کشیدن دندان:مراقبت های بعد از کشیدن و قیمت

v

منظور از کشیدن دندان، خارج کردن کامل یک دندان از دهان است. در مواردی که دندان‌ها پوسیده شده یا به خاطر آسیب‌دیدگی شکسته یا تخریب شده‌اند و دیگر توسط اعمال جراحی یا سایر روش‌ها قابل ترمیم نیستند، اغلب، کشیدن دندان تنها راه برای حفظ سلامت و کارایی دندان‌های اطراف است.

ما در مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر فلاحی بیمارانمان را تشویق می‌کنیم که تا حد ممکن بافت سالم دندان را حفظ کرده و معتقدیم که باید تا حد امکان از کشیدن دندان خودداری شود.

اما در صورتی که دندان به کلی تخریب شده یا به لثه نیز آسیب وارد کرده باشد دندانپزشک ما ناچار به کشیدن دندان خواهد شد. در این مطب، سعی داریم تا بیمار کمترین درد و عوارض را در حین کشیدن دندان تجربه کندو پس از آن  روش‌های بازسازی همچون پروتزهای ثابت و متحرک دندانی کاشت دندان و یا دندان مصنوعی را به بیمارانمان توصیه خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر درباره نحوه  و مراحل کشیدن دندان و نیز رزرو نوبت می توانید با شماره‌ 02126409641 با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا باید دندان کشیده شود؟


یک دندانپزشک ممکن است به چندین دلیل کشیدن دندان را توصیه کند:

 

در صورتی که ، بخواهیم ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام شود میتوان در صورت امکان از روش های جایگزین مانند کوچک کردن دندان و وسیع کردن قوس دندانی بهره برد.

کشیدن دندان چه انواعی دارد؟


کشیدن دندان اغلب تحت عناوین «ساده» یا «با جراحی» دسته‌بندی می‌شوند.

 • کشیدن دندان ساده برای دندان‌هایی که در دهان قابل رؤیت هستند استفاده می‌شود؛ این نوع کشیدن دندان تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و برای انجام آن تنها به ابزارهایی جهت بالا آوردن و/یا گرفتن بخش قابل رؤیت دندان نیاز است.

v1

 • کشیدن دندان با جراحی عمل پیچیده‌تری است.‌ این نوع کشیدن برای دندان‌هایی که از خط لثه شکسته‌اند  یا آن‌هایی که هنوز از لثه بیرون نزده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً در تمامی مواردِ کشیدن دندان با جراحی به یک برش نیاز است

untitled

دندان چگونه کشیده می‌شود؟


13

پیش از شروع کشیدن دندان، دندانپزشک با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی ناحیه‌ای که دندان مورد نظر در آن قرار دارد را کاملاً بی‌حس می‌کند، تا شما هیچگونه دردی را احساس نکنید. اگر تمایلی به استفاده از بی‌حسی ندارید، از دندانپزشکتان بخواهید در صورت امکان از گزینه‌های دیگر، مانند روش آرام‌بخشی استفاده کند.

ممکن است دندانپزشک برای خارج کردن دندان، ابتدا مجبور باشد مقداری از بافت لثه یا استخوان را بردارد، خصوصاً در مواردی که دندان مورد نظر «نهفته» باشد.‌ این مورد بیشتر برای دندان‌های عقل پیش می‌آید.

پس از آنکه داروی بی‌حسی اثر گذاشت، دندانپزشک با استفاده از فورسپس (انبرک) دندانپزشکی دندان را می‌کشد. برای این کار، او دندان را به عقب و جلو حرکت می‌دهد تا شل شده و از جای خود خارج شود.

پس از خروج کامل دندان، دندانپزشک با استفاده از یک گاز استریل خونریزی را بند آورده و در صورت نیاز جای دندان را با بخیه می‌بندد. معمولاً کل این فرایند بیشتر از 15 دقیقه طول نمی‌کشد.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان


بعد از کشیدن دندان، انجام اقدامات زیر به پیشگیری از ناراحتی‌های احتمالی کمک خواهد کرد:

 • جای دندان کشیده شده را تمیز نگهدارید، طبق روال عادی مسواک زده و نخ دندان بکشید، و از لمس کردن جای دندان با زبانتان خودداری کنید.
 • دندانپزشک، برای رفع ناراحتی و درد داروهای مسکن تجویز می‌کند، که باید آن‌ها را طبق دستور مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از تورم، یک کیسه یخ را هر بار به مدت 10 دقیقه روی فکتان قرار دهید.
 • سیگار نکشید.
 • تا حدود 24 ساعت بعد از کشیدن دندان از انجام هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید.
 • سعی کنید در زمانی که جای دندان در حال التیام یافتن است از خوردن خوراکی‌های سفت اجتناب کنید.
 • از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.
 • بعد از مدت کوتاهی در محل کشیدن دندان یک لخته خونی ایجاد می‌شود؛ برای جلوگیری از خارج شدن آن از جای خود از آب کشیدن دهان یا ریختن آب دهان اجتناب کنید.
 • بعد از 24 ساعت، دهان را به آرامی با یک محلول آب نمک آبکشی کنید.
 • اگر بعد از 24 ساعت متوجه شدید که محل کشیدن دندان همچنان خونریزی دارد، با دندانپزشکتان تماس بگیرید.

عوارض احتمالی کشیدن دندان


همیشه بعد از کشیدن دندان احتمال بروز برخی از عوارض وجود دارد، که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عفونت: اگر دندانپزشک تشخیص دهد که بیمار در معرض عفونت قرار دارد، برای قبل یا بعد از کشیدن دندان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.
 • خونریزی طولانی مدت: دندانپزشک ابزارهای مختلفی برای متوقف ساختن خونریزی در اختیار دارد؛ البته، لازم به ذکر است وجود مقدار کمی خون در بزاق بعد از کشیدن دندان، حتی تا 72 ساعت بعد، طبیعی است. قرار دادن گاز استریل روی محل کشیدن دندان و وارد کردن فشار ملایمی به آن، ظرف چند ساعت خونریزی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • تورم: گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان قدری ورم وجود خواهد است، که اغلب از عوارض جراحی انجام شده برای خارج کردن دندان است.
 • ساکت (حفره دندان) خشک: این وضعیت پدیده دردناکی است که عمدتاً چند روز بعد از کشیدن دندان عقل پایین بروز می‌کند و دلیل آن کنده شدن یا پارگی لخته خون تشکیل شده در ساکت دندان است. این وضعیت باعث می‌شود استخوان اطراف ساکت بدون محافظ در معرض فضای دهان قرار گرفته و پر از غذا و بقایای انواع خوراکی‌ها شود. تنها علامت ساکت خشک درد است، که اغلب به بالا و پایین، یعنی به طرف سر و گردن منتشر می‌شود. از آنجا که ساکت خشک یک عفونت نیست، مصرف آنتی‌بیوتیک تأثیری بر آن ندارد. مصرف سیگار بعد از کشیدن دندان احتمال بروز ساکت خشک را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

این موارد چندان شایع نبوده و اکثر بیماران بعد از کشیدن دندان با هیچ مشکلی روبرو نمی‌شوند. به علاوه، دندانپزشک مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان را نیز برایتان توضیح خواهد داد.

هزینه‌ و قیمت کشیدن دندان


این‌ها هزینه‌های مختلف کشیدن دندان با جراحی و بدون جراحی هستند.

گاهی اوقات کشیدن دندان شامل برخی هزینه‌های اضافه نیز می‌شود. سایر هزینه‌های مرتبط با کشیدن دندان عبارتند از:

 • مشاوره اولیه، که محدوده قیمت آن بسیار متغیر است.
 • هزینه‌های عکس‌های رادیولوژی، که انواع مختلفی از عکس‌های رادیولوژی را شامل می‌شود.
 • بی‌حسی

در مجموع، هزینه کشیدن یک دندان با جراحی شامل تمامی هزینه‌هایی مانند اعمال و خدمات قبل و بعد از عمل نیز می‌شود. اکثر بیمه‌های دندانپزشکی انواع خاصی از کشیدن دندان که عمدتاً شامل کشیدن دندان‌های ساده و غیرپیچیده است را پوشش می‌دهند. معمولاً، این خدمات جزء خدمات اولیه دندانپزشکی محسوب شده و بیمه 70 تا 80% آن‌ها را پرداخت می‌کند. در عین حال، دغدغه‌هایی نیز در مورد مقدار هزینه‌های پوشش داده شده توسط شرکت‌های بیمه برای کشیدن دندان با جراحی وجود دارد که طبیعتاً هزینه‌‌های بسیار بیشتری دارد.