8 اشتباه جبران ناپذیر در مسواک زدن

اشتباهات مسواک زدن

آیا شما هم مانند سایر افراد از رفتن به دندانپزشکی ترس دارید؟ آیا هنگامی­که پا به مطب دندانپزشکی می­ گذارید در آن لحظه متوجه­ این امر می ­شوید که دندان های شما دچار مشکل شده­اند؟ اگر چنین است پس باید گفت که احتمالا اشتباهاتی در رعایت بهداشت دهان و دندان روزانه دارید. شاید به خود بگویید که غیر ممکن است که به طرز غلطی مسواک زده باشید، اما به شما توصیه می­کنیم که دوباره راجع به نحوه ­ی مسواک زدنتان فکر کنید. مشکلاتی به هنگام شستشوی دندان ها وجود دارد که م ی­توانند احتمال بروز حفره و سایر مشکلات به هنگام رفتن به دندانپزشکی افزایش می ­دهد. در زیر به بعضی از اشتباهات رایج به هنگام مسواک زدن وجود دارد. سعی کنید از ارتکاب چنین اشتباهاتی بپرهیزید.

اشتباهات رایج مسواک­ زدن


آیا می ­دانید که حتی بدون شروع مسواک زدن می­ توان اشتباهاتی انجام داد؟ انتخاب نوع مسواک خود باعث تفاوت­ های زیادی در بهداشت دهان و دندان می­ شود. از خریدن مسواک­ هایی که به دندان و لثه آسیب وارد می­ کند جدا خودداری کنید. به هنگام خرید مسواک این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه مسواک نرم ­تر باشد بهتر است. یک مسواک فوق العاده نرم و یا نرم بهترین مسواک است. هرگز مسواک دارای دندانه­ ی زبر و محکم نخرید. بسیاری از مردم مسواک ­برقی را به سایر مسواک­های دیگر ترجیح می­ دهند. مسواک های برقی تا زمانی بهترین گزینه خواهند بود که دندانه ­های آن نرم باشد.

 مسواک زدن به مدت کم

تقریبا می ­توان گفت که هیچکس مسواک زدن را دوست ندارد و بسیار اغوا کننده است که کمترین زمان ممکن را در جلوی آینه صرف مسواک زدن کنیم اما بیاد داشته باشید که بهترین مدت برای هر بار مسواک زدن بین 2 تا 3 دقیقه است. این زمان مدت زیادی نیست اما اتمام آن و رفتن به تختخواب و یا بیرون زدن از خانه در صبح همانند این است که به جاودانگی دست یافته­ اید. سعی کنید که به هنگام مسواک زدن آهنگ کوتاهی که دوست دارید بخوانید تا بدین طریق بتوانید مدت زمان کافی را صرف مسواک زدن کنید. اکثر مسواک ­های برقی بخودی خود این مدت را صرف مسواک زدن می ­کنند چرا که دارای زمان ­بندی 2 دقیقه ­ای هستند که این مدت خود برای مسواک زدن کافی است.

شستشوی غلط دندان ها

اگر می ­خواهید دچار حفره و بیماری­ های لثه ­ای نشوید پس زمان آن فرا رسیده­ است که از روش های غلط شستشوی جلوگیری کنید. به احتمال زیاد شما هم مانند اکثر مردم مسواک را در خط مستقیمی به سمت جلو و عقب بر روی دندان های خود می­ کشید اما بهتر است که بدانید این طور مسواک زدن به مینای دندان آسیب­ زده و باعث جا­گذاشتن پلاک و باکتری بر روی دندان ها می­ شود. در عوض، مسواک زدن آرام و به شکل دایره­ ای با زاویه 45 درجه می ­تواند علاوه بر تمیز نگهداشتن دندان ها، از لثه و مینای دندان نیز محافظت کند. اکثر افراد از مسواک زدن دندان های آسیاب و قسمت لبه داخلی دندان ها غافل هستند از این رو به این قسمت ها جهت پیشگیری از تجمع باکتری­ ها توجه خاصی کنید.

مسواک زدن در زمان نادرست

چه زمانی مسواک می­ زنید؟ ایده آل این است که روزانه بین 2 تا 3 بار مسواک بزنید، حداقل صبح ها و شب ها به هنگام خوابیدن. در صورتی که بلافاصله بعد از صرف هر وعده مسواک می ­زنید باید گفت که این کار کاملا اشتباه است! مسواک زدن بلافاصله بعد از صرف وعده غذایی برای دندان ها بسیار ساینده است (همچون سمباده) چراکه خوردن غذا باعث ترشح بیشتر اسید در دهان می­ شود. حداقل تا 30 دقیقه بعد از غذا خوردن از مسواک زدن پرهیز کنید.

مسواک­ زدن خشن

 لازم نیست که حتما با اتکا به مسواک زدن سعی بر حذف پلاک از دندان ها کنید. همه پلاک هایی که بر روی دندان محکم می­ شوند را نمی ­توان تنها با مسواک زدن برداشت بلکه این پلاک ها را باید در طول تمیز کردن در مطب دندانپزشک حذف کرد. با در نظر گرفتن این قضیه با دندان­ هایتان با ملایمت رفتار کنید. در حقیقت مسواک زدن خشن و محکم می­ تواند به مینای دندان و لثه­ های شما آسیب برساند، بنابراین با آنان مهربان باشید!

استفاده از مسواک کثیف

هیچ چیزی چندش­ آورتر از یک مسواک کثیف نیست اما با این حال بسیاری از مردم مسواک خود را خیلی طولانی تر از آنچه که باید نگه­داشته و از آن استفاده می کنند. در صورتی که بیش از 3 ماه است که از یک مسواک استفاده می­ کنید پس باید گفت که زمان آن فرا رسیده است که آن را در زباله­ دانی قرار داده و مسواکی نو انتخاب کنید. از مسواکی که پر از باکتری است استفاده نکنید چرا که هیچ سودی ندارد و تنها نتیجه معکوس در پی­ خواهد داشت.

مسواک زدن بیش از حد

مسواک زدن کم بهتر از مسواک زدن بیش از حد است زیرا مینای دندان در مقابل فشار زیاد مقاومت می­ کند از این رو مسواک زدن زیاد باعث آسیب­ دیدن مینای دندان می­ شود. در صورتی که وسواس زیاد به استفاده کردن از مسواک دارید بهتر است خود را تنها به سه بار زدن در روز محدود کنید.

تمیز نکردن زبان در حین مسواک زدن

اگر زبان خود را در حین مسواک زدن تمیز نکنید پس باکتری­ های زیادی را در دهان خواهید داشت که می ­توانند به دندان­ ها و لثه شما صدمه وارد کنند. راجع به این قضیه دوباره فکر کنید. اگر چندین دقیقه را صرف از بین­ بردن پلاک دندان ها می­ کنید پس چرا این پلاک­ ها را بر روی زبان خود جا می ­گذارید؟  یک اسکریپر نازک دهان، مسواکی دارای خراش دهنده و یا پرز ریز و یا حتی خود مسواک شما می­ تواند شما را از تجمع پلاک هایی خلاص کند که وجود آنها باعث بهداشت ضعیف دندان و بوی بد دهان می­ شود.

اهمیت بهداشت دهان و دندان


به چندین دلیل جدی گرفتن بهداشت دهان و دندان حائز اهمیت است. اولا بهداشت دهان و دندان رابطه­ ی نزدیکی با سلامت کلی فرد دارد لذا  مراقبت از دندان ها یکی از بخش­ های اهمیت دادن به سلامتی خود است. ثانیا مسواک زدن صحیح راهی برای کاهش هزینه­ های دندانی است که نهایتا منجر به کاهش نیاز به رویکردهای ساینده ­ای در آینده است. در صورتی که روی مسواک زدن صحیح تمرکز داشته و به دنبال مزایای آن هستید پس باید دارای انگیزه­ ای مضاعف جهت عدم تکرار این اشتباهات هستید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."