چگونه لکه های جرم روی ایمپلنت دندان را از بین ببریم ؟

1

ایمپلنت‌های دندانی به صورت جراحی در استخوان فک جایی که دندان‌ها از دست رفته‌اند قرار می‌گیرند. آنها می‌توانند ریشه‌های دندان‌های از دست رفته را جایگزین کنند و همچنین از روکش‌های تکی، بریج‌ها، و دندان‌های مصنوعی پشتیبانی می‌کنند. ثابت شده است که ایمپلنت‌ها اعتماد به نفس کسانی که دندان‌هایشان را از دست داده‌اند افزایش می‌دهند. یک مزیت عمده برای کسانی که ایمپلنت‌های دندانی را دریافت می‌کنند، این است که هرگز خطر ابتلا به پوسیدگی دندان  را نخواهند داشت. با این حال، بهداشت دهان و دندان نیز هنوز بسیار مهم است. شما باید ایمپلنت‌های دندانی را درمان کنید، گویی که دندان‌های طبیعی‌تان هستند، 2 بار در روز آنها را مسواک بزنید، و به طور منظم نخ دندان بکشید، و هنگام در نظر گرفتن نوع محصولاتی که به منظور جلوگیری از لکه‌دار شدن استفاده می‌کنید باید توجه خاصی داشته باشید. بر خلاف دندان‌های معمولی، ایجاد لکه روی دندان‌هایی که با ایمپلنت‎های دندانی پشتیبانی می‌شوند معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که لعاب روی ایمپلنت به پایان برسد. و لکه در امتداد خط لثه نیز در ایمپلنت دندان رایج است. این به این دلیل است که مواد پیوند دهنده که برای وصل ایمپلنت به ریشه جدید تیتانیوم زیر لثه‌ها استفاده می‌شود یک ماده طبیعی نیست.

سفید کردن ایمپلنت دندانی


در صورتی که ایمپلنت شما لکه‌دار شده است یا مایل به سفید کردن کلی دندان‌هایتان هستید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

زمان بندی

اگر در مورد سفید کردن دندان‌هایتان فکر کرده‌اید، ممکن است بخواهید قبل از ایمپلنت دندانی این کار را انجام دهید. به این ترتیب، دندان جایگزین یا دندانها را می‌توان با سایه رنگ دندان‌های شما پس از سفید کردن مطابقت داد.

جلا دادن

فرسودگی طبیعی ممکن است باعث تغییر رنگ ایمپلنت دندان شما شود. بعضی از مواد مانند توتون و تنباکو، چای و قهوه نیز ممکن است دندان‌های شما را لکه‌دار کنند. اگر این اتفاق رخ دهد اغلب اوقات، یک پولیش ساده لکه را از بین می‌برد. با دندانپزشک خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها از خمیر پولیش غیر ساینده استفاده می‌کنند تا خراشی روی پرسلین دندان ایجاد نشود.

انتخاب پرسلین

اگر گزینه‌ای برای ایمپلنت‌های دندانی دارید، جایگزینی پرسلین دندان را انتخاب کنید. از آنجایی که پرسلین به سختی تغییر رنگ می‌دهد، نیاز به سفید کردن به طور قابل توجهی کمتر خواهد بود.

جایگزینی

اگر می‌خواهید دندانهایتان را پس از ایمپلنت دندانی سفید کنید، آگاه باشید که ایمپلنت شما ممکن است سایه رنگ متفاوت از دندانهای طبیعی شما داشته باشد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، ممکن است بخواهید دندانهای جایگزین خود را به منظور تطابق رنگ تمام دندان‌ها تعویض کنید.

با دندانپزشک خود مشورت کنید

قبل از انتخاب سفید کردن یا نکردن دندان‌هایتان، با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک شما تمام خطرات و مزیت‌ها را می‌داند و می‌تواند بهترین گزینه را با شما به اشتراک بگذارد.

پیشگیری


در صورتی که چند روش ساده را دنبال کنید، تمیز کردن ایمپلنت‌های دندانی راحت است. محصولات مکمل زیادی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند ایمپلنت‌ها را به درستی تمیز کنید. دندانپزشک شما یک رژیم مراقبت خانگی را طراحی خواهد کرد که درخور نیازهای فردی شما است.

غذا

حتی اگر ایمپلنت‌های دندان مصنوعی شما از مواد مقاوم در برابر لکه ساخته شده باشند، بهتر است که مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه می‌شوند را به حداقل برسانید. لکه‌های ناشی از غذایی که بلافاصله شسته یا مسواک زده نمی‌شوند می‌توانند دائمی شوند، بنابراین بر روی ظاهر دندان‌ها تاثیر می‌گذارند. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان، از نوشیدن چای سنگین، قهوه و سودا به طور منظم، خودداری کنید.

مسواک

دندانپزشک شما ممکن است مسواک برقی بدون سیم را توصیه کند. اگر از یک مسواک استاندارد یا مسواک برقی استفاده می‌کنید، دندانپزشک و متخصص بهداشت شما، تکنیک‌های مسواک زدن شما را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که شما ناحیه را به درستی تمیز می‌کنید.
مسواک بین دندانی: این مسواک‌های کوچک دندان، که "پروکسی براش" نیز نامیده می‌شوند، به طور خاص برای تمیز کردن بین دندان و ایمپلنت‌ها طراحی شده‌اند. در حالی که این مسواک جایگزینی برای نخ دندان نیست، در تمیز کردن نواحی که دسترسی به آنها سخت است موثر است.

نخ دندان

مراقبت خانگی خوب شامل نخ دندان کشیدن روزانه است. نخ دندان‌ها در ایجاد امکان دست یافتن به اطراف ایمپلنت‌ها، بریج‌ها و مانع‌ها مفید هستند، بنابراین این نواحی می‌توانند به راحتی تمیز شوند. دندانپزشک شما همچنین ممکن است انواع خاصی از نخ دندان‌ها را توصیه کند.

خمیر دندان

بسیاری از خمیر دندان‌ها حاوی فلوراید هستند، زیرا آنها برای دندان‌های طبیعی طراحی شده‌اند. فلوراید به ترمیم ایمپلنت دندان آسیب نمی‌رساند.
سیستم‌های آبیاری دهانی: تحقیقات نشان داده است که آبیاری دهانی در کاهش میزان انباشت پلاک و جرم در اطراف ایمپلنت‌های دندانی و دندان‌های طبیعی موثر است. دندانپزشک شما همچنین ممکن است پیشنهاد کند که از شوینده دهان خاصی استفاده کنید.