در چه صورت دندان عقل را نباید کشید؟

ODIHFJSO

از سال‌ها قبل که کشیدن دندان‌های عقل یک موفقیت بزرگ بوده است. مردم اغلب دندان‌های خود را در برخی مواقع در اواخر دبیرستان و یا در دانشگاه می‌کشیدند، حتی اگر دندان‌های آنها مشکلی ایجاد نمی‌کردند. اما آنگونه که دندان پزشک در گذشته کشیدن دندان عقل را می‌دید، در سالهای اخیر تا حدودی تغییر کرده است.

بنابراین حالا باید دندان‌های عقل خود را بکشید یا باید منتظر بمانید تا مشکلی وجود داشته باشد؟ مزایای متعددی برای کشیدن آنها قبل از ایجاد هر گونه مشکل وجود دارد.

حالت دندان عقل


یکی از چیزهایی که به دندان پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد آیا زمان این است که دندان عقل را بکشید یا نه موقعیت دندان‌های واقعی است. اگرچه افراد دیگر نیازی به مجموعه آخر مولرها یا دندان‌های آسیا برای جویدن یا کوچک کردن غذاهای دشوار ندارند و بسیاری از افراد به اندازه کافی فک بزرگی ندارند که آن مجموعه دندان‌های آخری را در فک جا دهند، پزشک باید توصیه کند که انها را بکشید.

اگر مولرهای آخری مانند دیگر دندان‌ها در می‌آیند و هیچ مساله‌ای قابل مشاهده نیست، ممکن است ساده‌تر باشد که آنها را نکشید و بگذارید همانطور بمانند.

درحالی که تعداد کمی از افراد هیچ مشکلی با دندان‌های عقلشان نخواهند داشت، بسیاری از افراد با دندان‌های عقلشان به مشکل بر می‌خورند. کمبود فضا در دهان اغلب دندان‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. دندان‌های عقل تحت فشار قرار گرفته ممکن است توسط دندان‌های دیگر در دهان مسدود شوند و یا ممکن است در استخوان گیر کنند. گاهی اوقات آنها به صورت افقی در می‌آیند، به طوری که نمی‌توانند از طریق خط دندان مانند دندان‌های معمولی در آیند.

مشکلات با دندان‌های تحت فشار


برخی افراد با دندان‌های تحت فشار در طول زندگی خود بدون مشکلات یا علائمی سر می‌کنند. برخی دیگر می‌توانند دچار مشکلاتی در ارتباط با دندان‌های تحت فشار شوند.

یکی از مشکلات رایج با دندان‌های عقل تحت فشار عفونت است. اگر دندان از میان خط لثه باز شود، اما به طور کامل بیرون نیاید، تمیز کردن آن می‌تواند دشوار باشد. دندانی که تا یک اندازه در آمده است، می‌تواند آهنربایی برای ذرات غذا باشد، که می‌تواند باکتری‌ها را جذب کند. این خطر پوسیدگی و حفره‌ها در قسمتی از مکان دندان فرد را افزایش می‌دهد.

گاهی اوقات دندان زمانی که تنها اندکی از میان لثه‌ها باز می‌شود یک پرده از بافت لثه ایجاد می‌کند. مواد غذایی و باقی مانده‌ها به راحتی می‌توانند در بافت لثه به دام افتاده و باعث ایجاد عفونت شناخته شده به عنوان پِری کرونیت شوند. در موارد شدید، افراد مبتلا به کیست‌های پر از چرک و یا ورم چرکی در لثه‌ها می‌شوند که باید توسط یک دندانپزشک مراقبت شوند.

حتی دندان‌های تحت فشار که در زیر خط دندان قرار می‌گیرند می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. دندان عقل افقی می‌تواند به ریشه‌های دندان‌های همجوار ضربه زده و موجب تحریک عصب یا آسیب شود. دندان‌هایی که در زیر خط لثه گیر کرده‌اند نیز می‌توانند باعث آسیب به استخوان فک شوند.

کشیدن دندان عقل


چند دلیل وجود دارد که چرا جراحان دهان معمولا دندان‌های عقل را هنگامی که افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل 20 سالگی هستند می‌کشند. هر چه دندان‌های کمتر در دهان باشند، زمان کمتری برای آسیب زدن دارند، به ویژه اگر دندان‌ها به هم فشرده باشند.

بدن شما همچنین هنگامی که جوان هستید، بعد از عمل جراحی راحت‌تر بهبود می‌یابد. به علاوه، هرچه زودتر دندان‌ها کشیده شوند، دندان‌ها زمان کمتری برای ساکن شدن در لثه‌ها یا استخوان فک دارند. کشیدن دندان‌های عقل مشکل‌ساز زمانی که یک فرد در سن 20 سالگی خود است، معمولا یک روش کمتر پیچیده است تا اینکه بخواهد برای کشیدن دندان‌ها تا سن 40 یا 50 سالگی صبر کند.

در ارتباط با روند بهبودی، اغلب یافتن زمانی برای کشیدن دندان عقل و دوره‌ی بهبود در زمانی که جوان هستید آسان‌تر می‌باشد. برای مثال هنگامی که در دبیرستان یا دانشگاه هستید، زمان‌های زیادی را در طول سال تعطیل خواهید بود که برای انجام جراحی بسیار مناسب است. در دوران بزرگسالی، یافتن چنین زمانی دشوارتر می‌باشد. حتی اگر از کار خود مرخصی بگیرید، همچنان دغدغه انجام کارهای خانه، مراقبت از فرزندان و امور دیگر را خواهید داشت.

چه کسی نباید دندان عقلش را بکشد؟


افرادی که با دندان‌های عقل خود دچار مشکل نمی‌شوند، لازم نیست که در مورد جراحی برای حذف آنها فکر کنند. برای مثال اگر دندان‌های شما به خوبی در آمده‌اند و هیچگاه باعث ایجاد مشکل برایتان نشوند، می‌توانید مابقی زندگی خود را بدون کشیدن آنها سر کنید.

همچنین مواردی از برخی افراد وجود دارد که یک یا چند دندان عقل خود را از دست داده‌اند. اگر شما چنین شرایطی دارید، می‌توانید خود را خوش شانس بدانید. شما هرگز نباید در مورد تحت فشار قرار گرفتن دندان‌هایتان یا نیاز به کشیدنشان نگران باشید.