دست می‌دهند. از بین رفتن این استخوان‌ها منجر به عارضه‌ای به نام "کمبود استخوان" می‌شود.
  • آسیب و عفونت - آسیب به دندان‌ها و دیگر بافت‌ها که در اثر ضربه‌ی فیزیکی به فک ایجادشده‌اند، می‌توانند منجر به از بین رفتن استخوان‌ها شوند. عفونت‌ها نیز می‌توانند به‌طور مشابه باعث از بین رفتن بافت استخوانی شوند.

دلایل و مزایای پیوند استخوان


پیوند استخوان در بیشتر موارد عملی موفقیت‌آمیز است. این روش درمانی می‌توانند جایگزینی مناسب برای دندان‌های افتاده، بیمار و دچار بدشکلی باشد. پیوند استخوان می‌تواند طول و عرض استخوان فک را افزایش داده و نقص‌های موجود در آن را برطرف کند.

عمل پیوند استخوان به دو طریق می‌تواند سلامت و پایداری دندان‌ها را تقویت کند:

  • پایدار کردن فک - پیوند استخوان می‌تواند به بازیابی قدرت فک کمک کرده و فرد را قادر به انجام عمل ایمپلنت کند. نقص‌های استخوانی نیز برطرف شده و ترمیم استخوان‌ها باعث افزایش پایداری می‌شود.
  • حفظ استخوان‌ها - عمل پیوند استخوان را می‌توان باهدف محدود کردن فرایند از بین رفتن استخوان‌ها و جلوگیری از آن انجام شود. این کار پس از کشیدن یک دندان، در طب بیماری‌های لثه و دیگر بیماری‌های تهاجمی انجام می‌شود.

عمل پیوند استخوان چگونه است؟


معاینه‌ی دهان

در ابتدا دندان‌پزشک به‌طور کامل منطقه‌ی آسیب دیده را بررسی کرده و وضعیت عمومی دندان‌ها و لثه را معاینه می‌کند. اگر بیماری‌های لثه آشکار شده و یا دندان‌های مجاور وضعیت نامناسبی داشته باشند، این عوامل قبل از انجام عمل پیوند به‌طور کامل در نظر گرفته می‌شوند. دندان‌پزشک همچنین برای بررسی دقیق‌تر عمق و عرض استخوان فک، عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز می‌کند. در برخی از موارد ممکن است از سی تی اسکن نیز برای بررسی وضعیت استخوان استفاده شود. بسته به نتایج این آزمایشات، ممکن است دندان‌پزشک دهان بیمار را بی‌حس کرده و با شکافتن لثه به بررسی مستقیم استخوان بپردازد. بدین ترتیب می‌توان نوع و مقدار استخوان موردنیاز را مشخص کرد.

10

عمل پیوند استخوان از چه مراحلی تشکیل شده است؟

11

زمانی که این موارد مشخص شدند، عمل پیوند استخوان انجام خواهد شد. برای انجام این عمل، دندان‌پزشک لثه را بریده و تکه‌ای از آن را جدا می‌کند. زمانی که استخوان فک نمایان شد، دندان‌پزشک استخوان پیوندی را بر روی آن قرار داده و محل را با یک غشای محافظتی می‌پوشاند، از این غشا به‌منظور اطمینان از عدم آلوده شدن استخوان به میکروب‌های موجود در دهان استفاده می‌شود که این کار باعث تسریع فرایند بهبودی خواهد شد. سپس تکه‌ی جداشده‌ی لثه به‌جای خود بازگردانده شده و به‌دقت بخیه زده می‌شود. مدت‌زمان موردنیاز برای بهبود کامل در افراد مختلف متفاوت خواهد بود ولی به‌طور میانگین در حدود 4 ماه می‌باشد. تا چند روز پس‌ازانجام عمل پیوند نیز برای بیمار داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شوند. دهان‌شویه‌های آنتی‌بیوتیک نیز برای حفظ سلامت لثه‌های پوشاننده‌ی پیوند استخوان برای بیمار تجویز می‌شوند.

دندان‌پزشک می‌تواند با استفاده از عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس و بررسی طول و عرض استخوان فک، از موفقیت‌آمیز بودن عمل پیوند استخوان مطلع شود. زمانی که نتیجه‌ی این آزمایش موفقیت‌آمیز گزارش‌شده و محل انجام پیوند به‌کلی بهبود یافت، مرحله‌ی بعدی، عمل ایمپلنت می‌تواند انجام شود.

پیوند استخوان انواع زیادی دارد. دندان‌پزشک می‌تواند مناسب‌ترین نوع را برای شما انتخاب کند.

پیوند استخوان خودی - این استخوان از بدن خود بیمار برداشته می‌شود (معمولاً از قسمت قدامی فک پایین و یا چانه). این روش بیشترین استفاده را دارد چراکه نتایج حاصل از آن قابل پیش‌بینی ترند.

پیوند استخوان آلو گرافت - در این روش از استخوان یک جسد و یا استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.

پیوند استخوان زنوگرافت - در این نوع از پیوند، از استخوان گاو استفاده می‌شود.

نتایج حاصل از عمل پیوند استخوان

عمل پیوند استخوان معمولاً برای کامل شدن به چندین ماه زمان احتیاج دارد. استخوان مورداستفاده معمولاً از بدن خود فرد برداشته‌شده (و یا در برخی از موارد از "بانک استخوان" تأمین می‌شود) و در محل موردنظر قرار داده می‌شود. این استخوان بااستخوان پایه جوش‌خورده و انتقال سلول‌ها در بین این دو بافت باعث چسبیدن آن‌ها به یکدیگر می‌شود. ترمیم استخوان فک با استفاده از روش پیوند می‌تواند جرم استخوان را افزایش داده و باعث پایداری بهتر ایمپلنت‌ها شود.

این عمل جراحی نیازی به بستری ‌شدن شبانه نداشته و به فرد آموزش‌هایی درباره‌ی مراقبت‌های پس از درمان داده می‌شود. دندان‌پزشک داروهایی را برای کمک به مدیریت عفونت، ناراحتی و تورم تجویز می‌کند.

مراقبت‌های پس از درمان برای پیوند استخوان دندان


در طی چند روز اول پس از عمل پیوند استخوان دندان نگران ناراحتی، تورم و توده‌های برآمده دردهان خود نباشید. طبیعی است که مقداری از استخوان پیوند شده از محل موردنظر خارج شده و دردهان شما پخش شوند. برای جلوگیری از پخش شدن بافت پیوند و کمک به موفقیت بیشتر عمل می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • زخم‌های خود را از تنش دور نگه‌داشته و به آن‌ها دست نزنید.
  • با زبان یا انگشتان خود بر روی منطقه‌ی انجام پیوند استخوان دندان فشار ندهید، چراکه در طول فرایند بهبودی اولیه ممکن است استخوان پیوند شده از محل خود خارج شود.
  • به مدت دو هفته پس‌ازآنجام عمل جراحی از سیگار کشیدن خودداری کنید.
  • به مدت یک هفته پس‌ازآنجام عمل جراحی از نوشیدنی‌های اسیدی دوری‌کنید.
  • از فشار آوردن به محل پیوند و یا مصرف خوراکی‌های جویدنی خودداری کنید.

شستشوی ملایم در اولین روز پس‌ازانجام عمل جراحی باید انجام شود. حداقل 4 تا 5 بار در روز از یک محلول گرم آب‌نمک برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. اگر دهان‌شویه‌ی مخصوصی برای شما تجویزشده است، در عصر روز انجام عمل جراحی و یا روز پس‌ازآن، استفاده از دهان‌شویه را آغاز کنید.

دو بار در روز پس از مسواک زدن ، محلول دهان‌شویه را به مدت یک دقیقه استفاده کنید. در عصر روز انجام عمل جراحی باید مسواک زدن ملایم با استفاده از خمیردندان مناسب و استفاده از نخ دندان را شروع کرده و حداقل دو بار در روز این کارها را انجام دهید. دقت کنید که محل انجام پیوند را تحت تنش قرار ندهید. به یاد داشته باشید، در صورت رعایت نکات بهداشت دهان و دندان به نحو احسن، مدت‌زمان بهبودی شما کاهش خواهد یافت.

هزینه‌ی عمل پیوند استخوان


عمل پیوند استخوان معمولاً به‌تنهایی انجام‌نشده و هزینه‌ی آن به همراه عمل ایمپلنت محاسبه می‌شود. بااین‌حال انجام عمل پیوند استخوان قبل از انجام ایمپلنت می‌تواند هزینه‌ی ناشی از آن را افزایش دهد. دندان‌پزشک شما در طول جلسه‌ی مشاوره شما را از هزینه‌ی این عمل آگاه خواهد کرد.